Առաջին կիսամյակում 1000 խոշոր հարկ վճարողները պետական բյուջե են վճարել 986 միլիարդ 71 միլիոն դրամ, մինչդեռ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում այդ ցուցանիշը կազմել էր 900 միլիարդ 401 միլիոն դրամ։ Այսպիսով, պետական բյուջեի մուտքերը ավելացել են 85 միլիարդ 670 միլիոն դրամով։
Radar Armenia-ն մանրամասն ներկայացրել է խոշոր հարկատուների առաջին հնգյակում գրանցված փոփոխությունները։
Այս տարվա ցուցակի առաջին հորիզոնականը զբաղեցրել է «Մոբայլ Սենթր Արթը»՝ պետական բյուջե վճարելով 32 միլիարդ 919 միլիոն դրամ, գրում է Radar Armenia-ն։
Երկրորդ տեղում է հայտնվել «Գրանդ Տոբակոն», որի վճարած հարկերը կազմել են 30 միլիարդ 461 միլիոն դրամ, իսկ երրորդ հորիզոնականում է «Գազպրոմ Արմենիան»՝ 28 միլիարդ 41 միլիոն դրամ վճարմամբ։ Չորրորդ տեղում է «Արդշինբանկը»՝ 27 միլիարդ 963 միլիոն դրամ, և հնգյակը եզրափակում է «Ամերիաբանկը»՝ 21 միլիարդ 402 միլիոն դրամով։
2024 թվականի նույն ժամանակահատվածում խոշոր հարկատուների ցուցակը գլխավորել է «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը»-ը, որը տվյալ շրջանում վճարել է 64 միլիարդ 49 միլիոն դրամ։ Երկրորդ տեղում էր «Մոբայլ Սենթր Արթը»՝ 32 միլիարդ 332 միլիոն դրամով, իսկ երրորդում՝ «Գազպրոմ Արմենիան»՝ 27 միլիարդ 588 միլիոն դրամով։
Նախորդ տարի չորրորդ տեղում էր «Գրանդ Տոբակո»-ն՝ 23 միլիարդ 576 միլիոն դրամ հարկերով, իսկ հինգերորդ տեղում՝ «Փրիթի Ուեյը»՝ 17 միլիարդ 681 միլիոն դրամով։

In the first half of 2025, the 1,000 largest taxpayers in Armenia contributed 986 billion 71 million drams to the state budget, compared to 900 billion 401 million drams in the same period last year. This marks an increase of 85 billion 670 million drams in budget revenues.
Radar Armenia detailed shifts in the top five ranking taxpayers.
Topping this year’s list is Mobile Center Art, which paid 32 billion 919 million drams in taxes to the state, according to Radar Armenia.
In second place is Grand Tobacco, contributing 30 billion 461 million drams, followed by Gazprom Armenia with 28 billion 41 million drams. Ardshinbank ranked fourth, paying 27 billion 963 million drams, while Ameriabank rounded out the top five with 21 billion 402 million drams.
In the same period of 2024, the list was led by the Zangezur Copper-Molybdenum Combine, which paid 64 billion 49 million drams. That year, Mobile Center Art was second with 32 billion 332 million drams, and Gazprom Armenia third with 27 billion 588 million drams.
Last year, Grand Tobacco was fourth with 23 billion 576 million drams, while Pretty Way came in fifth, paying 17 billion 681 million drams.