Հայաստանի բանկերի միության (ՀԲՄ) նախագահ Դանիել Ազատյանը, պատասխանելով անհուսալի վարկերը մարելու պետական ծրագրի մասին հարցին, ասել է, որ մոտ 220 հազար մարդ Հայաստանում այժմ համարվում է ժամկետանց վարկ ունեցող՝ չվճարված գումարների ընդհանուր ծավալը կազմում է 180 մլրդ դրամ։
«Շահառուների պոտենցիալ թիվը, որոնք մեկ տարուց ավել և մինչև 1 մլն դրամ ժամկետանց անհուսալի վարկ ունեին՝ 220,000 մարդ և ծավալը մոտ 180 մլրդ դրամ էր»,-ասել է նա, գրում է Panorama.am-ը։
Նա շեշտել է, որ ակնհայտ էր՝ այդքան մեծ թվով քաղաքացիներից բոլորը չեն դիմելու պետական ծրագրին։
«Ծրագիրը սկսվել է փետրվարից, այս պահին 15,000 դիմում է եղել և 3686 են ծրագրի շահառու ճանաչվել»,-հայտնել է Ազատյանը՝ նշելով, որ նրանց ճնշող մեծամասնությունը նոր է անցել աշխատանքի։
ՀԲՄ նախագահը հավելել է, որ այս պահին շահառուներին տրամադրված պետական աջակցությունը կազմել է 135 մլն դրամ և պարզաբանել է, որ ծրագրի շրջանակում քաղաքացիներն ունեն մեկ տարվա ժամկետ՝ հայտ ներկայացնելու համար։ Այդ ընթացքում նրանք հնարավորություն ունեն աշխատանքի անցնելու, եկամուտ ստանալու՝ խուսափելով մեծ բռնագանձումներից։
Ըստ ծրագրի՝ բանկերը զիջում են տույժերի 80%-ը, իսկ վարկերի մարման համար օգտագործվում է քաղաքացիների աշխատավարձի ընդամենը 20 տոկոսը։

About 220,000 Armenians currently have overdue loans totaling approximately AMD 180 billion, said Daniel Azatyan, head of the Union of Banks of Armenia (UBA).
"The potential number of beneficiaries with overdue debts exceeding one year and under AMD 1 million is 220,000 people, amounting to around AMD 180 billion," Azatyan told Panorama.am .
He emphasized that not all potential beneficiaries would participate in the state debt relief program.
“The program launched in February, and so far, 15,000 applications have been submitted, with 3,686 applicants approved,” Azatyan said, noting that most approved applicants had recently secured employment.
Azatyan added that state assistance provided to date amounts to AMD 135 million. Citizens have one year to apply, during which they can obtain employment and earn income, helping them avoid significant debt collections.
Under the program, banks waive 80% of penalties, and only 20% of a citizen’s salary is deducted to repay loans.