ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան-Նոել Բարոյի հետ։ Ի թիվս այլ հարցերի նրանք քննարկել են նաև ՀՀ և Ադրբեջանի միջև խաղաղության ապահովման հարցը, հայտնում է ԱՄՆ Պետքարտուղարության մամուլի ծառայությունը։
Զրույցի ընթացքում կողմերը վերահաստատել են Իրանի կողմից միջուկային զենքի ստեղծումը կամ ձեռքբերումը կանխելու պատրաստակամությունը։
Նրանք նաև քննարկել են Գազայում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը, հրադադարի հասնելու ջանքերը ՌԴ և Ուկրաինայի միջև պատերազմում, ինչպես նաև Սուդանում շարունակվող հակամարտությունը։
Շրջանառվում են տեղեկություններ այն մասին, թե ուրբաթ օրը Վաշինգտոնում հնարավոր է տեղի ունենա Փաշինյան-Ալիև հանդիպում։ Նշվում է, որ Բաքուն և Երևանը պատրաստ են հայտարարել խաղաղության համաձայնագիր կնքելու իրենց մտադրության մասին։ ՀՀ Կառավարության լրատվության վարչությունից ոչ հերքել, ոչ հաստատել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ ԱՄՆ կատարելիք այցի մասին մամուլում և սոցիալական ցանցերում շրջանառվող տեղեկատվությունը։

5 Август 2025 - 07:19 AMT
Государственный секретарь США Марко Рубио провел телефонный разговор с министром иностранных дел Франции Жан-Ноэлем Барро. Как сообщает пресс-служба Госдепартамента США, среди прочего они обсудили вопрос обеспечения мира между Арменией и Азербайджаном.
В ходе разговора стороны вновь подтвердили приверженность предотвращению создания или приобретения Ираном ядерного оружия.
Они также затронули гуманитарный кризис в Газе, усилия по достижению перемирия в войне между Россией и Украиной, а также продолжающийся конфликт в Судане.
Ходят слухи о возможной встрече премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева в Вашингтоне в пятницу. Отмечается, что Баку и Ереван готовы объявить о намерении подписать мирное соглашение. Пресс-служба правительства Армении не подтвердила и не опровергла распространяемую в СМИ и социальных сетях информацию о возможном визите Пашиняна в США.