Օգոստոսի 8-ից ուժի մեջ է մտնելու «Փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին» օրենքում կատարված լրացումների և փոփոխությունների փաթեթը (ՀՕ-261-Ն), որի նպատակն է բարձրացնել օրենսդրության համապատասխանությունը Ֆինանսական միջոցառումների աշխատանքային խմբի (ՖԱԹՖ) հանձնարարականներին և հստակեցնել հաշվետվություն ներկայացնող անձանց պարտավորությունների շրջանակը, հայտնում է Կենտրոնական բանկը։
«Կարևոր ենք համարում նշել, որ օրենքը ընդլայնել է հաշվետվություն տրամադրող անձանց հաշվառման պարտականությունները՝ դրանք մասնավորապես տարածելով նաև իրավաբանական ծառայություններ մատուցող անհատ ձեռնարկատերերի և իրավաբանական անձանց, անհատ ձեռնարկատեր հաշվապահների և հաշվապահական գործունեություն իրականացնող իրավաբանական անձանց, թանկարժեք մետաղների դիլերների, թանկարժեք քարերի դիլերների, ինչպես նաև իրավաբանական անձանց գրանցման և կառավարման ծառայություններ մատուցող անձանց վրա: Նշված անձինք պարտավոր են հաշվառվել Ֆինանսական դիտարկումների կենտրոնում՝ օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո վեց ամսվա ընթացքում: Տեղեկացնում ենք, որ հաշվետվություն տրամադրող անձանց հաշվառումն իրականացվում է ՀՀ կենտրոնական բանկի խորհրդի 07.10.2014թ. թիվ 280-Ն որոշմամբ հաստատված կարգով։
Հարկ ենք համարում տեղեկացնել նաև, որ օրենսդրական փոփոխությունների արդյունքում «Փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին» օրենքի 4-րդ և 23-րդ հոդվածներով նախատեսված պարտականությունները այսուհետ կտարածվեն նաև իրավաբանական անձ հանդիսացող բոլոր ոչ ֆինանսական հաստատությունների վրա՝ անկախ աշխատակիցների քանակից։
Օրենքի ընդունմամբ փոփոխվել են նաև հաշվետվություն տրամադրող անձանց ներքին իրավական ակտերին առնչվող դրույթները: Օրենքի պահանջների հիման վրա վերանայված ներքին իրավական ակտերը ենթակա են ներկայացման Ֆինանսական դիտարկումների կենտրոն օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո երկամսյա ժամկետում։
Հայտնում ենք նաև, որ օրենքով նախատեսվել են նոր պարտականություններ տրաստի այն կառավարիչների և այլ համանման իրավաբանական կազմավորման կառավարման գործառույթներ իրականացնող այն անձանց համար, որոնք բնակվում են Հայաստանի Հանրապետությունում կամ կառավարում են Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվող գույք: Ֆինանսական դիտարկումների կենտրոնում նշված անձանց հաշվառման կարգը սահմանող ենթաօրենսդրական ակտը նախատեսվում է ընդունել օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո վեց ամսվա ընթացքում։
Ի թիվս այլ կարգավորումների, օրենքով փոփոխվել են նաև հաճախորդի պատշաճ ուսումնասիրության և հավելյալ պատշաճ ուսումնասիրության գործընթացներին, դրամական փոխանցումների իրականացմանը, գործարքի կատարման կամ գործարար հարաբերության հաստատման մերժմանը կամ դադարեցմանը, օրենքի խախտման համար կիրառվող պատասխանատվության միջոցներին առնչվող դրույթները», ասվում է ԿԲ պարզաբանման մեջ։

6 Август 2025 - 13:29 AMT
С 8 августа вступает в силу пакет изменений и дополнений (Закон № HO-261-N) в Закон «О борьбе с отмыванием денег и финансированием терроризма». Центральный банк Армении отмечает, что целью изменений является повышение соответствия законодательства рекомендациям Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ), а также уточнение обязанностей подотчетных субъектов.
Особо подчеркивается, что закон расширяет обязанности по регистрации подотчетных лиц, распространяя их, в частности, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, предоставляющих юридические услуги, бухгалтеров и бухгалтерские компании, дилеров драгоценных металлов и камней, а также лиц, оказывающих услуги по регистрации и управлению юридическими лицами. Указанные лица обязаны пройти регистрацию в Центре финансового мониторинга в течение шести месяцев с момента вступления закона в силу. Процедура регистрации утверждена решением Совета Центрального банка № 280-Н от 07.10.2014 г.
В результате изменений требования статей 4 и 23 Закона распространяются также на все нефинансовые юридические лица, независимо от численности сотрудников.
Изменены также положения, касающиеся внутренних нормативных актов подотчетных лиц. Обновленные документы должны быть представлены в Центр финансового мониторинга в течение двух месяцев после вступления закона в силу.
Новые обязанности вводятся и для управляющих трастов и иных аналогичных юридических образований, если они проживают в Армении или управляют имуществом, находящимся в республике. Порядок их регистрации будет установлен отдельным подзаконным актом, который планируется принять в течение шести месяцев после вступления закона в силу.
Среди других изменений — обновление процедур по должной и усиленной проверке клиентов, осуществлению денежных переводов, отказу или прекращению сделок и деловых отношений, а также ответственности за нарушение закона, сообщается в разъяснении Центрального банка.