ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանը հայտարարել է, որ վերջին շրջանում ՀՀ տարածքում հեղուկ գազի գների աճն առաջացրել է լուրջ մտահոգություններ։ Նա ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ խոչընդոտվել է հեղուկ գազով բեռնված բազմաթիվ բեռնատարների մուտքը ՀՀ՝ հանգեցնելով դեֆիցիտի և գնագոյացման։
Նա հավելել է նաև, որ հեղուկ գազի վերաբերյալ էկոնոմիկայի նախարարի և ՄՊՀ-ի հայտարարություններում հակասություններ կան:
«Օրերս անդրադարձել էի վերջին շրջանում ՀՀ տարածքի գազալցակայաններում հեղուկ գազի արժեքի սրընթաց աճին։ Այս օրերին մեր հայրենակիցները ստիպված են հեղուկ գազի 1 լիտրի դիմաց վճարելու 200 դրամ և ավելին։
Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովից հայտնում են, որ 2025 թվականի հուլիսին հեղուկ գազի գների բարձրացումը պայմանավորված է եղել մի շարք հանգամանքներով, որոնցից է սեզոնայնությամբ պայմանավորված՝ պահանջարկի մեծացումը, ինչն էլ գերազանցել է առաջարկը։
Սա ինձ համար անհասկանալի և անտրամաբանական մեկնաբանություն է, քանի որ, սովորաբար, ամռանը նկատվում է հեղուկ գազի գնի նվազում։
Հատկանշական է, որ էկոնոմիկայի նախարարը պարբերաբար ծանուցում է սահմանն անցնող բեռնատարների մասին՝ փորձելով ստեղծել տպավորություն, թե լոգիստիկ խնդիրները վերացել են:
Մինչդեռ, ՄՊՀ-ն որպես ստեղծված իրավիճակի պատճառ նշում է նաև Վրաստանում արձանագրված լոգիստիկ խնդիրները:
Ստացվում է, որ էկոնոմիկայի նախարարի և ՄՊՀ-ի հայտարարությունների մեջ կան հակասություններ: Բազմիցս արձանագրել եմ, որ այս իրավիճակը իշխանությունների վարած քաղաքականության հետևանքն է:
Շարունակում է խոչընդոտվել հեղուկ գազով բեռնված բազմաթիվ բեռնատարների մուտքը ՀՀ՝ հանգեցնելով դեֆիցիտի և գնագոյացման»,–գրել է նա։
Պատգամավորը հավելել է, որ տնտեսավարողները ստիպված են անձամբ լուծելու իրենց խնդիրները՝ չունենալով պատկան մարմիններից որևէ աջակցություն։
«Կան խոսակցություններ, որ սահմանն անցնելու համար բեռնատարների վարորդներից պահանջվում է հսկայական գումար։
Իշխանությունների անգործության հետևանքով այս պահին հեղուկ գազի գինը տարածաշրջանի մյուս երկրների համեմատ ամենաբարձրերից է։ Գործ ունենք շուրջ 80% թանկացման հետ։
Եվս մեկ անգամ խնդրի շուրջ եմ հրավիրում պատկան մարմինների և ՄՊՀ-ի ուշադրությունը։ Այլապես, առաջիկա օրերին ականատեսը կլինենք հեղուկ գազի արժեքի էլ ավելի բարձրացմանը, ինչը հսկայական բեռ է դառնալու մեր քաղաքացիների համար»,–ասվում է գրառման մեջ։
Ավելի վաղ Դանիելյանը գրել էր, որ հերթական անգամ պատկան մարմինների անգործության հետևանքով ահռելի ֆինանսական վնասներ են կրում հեղուկ գազ ներմուծողներն ու մեր քաղաքացիները, որոնք, այս օրերին ստիպված են մեկ լիտր հեղուկ գազի համար վճարել 200 դրամ, այն դեպքում, երբ ամիսներ առաջ ձեռք էին բերում 120 դրամով։

Депутат фракции «Армения» Гарник Даниелян выразил обеспокоенность по поводу роста цен на сжиженный газ (СПГ) в Армении. В публикации на своей странице в Facebook он отметил, что въезд множества фур с СПГна территорию страны был затруднен, что привело к дефициту и росту цен.
Он также указал на противоречия между заявлениями министра экономики и Комиссии по защите экономической конкуренции (КЗК) относительно ситуации на рынке СПГ.
«Недавно я затронул резкое подорожание сжиженного газа на АЗС Армении. Сегодня наши граждане вынуждены платить более 200 драмов за литр», — написал он.
КЗК заявила, что рост цен в июле 2025 года связан с рядом факторов, включая сезонное увеличение спроса, превысившее предложение. Даниелян назвал это объяснение нелогичным, напомнив, что летом, как правило, наблюдается снижение цен на газ.
Он отметил, что министр экономики регулярно публикует информацию о проезде грузовиков через границу, пытаясь создать впечатление, будто логистические проблемы решены. Однако КЗК в числе причин называет и проблемы логистики в Грузии.
«Получается, что в заявлениях министерства экономики и КЗК есть противоречия. Я не раз отмечал, что эта ситуация — прямое следствие политики властей», — подчеркнул депутат.
Он добавил, что въезд фур с СУГ по-прежнему затруднен, что ведет к дефициту и ценовому росту. По его словам, предприниматели вынуждены самостоятельно решать свои проблемы, не получая поддержки от государственных органов.
«Ходят разговоры, что водителей заставляют платить огромные суммы за пересечение границы», — указал он.
По словам Даниеляна, из-за бездействия властей цена на СПГ в Армении сейчас одна из самых высоких в регионе — рост составил около 80%.
«В очередной раз призываю КЗК и ответственные органы обратить внимание на проблему. Иначе в ближайшие дни нас ждет еще большее подорожание, что станет тяжелым бременем для граждан», — говорится в его записи.
Ранее Даниелян писал, что из-за бездействия властей импортеры СПГ и граждане несут огромные финансовые потери: цена одного литра выросла с 120 до 200 драмов всего за несколько месяцев.