Օգոստոսի 8-ից ուժի մեջ է մտնելու «Փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին» օրենքում կատարված լրացումների և փոփոխությունների փաթեթը (ՀՕ-261-Ն), որի նպատակն է բարձրացնել օրենսդրության համապատասխանությունը Ֆինանսական միջոցառումների աշխատանքային խմբի (ՖԱԹՖ) հանձնարարականներին և հստակեցնել հաշվետվություն ներկայացնող անձանց պարտավորությունների շրջանակը, հայտնում է Կենտրոնական բանկը։
«Կարևոր ենք համարում նշել, որ օրենքը ընդլայնել է հաշվետվություն տրամադրող անձանց հաշվառման պարտականությունները՝ դրանք մասնավորապես տարածելով նաև իրավաբանական ծառայություններ մատուցող անհատ ձեռնարկատերերի և իրավաբանական անձանց, անհատ ձեռնարկատեր հաշվապահների և հաշվապահական գործունեություն իրականացնող իրավաբանական անձանց, թանկարժեք մետաղների դիլերների, թանկարժեք քարերի դիլերների, ինչպես նաև իրավաբանական անձանց գրանցման և կառավարման ծառայություններ մատուցող անձանց վրա: Նշված անձինք պարտավոր են հաշվառվել Ֆինանսական դիտարկումների կենտրոնում՝ օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո վեց ամսվա ընթացքում: Տեղեկացնում ենք, որ հաշվետվություն տրամադրող անձանց հաշվառումն իրականացվում է ՀՀ կենտրոնական բանկի խորհրդի 07.10.2014թ. թիվ 280-Ն որոշմամբ հաստատված կարգով։
Հարկ ենք համարում տեղեկացնել նաև, որ օրենսդրական փոփոխությունների արդյունքում «Փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին» օրենքի 4-րդ և 23-րդ հոդվածներով նախատեսված պարտականությունները այսուհետ կտարածվեն նաև իրավաբանական անձ հանդիսացող բոլոր ոչ ֆինանսական հաստատությունների վրա՝ անկախ աշխատակիցների քանակից։
Օրենքի ընդունմամբ փոփոխվել են նաև հաշվետվություն տրամադրող անձանց ներքին իրավական ակտերին առնչվող դրույթները: Օրենքի պահանջների հիման վրա վերանայված ներքին իրավական ակտերը ենթակա են ներկայացման Ֆինանսական դիտարկումների կենտրոն օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո երկամսյա ժամկետում։
Հայտնում ենք նաև, որ օրենքով նախատեսվել են նոր պարտականություններ տրաստի այն կառավարիչների և այլ համանման իրավաբանական կազմավորման կառավարման գործառույթներ իրականացնող այն անձանց համար, որոնք բնակվում են Հայաստանի Հանրապետությունում կամ կառավարում են Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվող գույք: Ֆինանսական դիտարկումների կենտրոնում նշված անձանց հաշվառման կարգը սահմանող ենթաօրենսդրական ակտը նախատեսվում է ընդունել օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո վեց ամսվա ընթացքում։
Ի թիվս այլ կարգավորումների, օրենքով փոփոխվել են նաև հաճախորդի պատշաճ ուսումնասիրության և հավելյալ պատշաճ ուսումնասիրության գործընթացներին, դրամական փոխանցումների իրականացմանը, գործարքի կատարման կամ գործարար հարաբերության հաստատման մերժմանը կամ դադարեցմանը, օրենքի խախտման համար կիրառվող պատասխանատվության միջոցներին առնչվող դրույթները», ասվում է ԿԲ պարզաբանման մեջ։

Starting August 8, amendments to the Law on Combating Money Laundering and Terrorism Financing (HO-261-N) will come into force. The Central Bank of Armenia states that the changes aim to align legislation with the recommendations of the Financial Action Task Force (FATF) and clarify the scope of obligations for reporting entities.
Significantly, the amended law expands registration obligations for reporting entities. These now include individual entrepreneurs and legal entities providing legal services, accountants (both individuals and firms), dealers of precious metals and stones, and those offering company formation and management services. These entities must register with the Financial Monitoring Center within six months after the law takes effect. Registration is governed by Central Bank Council decision No. 280-N, dated October 7, 2014.
The law now also applies to all non-financial legal entities in Armenia, regardless of staff size, by extending the obligations defined in Articles 4 and 23 of the law.
Provisions related to internal legal acts of reporting entities have also been updated. Revised internal regulations, based on the new requirements, must be submitted to the Financial Monitoring Center within two months of the law’s enactment.
Additionally, new obligations are introduced for trustees and managers of similar legal structures who reside in Armenia or manage assets located in Armenia. The procedure for their registration will be defined by a new sub-legislative act to be adopted within six months after the law takes effect.
Among other changes, the law also updates procedures for customer due diligence, enhanced due diligence, money transfers, rejection or termination of transactions or business relationships, and penalties for non-compliance, according to the Central Bank's explanation.