Հուլիսի 31‑ին Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկը հայտարարել է, որ իր կառավարությունը քննարկում է Շենգենյան վիզայի գոտի ազատ մուտքի ռեժիմի ժամանակավոր կասեցումը մի շարք երկրների, այդ թվում՝ Վրաստանի և Հայաստանի քաղաքացիների համար:
Դա կապված է օտարերկրյա հետախուզական գործողություններին առնչվող անվտանգության մտահոգությունների հետ։
Նա այս սահմանափակումները նկարագրել է որպես «թիրախային մեխանիզմ»՝ խոսելով հրկիզման դեպքի մասին, որը ենթադրաբար իրականացվել է Կոլումբիայի ոմն քաղաքացի՝ ՌԴ հետախուզության անունից։ Նույնը կարող է վերաբերել նաև Վենեսուելայի քաղաքացիներին, հայտնում է Caucasus Watch-ը։
Ըստ Տուսկի՝ նախկին խորհրդային հանրապետությունների քաղաքացիները «հատկապես խոցելի են հավաքագրման նկատմամբ», ինչը սպառնում է ազգային անվտանգությանը։
Նա առանձնացրել է Վրաստանի քաղաքացիներին առնչվող «հանցավորության խնդիրը», սակայն պարզաբանել է, որ «դա ոչ մի դեպքում ազգային գիծ չէ», այլ կապված է «կազմակերպված հանցավոր խմբերի» հետ։ Տուսկը հավելել է, որ Լեհաստանի իշխանությունները «արդեն իրականացրել են արտաքսումներ» և նախազգուշացրել է, որ նրանք «չեն վարանելու» շարունակել նման գործողությունները, եթե անհրաժեշտ լինի։
Լեհաստանը ձերբակալել է 32 անձի, որոնք կասկածվում են ռուսական հետախուզության հետ համագործակցելու մեջ։ Ձերբակալվածների թվում եղել են նաև օտարերկրյա քաղաքացիներ, այդ թվում՝ ռուսներ, ուկրաինացիներ և մեկ կոլումբիացի, ինչպես նաև Լեհաստանի առնվազն մեկ քաղաքացի։

On July 31, Polish Prime Minister Donald Tusk announced that his government is considering a temporary suspension of visa-free Schengen zone access for several countries, including Armenia and Georgia, citing national security concerns related to foreign intelligence activities.
Tusk described the move as a “targeted mechanism” in response to an arson incident allegedly carried out by a Colombian national on behalf of Russian intelligence. Similar restrictions might also apply to Venezuelan citizens, according to Caucasus Watch.
He said that citizens of former Soviet republics are “particularly vulnerable to recruitment,” which poses a threat to Poland’s national security.
While highlighting what he called a “crime issue” involving Georgian nationals, Tusk stressed that it is “in no way a national trait,” but rather linked to “organized criminal groups.” He added that Polish authorities have “already carried out deportations” and warned they would “not hesitate” to continue such actions if needed.
Poland has arrested 32 individuals suspected of cooperating with Russian intelligence. The detainees include foreign nationals—Russians, Ukrainians, one Colombian—as well as at least one Polish citizen.