«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» փակ բաժնետիրական ընկերությունը, նպատակ ունենալով կայունացնել իր գործունեությունն ու իրականացնել ստանձնած պարտավորությունները, սկսել է բաց մրցութային ընթացակարգ՝ էներգետիկ նախագծային ծառայությունների գնման ուղղությամբ։
Մրցույթի շրջանակում նախատեսվում է ձեռք բերել մալուխային և օդային գծերի, ինչպես նաև ենթակայանների կառուցման ու այլ ինժեներական ենթակառուցվածքների նախագծման ծառայություններ։
Հայտարարության մեջ նաև նշված է. «Ընկերության կողմից նախաձեռնվող մրցութային գործընթացի օբյեկտիվությունը, ներառականությունը և թափանցիկությունը ապահովելու նպատակով նախատեսվում է իրականացնել շուկայի նախնական ուսումնասիրություն, կատարել գնահարցումներ և ոլորտի հնարավոր լայն շրջանակի տնտեսվարող սուբյետկներից ստանալ գնառաջարկներ: Գնահարցումներ կատարելու նպատակով։
Ընկերությունը առաջարկում է մասնակցության ցանկություն կամ հետաքրքրվածություն դրսևորող իրավաբանական անձանց և անհատ ձեռնարկատերերին մինչև սույն թվականի օգոստոսի 6-ը ներառյալ ստորև նշված էլեկտրոնային փոստի հասցեով ներկայացնել; կազմակերպության կամ անհատ ձեռնարկատիրոջ անվանումը, կոնտակտային հեռախոսահամարը և էլեկտրոնային փոստի հասցեն: Սահմանված ժամկետի ավարտից հետո գնահարցման հետագա գործընթացը ապահովելու նպատակով։
Ընկերության ներկայացուցիչը կապ կհաստատի բոլոր այն տնտեսվարող սուբյեկտների հետ, որոնք շահագրգռվածություն են դրսևորել մասնակցելու ծանուցմամբ նշված գործընթացին: Հասցեն՝ Ա. Արմենակյան 127 Էլ. փոստ: [email protected] Հեռ.՝ 010-59-12-57 Ընկերության ներկայացուցիչ՝»։

Закрытое акционерное общество «Электрические сети Армении» объявило о начале открытой тендерной процедуры по приобретению проектных услуг в энергетической сфере с целью стабилизации деятельности и выполнения своих обязательств. В рамках тендера планируется закупить услуги по проектированию кабельных и воздушных линий электропередачи, подстанций и других инженерных объектов.
Как отмечается в сообщении: «С целью обеспечения объективности, инклюзивности и прозрачности инициируемого компанией тендерного процесса планируется провести предварительное рыночное исследование, запросить ценовые предложения и получить отклики от максимально широкого круга хозяйствующих субъектов отрасли».
Юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям, заинтересованным в участии, предлагается до 6 августа 2025 года направить на указанный адрес электронной почты [email protected] название организации или ИП, контактный номер и электронную почту. Телефон: 010-59-12-57. Представитель компании: [не указан].
Представитель свяжется со всеми субъектами, проявившими интерес к процессу.
22 июля 2025 года срочный арбитраж Торговой палаты Стокгольма постановил запретить Республике Армения применять положения недавно принятых законов «Об энергетике» и «О регулирующем органе общественных услуг» в отношении компании «Электрические сети Армении» и прекратить дальнейшие действия, направленные на возможную экспроприацию компании. Правительство Армении заявило, что, уважая это решение, считает, что предмет арбитража отличается от целей назначения временного управляющего и что все обязаны следовать также законодательству Республики Армения.