«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» փակ բաժնետիրական ընկերությունը, նպատակ ունենալով կայունացնել իր գործունեությունն ու իրականացնել ստանձնած պարտավորությունները, սկսել է բաց մրցութային ընթացակարգ՝ էներգետիկ նախագծային ծառայությունների գնման ուղղությամբ։
Մրցույթի շրջանակում նախատեսվում է ձեռք բերել մալուխային և օդային գծերի, ինչպես նաև ենթակայանների կառուցման ու այլ ինժեներական ենթակառուցվածքների նախագծման ծառայություններ։
Հայտարարության մեջ նաև նշված է. «Ընկերության կողմից նախաձեռնվող մրցութային գործընթացի օբյեկտիվությունը, ներառականությունը և թափանցիկությունը ապահովելու նպատակով նախատեսվում է իրականացնել շուկայի նախնական ուսումնասիրություն, կատարել գնահարցումներ և ոլորտի հնարավոր լայն շրջանակի տնտեսվարող սուբյետկներից ստանալ գնառաջարկներ: Գնահարցումներ կատարելու նպատակով։
Ընկերությունը առաջարկում է մասնակցության ցանկություն կամ հետաքրքրվածություն դրսևորող իրավաբանական անձանց և անհատ ձեռնարկատերերին մինչև սույն թվականի օգոստոսի 6-ը ներառյալ ստորև նշված էլեկտրոնային փոստի հասցեով ներկայացնել; կազմակերպության կամ անհատ ձեռնարկատիրոջ անվանումը, կոնտակտային հեռախոսահամարը և էլեկտրոնային փոստի հասցեն: Սահմանված ժամկետի ավարտից հետո գնահարցման հետագա գործընթացը ապահովելու նպատակով։
Ընկերության ներկայացուցիչը կապ կհաստատի բոլոր այն տնտեսվարող սուբյեկտների հետ, որոնք շահագրգռվածություն են դրսևորել մասնակցելու ծանուցմամբ նշված գործընթացին: Հասցեն՝ Ա. Արմենակյան 127 Էլ. փոստ: [email protected] Հեռ.՝ 010-59-12-57 Ընկերության ներկայացուցիչ՝»։

The closed joint-stock company Electric Networks of Armenia (ENA) has announced an open competitive procedure to acquire engineering design services, aiming to ensure operational stability and meet its obligations. This initiative will include design services for cable and overhead power lines, substations, and other engineering infrastructure.
The company stated: "To guarantee objectivity, inclusiveness, and transparency in the upcoming procurement process, we plan to conduct a preliminary market study, request pricing information, and solicit proposals from a broad range of industry players."
Interested legal entities and individual entrepreneurs are invited to submit their company or business name, contact phone number, and email address by August 6 to the email provided: [email protected]. Phone contact: 010-59-12-57. Company representative: [not named].
The representative will follow up with all parties that express interest in the process.
On July 22, 2025, the Emergency Arbitration of the Stockholm Chamber of Commerce ordered Armenia not to enforce provisions recently adopted under the "Energy Law" and "Public Services Regulatory Commission Law" against Electric Networks of Armenia and to cease any expropriation efforts. The Armenian government responded, stating that while it respects the decision, it maintains that the arbitration ruling does not alter the rationale behind appointing a temporary manager and that national laws must also be respected.