Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը կառավարության նիստում, անդրադառնալով արտահանման հարցերին, ասել է, որ շատ հոգատար պետք է լինենք մեր արտադրանքի որակի նկատմամբ, քանի որ 1 անորակ խմբաքանակի պատմությունը մամուլով սկսում է շրջանառվել ու դառնում է գնահատական ընդհանուր արտադրանքի մասին, ինչը անթույլատրելի է։
«Մենք այդքան խոսում ենք կոնյակից, բայց ես վստահ եմ, որ 95 տոկոսով և ավելի որակյալ արտադրանք է։ Ես տեսել եմ կոնյակ, որ արտադրվել է ոչ Հայաստանում։ Բնականաբար, այդ որակի ազդեցությունը տարածվում է մեր արտադրանքի վրա։ Պետք է մեխանիզմ գտնենք, թե ինչպես մոնիթորինգ անենք։ Սա նաև գյուղմթերքին է վերաբերում։ Ես գիտեմ շուկաներ, որտեղ ոչ հայկական գյուղմթերքը վաճառվում է որպես հայկական, որովհետև հայկական այդ արտադրանքը ունի լավ ռեպուտացիա»,–ասել է փոխվարչապետը, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հայտնել է, որ տարիներ շարունակ Հայաստանը կոնյակ է արտահանել՝ առանց պատշաճ որակի ստուգման, քանի որ երկրում նման լաբորատոր կարողություններ չեն եղել։ Որոշ երկրներ իրականացրել են ստուգումներ, իսկ մյուսները՝ ոչ, ինչի արդյունքում շրջանառվել են կարծիքներ, թե իբր հայկական կոնյակի որոշ խմբաքանակներ արտադրված չեն խաղողի սպիրտից։
Պապոյանը տեղեկացրել է, որ 2025 թվականի օգոստոսին Հայաստանում գործարկվելու է կոնյակի իզոտոպային ստուգման լաբորատորիա, ինչը հնարավորություն կտա երկրի ներսում իրականացնել որակի ստուգումներ՝ առանց արտաքին շուկաներից կախվածության։
Ըստ Պապոյանի՝ մինչև 2030 թվականը կառավարությունը նախատեսում է 98 միլիարդ դրամ հատկացնել արտահանման խթանման ուղղությամբ։ Նա ընդգծել է, որ կոնյակի արտահանման գործընթացում մինչ այժմ խնդիր է եղել, քանի որ տեղում լաբորատոր փորձաքննության հնարավորություն չի եղել, ինչն էլ բացասաբար է անդրադարձել միջազգային հեղինակության վրա։
Ավելի քան մեկ ամիս Վրաստանի մաքսային մարմինները կանգնեցրել էին հայկական կոնյակով բեռնատարները՝ ուղարկելով դրանց բովանդակությունը լաբորատոր փորձաքննության, թեև ապրանքը ուղղված է եղել ոչ թե վրացական շուկա, այլ տարանցվել է Ռուսաստան և այլ երկրներ։ Նախարար Պապոյանը վրացի պաշտոնյաների հետ բանակցությունների արդյունքում նշել է, որ կողմերը հասել են փոխընդունելի տարանցիկ ռեժիմի մշակման համաձայնության։
2025 թվականի առաջին եռամսյակում Հայաստանում կոնյակի արտադրությունն անկում է ապրել մոտ 40 տոկոսով՝ կազմելով 3 միլիոն 249 հազար լիտր։

Армения должна усилить защиту бренда армянского коньяка и сельхозпродукции на международном рынке, заявил вице-премьер Мгер Григорян на заседании правительства. Он подчеркнул необходимость уделять особое внимание качеству продукции, поскольку даже одна некачественная партия может негативно отразиться на репутации всей армянской продукции.
«Мы так много говорим о коньяке, и я уверен, что более 95 процентов продукции действительно соответствует стандартам качества. Но я видел коньяк, произведённый не в Армении. И, естественно, это влияет на восприятие качества всей армянской продукции. Нужно найти механизм для мониторинга. Это касается и сельхозпродукции. Мне известны рынки, где неармянская продукция продаётся как армянская, поскольку у нашей продукции хорошая репутация», — отметил Григорян, передаёт «Пастинфо».
Министр экономики Геворг Папоян сообщил, что на протяжении многих лет Армения экспортировала коньяк без соответствующих проверок качества, поскольку в стране не было необходимых лабораторных мощностей. Некоторые страны проводили проверки, другие — нет, что способствовало распространению слухов, будто некоторые партии армянского коньяка произведены не из виноградного спирта.
По его словам, в августе 2025 года в Армении начнёт работу лаборатория для изотопного анализа коньяка, что позволит проводить проверки внутри страны без зависимости от зарубежных рынков.
Папоян добавил, что до 2030 года правительство намерено выделить 98 миллиардов драмов на продвижение экспорта. Он отметил, что отсутствие лабораторной экспертизы на месте сдерживало экспорт коньяка и отрицательно влияло на международную репутацию страны.
В течение более месяца грузинская таможня останавливала фуры с армянским коньяком, направлявшиеся в Россию и другие страны, и отправляла продукцию на экспертизу, несмотря на то что она не предназначалась для грузинского рынка. По словам Папояна, после переговоров с грузинскими властями достигнута договорённость о приемлемом режиме транзита.
В первом квартале 2025 года объёмы производства армянского коньяка сократились почти на 40 процентов — до 3 миллионов 249 тысяч литров.