ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում առանձին հանդիպումներ կունենա ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ՝ նախատեսված եռակողմ հանդիպումից առաջ։
«Վաշինգտոնում վարչապետ Փաշինյանը երկկողմ հանդիպում կունենա ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ՝ Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերությունը խորացնելու նպատակով»,–ասվում է ՀՀ կառավարության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Ամերիկացի վերլուծաբան Մայքլ Սքոթ Դորանը X-ի իր միկրոբլոգում հրապարակել է հանդիպումների ժամանակացույցը, որի համաձայն Թրամփն այս ուրբաթ՝ Վաշինգտոնի ժամանակով 2:30 կհանդիպի Հայաստանի վարչապետի հետ, մոտ 1 ժամ հետո՝ 3։20՝ Ադրբեջանի նախագահի հետ։ Ապա ԱՄՆ նախագահը հայտարարությամբ հանդես կգա երկու երկրների ղեկավարների ներկայությամբ։
Չի նշվում, սակայն, թե արդյոք ենթադրվում է, որ կողմերը կարող են ստորագրել դեռևս մարտին համաձայնեցված խաղաղության պայմանագիրը, թե խոսքը միայն բանավոր հայտարարության մասին է։։

U.S. President Donald Trump will hold separate meetings with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev on August 8 in Washington, ahead of a scheduled trilateral meeting.
According to a statement from the Armenian government, “Prime Minister Pashinyan will have a bilateral meeting with U.S. President Donald Trump in Washington aimed at deepening the Armenia-U.S. strategic partnership.”
American analyst Michael Scott Doran published the meeting schedule on X, stating that Trump will meet with Armenia’s Prime Minister at 2:30 p.m. Washington time on Friday, followed by a meeting with Azerbaijan’s President at 3:20 p.m. An official statement by the U.S. President, delivered in the presence of both leaders, is expected afterward.
A senior White House official, speaking anonymously to the Washington Post, said that the meeting with Trump may include the announcement of a peace agreement between Armenia and Azerbaijan.
It remains unclear, however, whether this implies the signing of the peace treaty agreed in March or merely a verbal declaration.