Արտերկրում բնակվող ՌԴ քաղաքացիներին այժմ կարող են ՀՀ–ում ստանալ որակավորված էլեկտրոնային ստորագրություն, հայտնում է Հայաստանում ՌԴ դեսպանատունը։
Որակավորված էլեկտրոնային ստորագրությունն ապահովում է հեռավար փոխգործակցություն Ռուսաստանի պետական և մասնավոր կառույցների հետ՝ թույլ տալով ստորագրել փաստաթղթեր, բացել հաշվեհամարներ ռուսական բանկերում, իրականացնել անշարժ գույքի գործարքներ, մասնակցել աճուրդների և այլ գործընթացների։
Այն նաև հնարավորություն է տալիս մուտք գործել «Գոսուսլուգի» պորտալ և հետագայում՝ ստորագրել փաստաթղթեր, որոնք անհրաժեշտ են Դաշնային հարկային ծառայության կամ ՌԴ սոցիալական հիմնադրամի հետ փոխգործակցության համար։
Գրանցման համար պահանջվում է դիմում թողնել «Օսնովանիե» հավատարմագրված հավաստագրման կենտրոնի պաշտոնական կայքում։ Գրանցման կետը տեղակայված է Երևանում՝ Արգիշտի փողոց, 7-րդ շենք հասցեում։

Как сообщает посольство Российской Федерации в Армении, граждане РФ, проживающие за рубежом, теперь могут получить электронную подпись на территории Армении.
Эта подпись обеспечивает возможность дистанционного взаимодействия с российскими государственными и частными структурами — подписания документов, открытия счетов в российских банках, участия в сделках с недвижимостью, а также в аукционах и иных юридических процессах.
Кроме того, ЭЦП позволяет заходить на портал «Госуслуги» и подписывать документы для взаимодействия с Федеральной налоговой службой и Социальным фондом России.
Для оформления необходимо оставить заявку на официальном сайте аккредитованного удостоверяющего центра «Основание». Пункт регистрации находится в Ереване по адресу: улица Аргишти, дом 7.