Ռուսաստանի համապատասխան մարմիններին հանձնարարվել է լրացուցիչ միջոցներ ձեռնարկել հացահատիկով բեռնված բեռնատարների անցումը ՀՀ Վերին Լարսով, որտեղ երթևեկությունը սահմանափակ է վատ եղանակի և սելավահոսքի պատճառով, ապահովելու համար։ Այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
Նա նշել է, որ ռուսական կողմը ջանքեր է գործադրում մատակարարումների ուշացումները նվազագույնի հասցնելու համար, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
«Հայաստանի խնդրանքով Ռուսաստանի Դաշնության համապատասխան մարմիններին հանձնարարվել է լրացուցիչ միջոցներ ձեռնարկել՝ կազմակերպելու համար Ռուսաստանի Դաշնությունից ՀՀ հացահատիկ տեղափոխող բեռնատարների անցումը «Վերին Լարս» անցակետով, որի երթևեկությունը սահմանափակվել էր վատ եղանակի և սելավի պատճառով», — ասել է Օվերչուկը։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ հուլիսի 31-ին Վրաստանի ռազմական ճանապարհով բոլոր տրանսպորտային միջոցների երթևեկությունը ժամանակավորապես դադարեցվել է՝ սելավների վտանգի պատճառով։ Նույն օրը Վրաստան-Ռուսաստան սահմանին գտնվող «Դարյալի» անցակետի աշխատակիցները տարհանվել են՝ Դևդորակի սառցադաշտի հովտում ջրի մակարդակի բարձրացման հետևանքով։

Вице-премьер России Алексей Оверчук сообщил, что российским органам поручено принять дополнительные меры для обеспечения прохождения грузовиков с зерном в Армению через пограничный переход «Верхний Ларс», где движение ограничено из-за непогоды и селей.
Он отметил, что российская сторона прилагает усилия для минимизации задержек поставок, сообщает ТАСС.
«По просьбе Армении соответствующим органам Российской Федерации дано поручение принять дополнительные меры для организации прохождения грузовиков с зерном из России в Армению через пункт пропуска „Верхний Ларс“, движение на котором было ограничено из-за плохих погодных условий и селей», — отметил Оверчук.
Ранее сообщалось, что 31 июля движение по Военно-Грузинской дороге было временно приостановлено из-за угрозы селей. В тот же день сотрудники пограничного пункта «Дариали» на границе Грузии и России были эвакуированы из-за повышения уровня воды в долине ледника Девдораки.