ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում առանձին հանդիպումներ կունենա ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ՝ նախատեսված եռակողմ հանդիպումից առաջ։
«Վաշինգտոնում վարչապետ Փաշինյանը երկկողմ հանդիպում կունենա ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ՝ Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերությունը խորացնելու նպատակով»,–ասվում է ՀՀ կառավարության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Ամերիկացի վերլուծաբան Մայքլ Սքոթ Դորանը X-ի իր միկրոբլոգում հրապարակել է հանդիպումների ժամանակացույցը, որի համաձայն Թրամփն այս ուրբաթ՝ Վաշինգտոնի ժամանակով 2:30 կհանդիպի Հայաստանի վարչապետի հետ, մոտ 1 ժամ հետո՝ 3։20՝ Ադրբեջանի նախագահի հետ։ Ապա ԱՄՆ նախագահը հայտարարությամբ հանդես կգա երկու երկրների ղեկավարների ներկայությամբ։
Չի նշվում, սակայն, թե արդյոք ենթադրվում է, որ կողմերը կարող են ստորագրել դեռևս մարտին համաձայնեցված խաղաղության պայմանագիրը, թե խոսքը միայն բանավոր հայտարարության մասին է։։

Президент США Дональд Трамп 8 августа в Вашингтоне проведет отдельные встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым перед намеченной трехсторонней встречей.
«В Вашингтоне премьер-министр Пашинян проведет двустороннюю встречу с президентом США Дональдом Трампом с целью углубления стратегического партнерства между Арменией и США», — говорится в сообщении, распространённом правительством Армении.
Американский аналитик Майкл Скотт Доран опубликовал в своем микроблоге на X расписание встреч, согласно которому Трамп в пятницу в 14:30 по времени Вашингтона встретится с премьер-министром Армении, а примерно через час — в 15:20 — с президентом Азербайджана. После этого президент США выступит с заявлением в присутствии обоих лидеров.
Как сообщил газете Washington Post высокопоставленный сотрудник Белого дома на условиях анонимности, в ходе встречи с Трампом возможно будет объявлено о мирном соглашении между Арменией и Азербайджаном.
Однако не уточняется, идет ли речь о подписании уже согласованного в марте мирного договора или только о его устном объявлении.