ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանը հայտարարել է, որ վերջին շրջանում ՀՀ տարածքում հեղուկ գազի գների աճն առաջացրել է լուրջ մտահոգություններ։ Նա ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ խոչընդոտվել է հեղուկ գազով բեռնված բազմաթիվ բեռնատարների մուտքը ՀՀ՝ հանգեցնելով դեֆիցիտի և գնագոյացման։
Նա հավելել է նաև, որ հեղուկ գազի վերաբերյալ էկոնոմիկայի նախարարի և ՄՊՀ-ի հայտարարություններում հակասություններ կան:
«Օրերս անդրադարձել էի վերջին շրջանում ՀՀ տարածքի գազալցակայաններում հեղուկ գազի արժեքի սրընթաց աճին։ Այս օրերին մեր հայրենակիցները ստիպված են հեղուկ գազի 1 լիտրի դիմաց վճարելու 200 դրամ և ավելին։
Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովից հայտնում են, որ 2025 թվականի հուլիսին հեղուկ գազի գների բարձրացումը պայմանավորված է եղել մի շարք հանգամանքներով, որոնցից է սեզոնայնությամբ պայմանավորված՝ պահանջարկի մեծացումը, ինչն էլ գերազանցել է առաջարկը։
Սա ինձ համար անհասկանալի և անտրամաբանական մեկնաբանություն է, քանի որ, սովորաբար, ամռանը նկատվում է հեղուկ գազի գնի նվազում։
Հատկանշական է, որ էկոնոմիկայի նախարարը պարբերաբար ծանուցում է սահմանն անցնող բեռնատարների մասին՝ փորձելով ստեղծել տպավորություն, թե լոգիստիկ խնդիրները վերացել են:
Մինչդեռ, ՄՊՀ-ն որպես ստեղծված իրավիճակի պատճառ նշում է նաև Վրաստանում արձանագրված լոգիստիկ խնդիրները:
Ստացվում է, որ էկոնոմիկայի նախարարի և ՄՊՀ-ի հայտարարությունների մեջ կան հակասություններ: Բազմիցս արձանագրել եմ, որ այս իրավիճակը իշխանությունների վարած քաղաքականության հետևանքն է:
Շարունակում է խոչընդոտվել հեղուկ գազով բեռնված բազմաթիվ բեռնատարների մուտքը ՀՀ՝ հանգեցնելով դեֆիցիտի և գնագոյացման»,–գրել է նա։
Պատգամավորը հավելել է, որ տնտեսավարողները ստիպված են անձամբ լուծելու իրենց խնդիրները՝ չունենալով պատկան մարմիններից որևէ աջակցություն։
«Կան խոսակցություններ, որ սահմանն անցնելու համար բեռնատարների վարորդներից պահանջվում է հսկայական գումար։
Իշխանությունների անգործության հետևանքով այս պահին հեղուկ գազի գինը տարածաշրջանի մյուս երկրների համեմատ ամենաբարձրերից է։ Գործ ունենք շուրջ 80% թանկացման հետ։
Եվս մեկ անգամ խնդրի շուրջ եմ հրավիրում պատկան մարմինների և ՄՊՀ-ի ուշադրությունը։ Այլապես, առաջիկա օրերին ականատեսը կլինենք հեղուկ գազի արժեքի էլ ավելի բարձրացմանը, ինչը հսկայական բեռ է դառնալու մեր քաղաքացիների համար»,–ասվում է գրառման մեջ։
Ավելի վաղ Դանիելյանը գրել էր, որ հերթական անգամ պատկան մարմինների անգործության հետևանքով ահռելի ֆինանսական վնասներ են կրում հեղուկ գազ ներմուծողներն ու մեր քաղաքացիները, որոնք, այս օրերին ստիպված են մեկ լիտր հեղուկ գազի համար վճարել 200 դրամ, այն դեպքում, երբ ամիսներ առաջ ձեռք էին բերում 120 դրամով։

Garnik Danielyan, an MP from the Hayastan parliamentary faction, has raised concerns over the recent spike in liquefied petroleum gas (LPG) prices in Armenia. In a Facebook post, he wrote that the entry of numerous LPG-loaded trucks into the country had been obstructed, leading to shortages and price hikes.
He also noted discrepancies between public statements from the Ministry of Economy and the Competition Protection Commission (CPC) regarding the LPG market.
“Recently, I highlighted the sharp rise in LPG prices at gas stations across Armenia. Today, our citizens are forced to pay over 200 drams per liter,” he stated.
The CPC has said the July 2025 price surge was due to several factors, including seasonal demand exceeding supply. Danielyan, however, called this reasoning illogical, arguing that LPG prices typically drop in summer.
He emphasized that while the Minister of Economy regularly announces the movement of cargo trucks across the border—implying logistics issues are resolved—the CPC attributes price pressures partly to logistical problems in Georgia.
“This reveals contradictions between the Ministry and the CPC. I've repeatedly said this situation stems from government policy,” he wrote.
Danielyan said many trucks carrying LPG are still being delayed at the border, worsening the shortage and price escalation. He also claimed that businesses are left without institutional support and are forced to handle the situation on their own.
“There are reports that truck drivers are being asked to pay large sums to cross the border,” he added.
Due to inaction by authorities, Armenia now has one of the region’s highest LPG prices, with an approximate 80% price increase.
“I urge relevant agencies and the CPC to focus on this issue. Otherwise, LPG prices will keep rising, placing an even heavier burden on our citizens,” the post concludes.
Earlier, Danielyan had stated that due to official inaction, LPG importers and citizens were suffering major financial losses, with prices rising from 120 to 200 drams per liter in just a few months.