«Այվազովսկու ստեղծագործությունները։ Մի տեղ վերացնում են նրա հուշարձանը, իսկ ես վերացնում եմ նրանց անգրագիտությունը, ովքեր երբեք չեն տեսել նրա նկարները»,–գրել է նա, հայտնում է ՌԲԿ–ն։
ՌԴ նախագահի միջազգային մշակութային համագործակցության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Միխայիլ Շվիդկոյը, անդրադառնալով այդ վայրագությանը, այդ ակտն անվանել է «ցուցադրական ոչ բարեկամական ակցիա Ռուսաստանի նկատմամբ»։
Նա հիշեցրել է, որ արձանը տեղադրվել է 2021–ին ԼՂ–ում ռուս խաղաղապահների կողմից, որոնք այնտեղ էին տեղակայվել նոյեմբերի 9–ի հայտարարությամբ, որի տակ ստորագրել էր նաև Ադրբեջանի նախագահը։
Այն մասին, որ Ադրբեջանը nչնչաgրել է Ստեփանակերտում տեղադրված հայ ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու հուշարձանը, հայտնել էր Արցախի Զբոսաշրջության և մշակույթի զարգացման գործակալությունը։
«Հուշարձանի ոչնչացումը հանդիսանում է Արցախում հայկական մշակութային ներկայության համակարգված վերացման հերթական վկայությունը։ Մենք շարունակում ենք փաստել, արձանագրել և հանրայնացնել մշակութային արժեքների ոչնչացման փաստերը՝ համոզված լինելով, որ դրանք չեն մոռացվելու, և միջազգային հանրությունը կձեւակերպի արժանի գնահատական։ Մենք հիշում ենք։ Մենք արձանագրել ենք։ Մենք վերադառնալու ենք»,–ասվում է հրապարակման մեջ։

Официальный представитель МИД России Мария Захарова отреагировала на демонтаж памятника маринисту Ивану (Ованнесу) Айвазовскому в Степанакерте азербайджанскими властями, опубликовав в своем Telegram-канале его картины.
«Произведения Айвазовского. Где-то сносят его памятник, а я сношу невежество тех, кто никогда не видел его картин», — написала она, сообщает РБК.
Спецпредставитель президента России по международному культурному сотрудничеству Михаил Швыдкой, комментируя этот акт, назвал его «показательной недружественной акцией в адрес России».
Он напомнил, что памятник был установлен в 2021 году российскими миротворцами в Нагорном Карабахе в соответствии с заявлением от 9 ноября, под которым стоит подпись и президента Азербайджана.
Зампредседателя Комитета Совета Федерации по делам СНГ Константин Затулин заявил, что демонтаж памятника известному маринисту Айвазовскому в Степанакерте является примером государственного вандализма со стороны властей Азербайджана.
О разрушении памятника Айвазовскому, установленного в Степанакерте, сообщило Агентство по туризму и развитию культуры Арцаха.
«Уничтожение памятника является очередным доказательством системного устранения армянского культурного присутствия в Арцахе. Мы продолжаем фиксировать, документировать и оглашать факты разрушения культурных ценностей, веря в то, что они не будут забыты и международное сообщество даст им должную оценку. Мы помним. Мы зафиксировали. Мы вернёмся», — говорится в сообщении.