Հայաստանի բանկերի միության (ՀԲՄ) նախագահ Դանիել Ազատյանը, պատասխանելով անհուսալի վարկերը մարելու պետական ծրագրի մասին հարցին, ասել է, որ մոտ 220 հազար մարդ Հայաստանում այժմ համարվում է ժամկետանց վարկ ունեցող՝ չվճարված գումարների ընդհանուր ծավալը կազմում է 180 մլրդ դրամ։
«Շահառուների պոտենցիալ թիվը, որոնք մեկ տարուց ավել և մինչև 1 մլն դրամ ժամկետանց անհուսալի վարկ ունեին՝ 220,000 մարդ և ծավալը մոտ 180 մլրդ դրամ էր»,-ասել է նա, գրում է Panorama.am-ը։
Նա շեշտել է, որ ակնհայտ էր՝ այդքան մեծ թվով քաղաքացիներից բոլորը չեն դիմելու պետական ծրագրին։
«Ծրագիրը սկսվել է փետրվարից, այս պահին 15,000 դիմում է եղել և 3686 են ծրագրի շահառու ճանաչվել»,-հայտնել է Ազատյանը՝ նշելով, որ նրանց ճնշող մեծամասնությունը նոր է անցել աշխատանքի։
ՀԲՄ նախագահը հավելել է, որ այս պահին շահառուներին տրամադրված պետական աջակցությունը կազմել է 135 մլն դրամ և պարզաբանել է, որ ծրագրի շրջանակում քաղաքացիներն ունեն մեկ տարվա ժամկետ՝ հայտ ներկայացնելու համար։ Այդ ընթացքում նրանք հնարավորություն ունեն աշխատանքի անցնելու, եկամուտ ստանալու՝ խուսափելով մեծ բռնագանձումներից։
Ըստ ծրագրի՝ բանկերը զիջում են տույժերի 80%-ը, իսկ վարկերի մարման համար օգտագործվում է քաղաքացիների աշխատավարձի ընդամենը 20 տոկոսը։

1 Август 2025 - 14:54 AMT
Около 220 тысяч жителей Армении имеют просроченные кредиты, общая сумма которых достигает примерно 180 млрд драмов, заявил председатель Союза банков Армении (СБА) Даниел Азатян.
«Число потенциальных бенефициаров, имеющих просроченные более года безнадёжные кредиты на сумму до 1 млн драмов, составляет 220 тысяч человек, а общая сумма — около 180 млрд драмов», — сказал Азатян, сообщает «Panorama.am».
Он подчеркнул, что очевидно, далеко не все потенциальные участники будут обращаться за помощью в рамках государственной программы.
«Программа стартовала в феврале, к настоящему времени подано 15 тысяч заявок, из которых удовлетворено 3686», — сообщил Азатян, отметив, что подавляющее большинство одобренных заявителей недавно устроились на работу.
Председатель СБА добавил, что на данный момент сумма оказанной государственной помощи составляет 135 млн драмов. По условиям программы граждане имеют один год на подачу заявок, за это время они могут трудоустроиться и получать доход, избежав жестких мер по взысканию долгов.
В рамках программы банки списывают 80% начисленных штрафов, а на погашение долга направляется лишь 20% заработной платы гражданина.