ՀՀ ֆինանսների նախարարության մակրոտնտեսական քաղաքականության վարչության ներկայացուցիչները՝ վարչության պետ Արշալույս Հարությունյանի գլխավորությամբ, աշխատանքային այցով գտնվել են Ռուսաստանի Դաշնությունում, որտեղ հանդիպումներ են ունեցել ՌԴ ֆինանսների նախարարության գիտահետազոտական ֆինանսական ինստիտուտի և նախարարության մի շարք ստորաբաժանումների ներկայացուցիչների հետ։
Այցի ընթացքում քննարկվել են տնտեսության իրական հատվածի ցուցանիշների կարճաժամկետ կանխատեսումների համակարգի, ինչպես նաև հարկաբյուջետային ռիսկերի գնահատման համակարգի մշակման շրջանակներում կատարված աշխատանքները:
Փորձի փոխանակման ընթացքում հանդիպումներ են անցկացվել ՌԴ ֆինանսների նախարարության բյուջետային քաղաքականության և ռազմավարական պլանավորման դեպարտամենտի տնօրեն Եվգենի Դոմբրովսկու և մակրոտնտեսական քաղաքականության բաժնի պետ Իրինա Գոպտայի հետ:
Քննարկվել են ՀՀ ֆինանսների նախարարությունում դեռևս մշակման փուլում գտնվող մակրոտնտեսական ցուցանիշների միջնաժամկետ կանխատեսման կիսակառուցվածքային մոդելի (Semi-Structural Gap Model/SSGM) առանձնահատկությունները, ինչպես նաև ՌԴ ֆինանսների նախարարությունում նախատեսվող մոդելային համակարգի զարգացման ուղղությունների առանձնահատկությունները։

A delegation from Armenia’s Ministry of Finance, led by Arshaluys Harutyunyan, Head of the Macroeconomic Policy Department, paid a working visit to the Russian Federation for consultations with representatives of Russia’s Ministry of Finance, including its Financial Research Institute and other departments.
During the meetings, discussions focused on the development of systems for short-term forecasting of real sector economic indicators and frameworks for assessing fiscal risks.
The exchange also included meetings with Yevgeny Dombrovsky, Director of the Department of Budget Policy and Strategic Planning at the Russian Ministry of Finance, and Irina Gopta, Head of the Department of Macroeconomic Policy.
The parties discussed the features of the semi-structural gap model (SSGM) currently under development at Armenia’s Ministry of Finance for medium-term macroeconomic forecasting, and the prospective development directions of Russia’s own model-based system.