Հայաստանում ընթացիկ տարվա երկրորդ եռամսյակում 12-ամսյա գնաճի ցուցանիշը նկատելիորեն աճել է՝ հունիսին կազմելով 3.9 տոկոս։ Միաժամանակ, բնականոն 12-ամսյա գնաճը ևս բարձրացել է՝ հասնելով 3.1 տոկոսի, հայտնում է Կենտրոնական բանկը։
2025 թվականի օգոստոսի 5-ին կայացած նիստի արդյունքում ԿԲ խորհրդը որոշում է կայացրել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը թողնել անփոփոխ՝ սահմանելով այն 6.75 տոկոսի մակարդակում։
Նշվում է, որ ընթացիկ տարվա երկրորդ եռամսյակում ինչպես գլոբալ տնտեսության, այնպես էլ Հայաստանի հիմնական գործընկեր երկրների պարագայում պահանջարկի հետագա թուլացման միտումները խորացել են, իսկ ԱՄՆ-ում՝ միաժամանակ գնաճի արագացման ռիսկերն աճել են։ Միևնույն ժամանակ, ԱՄՆ-ի առևտրային քաղաքականության շուրջ առկա բարձր անորոշությունը շարունակում է պահպանվել՝ պայմանավորելով մակրոտնտեսական ազդեցությունների կանխատեսման դժվարությունները, հայտնում է Արմենպրեսը։
https://armenpress.am/hy/article/1226454
Միջնաժամկետ հատվածում անորոշ են մնում նաև ԱՄՆ-ի հարկաբյուջետային քաղաքականության ազդեցությամբ պայմանավորված՝ ամբողջական պահանջարկի խթանման ծավալը, պետական պարտքի հնարավոր ավելացման և երկարաժամկետ տոկոսադրույքների բարձրացման չափը։
Բացի այդ, աշխարհաքաղաքական լարվածության աճն ու միջազգային առևտրային հարաբերություններում առկա սրվածությունը շարունակում են ռիսկ ներկայացնել մատակարարման շղթաների խաթարման և համաշխարհային տնտեսությունում գնաճային ճնշումների ձևավորման տեսանկյունից։
Տարվա սկզբից սկսած՝ պարենային ապրանքների համաշխարհային գները, առաջարկի գործոնների ազդեցությամբ, գրանցել են աճ, որը դեռևս շարունակվում է։ Սա նույնպես դիտարկվում է որպես գնաճի խորացման հնարավոր աղբյուր։
Այս համատեքստում, մի կողմից՝ թույլ պահանջարկի ձևավորման, իսկ մյուս կողմից՝ բարձր գնաճային միջավայրի պահպանման պայմաններում, բարձր է գնահատվում հավանականությունը, որ առաջատար երկրների կենտրոնական բանկերը մոտ ապագայում կամ կպահեն իրենց դրամավարկային քաղաքականությունը ներկայիս մակարդակում, կամ աստիճանաբար այն կթուլացնեն։
«2025 թվականի երկրորդ եռամսյակում Հայաստանում տնտեսության ակտիվությունը շարունակել է աճել, ընդ որում՝ պահանջարկից պայմանավորված ճյուղերի զարգացումն առաջանցել է որոշ ժամանակավոր, ոչ կառուցվածքային գործոնների ազդեցության նվազեցման համատեքստում։ Շինարարության և ծառայությունների ոլորտների կայուն վերելքն էական դեր է ունեցել ընդհանուր տնտեսական վերականգնման գործում։ Բացի այդ, 2024-ից ի վեր նկատվող արտաքին պահանջարկի կայուն նվազումից հետո, վերջին եռամսյակում արձանագրվել է այդ պահանջարկի վերականգնում՝ հատկապես ծառայությունների ոլորտում։
Այնուամենայնիվ, տնտեսական աճի ներքին կառուցվածքի և երկարաժամկետ հեռանկարի շուրջ անորոշությունները մնում են բարձր։ Ներկայումս, ԿԲ-ի գնահատմամբ, պահանջարկի ազդեցությունը գնաճի վրա հիմնականում չեզոք է, իսկ գնաճի ընթացիկ զարգացումները պայմանավորված են հիմնականում առաջարկի գործոններով։
Բացի այդ, աշխատաշուկայի պայմաններն աստիճանաբար կայունացել են. արձանագրվել է աշխատավարձերի որոշ հավասարակշռում, ծառայությունների գների համեմատաբար կայուն աճ և գնաճային սպասումների թուլացում։ Այդուհանդերձ, հարկաբյուջետային քաղաքականությունը շարունակում է պարունակել գնաճային ճնշման ռիսկեր՝ միջնաժամկետ հեռանկարում»,– հայտնել են ԿԲ-ից։
Հաշվի առնելով մակրոտնտեսական ընթացիկ պայմանները՝ ֆինանսական շուկայի մասնակիցների մեծամասնությունը կանխատեսում է, որ ԿԲ-ն առաջիկայում կանցնի տոկոսադրույքի աստիճանական նվազեցման՝ այն բերելով մոտավորապես 6.25 տոկոսի սահմանների։
Ներկայացված բարձր ռիսկերի ու անորոշության ֆոնին, ԿԲ խորհուրդը, հավատարիմ մնալով գնաճի 3 տոկոսի թիրախի և գների կայունության ապահովման իր հանձնառությանը, քննարկել է մի շարք զարգացման սցենարներ։
Մասնավորապես, քննարկվել են Ա տիպի սցենարները, որոնք ենթադրում են ավելի բարձր տոկոսադրույքի անհրաժեշտություն՝ կապված ինչպես արտաքին աշխարհաքաղաքական միջավայրի սրման, այնպես էլ հարկաբյուջետային քաղաքականության հնարավոր խստացման, ինչպես նաև ներքին ավելցուկային պահանջարկի ձևավորման հետ։
Միաժամանակ դիտարկվել են նաև Բ տիպի սցենարներ՝ կենտրոնանալով պահանջարկի թուլացման, տնտեսության առանձին հատվածներում հնարավոր դանդաղման, անշարժ գույքի գների աստիճանական ճշգրտման և համաշխարհային տնտեսական աճի տեմպերի նվազման վրա։
Վերջնական գնահատմամբ՝ ԿԲ խորհուրդը արձանագրել է Ա տիպի ռիսկերի գերակշռող բնույթը և կարևորել դրանց մակրոտնտեսական հետևանքների արդյունավետ կառավարումը։ Այս հանգամանքներից ելնելով՝ ներկայիս փուլում որոշում է կայացվել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը թողնել անփոփոխ։
