ՀՀ ֆինանսների նախարարության մակրոտնտեսական քաղաքականության վարչության ներկայացուցիչները՝ վարչության պետ Արշալույս Հարությունյանի գլխավորությամբ, աշխատանքային այցով գտնվել են Ռուսաստանի Դաշնությունում, որտեղ հանդիպումներ են ունեցել ՌԴ ֆինանսների նախարարության գիտահետազոտական ֆինանսական ինստիտուտի և նախարարության մի շարք ստորաբաժանումների ներկայացուցիչների հետ։
Այցի ընթացքում քննարկվել են տնտեսության իրական հատվածի ցուցանիշների կարճաժամկետ կանխատեսումների համակարգի, ինչպես նաև հարկաբյուջետային ռիսկերի գնահատման համակարգի մշակման շրջանակներում կատարված աշխատանքները:
Փորձի փոխանակման ընթացքում հանդիպումներ են անցկացվել ՌԴ ֆինանսների նախարարության բյուջետային քաղաքականության և ռազմավարական պլանավորման դեպարտամենտի տնօրեն Եվգենի Դոմբրովսկու և մակրոտնտեսական քաղաքականության բաժնի պետ Իրինա Գոպտայի հետ:
Քննարկվել են ՀՀ ֆինանսների նախարարությունում դեռևս մշակման փուլում գտնվող մակրոտնտեսական ցուցանիշների միջնաժամկետ կանխատեսման կիսակառուցվածքային մոդելի (Semi-Structural Gap Model/SSGM) առանձնահատկությունները, ինչպես նաև ՌԴ ֆինանսների նախարարությունում նախատեսվող մոդելային համակարգի զարգացման ուղղությունների առանձնահատկությունները։

4 Август 2025 - 11:46 AMT
Представители департамента макроэкономической политики Министерства финансов Армении во главе с начальником департамента Аршалуисом Арутюняном находились с рабочим визитом в Российской Федерации. Делегация провела встречи с представителями Научно-исследовательского финансового института Минфина России и ряда других подразделений ведомства.
В ходе визита обсуждались разработка системы краткосрочного прогнозирования показателей реального сектора экономики, а также рамки оценки фискальных рисков.
В рамках обмена опытом состоялись встречи с директором департамента бюджетной политики и стратегического планирования Минфина РФ Евгением Домбровским и начальником отдела макроэкономической политики Ириной Гоптой.
Стороны обсудили особенности полуструктурной модели среднесрочного прогнозирования макроэкономических показателей (Semi-Structural Gap Model, SSGM), находящейся в стадии разработки в Министерстве финансов Армении, а также направления развития модельной системы, запланированные в Министерстве финансов РФ.