Խորհուրդը վերահաստատել է իր պատրաստակամությունը՝ շարունակաբար հետևելու տնտեսական զարգացումներին և անհրաժեշտության դեպքում գործելու նպատակային՝ ապահովելու գնաճի 3 տոկոսանոց թիրախը և գնային կայունությունը միջնաժամկետ հեռանկարում։

Во втором квартале 2025 года годовая инфляция в Армении заметно выросла, составив в июне 3,9%. Одновременно базовая годовая инфляция увеличилась до 3,1%, сообщает Центральный банк.
По итогам заседания, состоявшегося 5 августа 2025 года, Совет ЦБ решил оставить ставку рефинансирования без изменений на уровне 6,75%.
Отмечается, что во втором квартале текущего года усилились тенденции ослабления спроса как в глобальной экономике, так и в странах – основных торговых партнерах Армении, при этом в США возросли риски ускорения инфляции. Также сохраняется высокая неопределенность вокруг торговой политики США, что осложняет прогнозирование макроэкономических последствий, сообщает «Арменпресс».
В среднесрочной перспективе неопределенность сохраняется и в отношении воздействия фискальной политики США на стимулирование совокупного спроса, возможного увеличения государственного долга и повышения долгосрочных процентных ставок.
Рост геополитической напряженности и обострение международных торговых отношений продолжают представлять риск с точки зрения сбоев в цепочках поставок и усиления инфляционного давления в мировой экономике.
С начала года мировые цены на продовольствие демонстрируют рост под влиянием факторов предложения, и этот тренд пока сохраняется, что также рассматривается как потенциальный источник инфляционного давления.
В этих условиях — с одной стороны, формирование слабого спроса, а с другой — сохранение высокой инфляционной среды — велика вероятность того, что центральные банки ведущих стран в ближайшее время либо сохранят текущую денежно-кредитную политику, либо начнут её постепенное смягчение.
«Во втором квартале 2025 года активность в экономике Армении продолжила расти. Причем развитие отраслей, ориентированных на спрос, опережало на фоне ослабления воздействия временных, неструктурных факторов. Устойчивый рост в сферах строительства и услуг сыграл важную роль в общем экономическом восстановлении. Кроме того, после стабильного снижения внешнего спроса с 2024 года в последнем квартале зафиксировано его восстановление, особенно в секторе услуг.
Тем не менее, сохраняется высокая неопределенность относительно внутренней структуры и долгосрочных перспектив экономического роста. По текущей оценке ЦБ, влияние спроса на инфляцию в основном нейтрально, а текущие инфляционные процессы обусловлены в первую очередь факторами предложения.
Также постепенно стабилизировалась ситуация на рынке труда: зафиксировано определенное выравнивание заработных плат, относительно стабильный рост цен на услуги и ослабление инфляционных ожиданий. Однако фискальная политика по-прежнему содержит риски инфляционного давления в среднесрочной перспективе», — сообщили в Центральном банке.
Учитывая текущие макроэкономические условия, большинство участников финансового рынка прогнозируют, что в ближайшее время ЦБ начнет постепенное снижение ставки, приблизив её к уровню 6,25%.
На фоне высокой степени риска и неопределенности Совет ЦБ, оставаясь приверженным цели 3% по инфляции и обеспечению ценовой стабильности, рассмотрел несколько сценариев развития ситуации.
В частности, обсуждались сценарии типа А, предполагающие необходимость повышения ставки в связи с ростом геополитической напряженности, возможным ужесточением фискальной политики и формированием избыточного внутреннего спроса.
Также рассматривались сценарии типа Б, сосредоточенные на ослаблении спроса, возможном замедлении в отдельных секторах экономики, постепенной корректировке цен на недвижимость и снижении темпов роста мировой экономики.
В окончательной оценке Совет пришел к выводу, что риски типа А преобладают, и подчеркнул важность эффективного управления их макроэкономическими последствиями. Исходя из этого, было принято решение оставить ставку рефинансирования без изменений на текущем уровне.
Совет подтвердил готовность и далее внимательно отслеживать экономические процессы и при необходимости предпринимать целевые действия для достижения инфляционного ориентира в 3% и обеспечения ценовой стабильности в среднесрочной перспективе.