«Մարսի» ու «Մերգելյանի» տարածքում գործող «Ալյանս» ազատ տնտեսական գոտին կլուծարվի: Որոշումն ընդունվել է կառավարության նիստում:
Այս գոտին ստեղծվել է 2013 թվականի հուլիսի 18-ին ընդունված որոշմամբ և սկսել է գործել 2013–ի օգոստոսի 14-ից՝ նախատեսված 10 տարվա ժամկետով։
Նախատեսված ժամկետի ավարտից հետո «Ալյանս» ԱՏԳ-ի գործունեությունը մեկական տարով երկարաձգվել է 2023 և 2024 թվականներին, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Գոտու հիմնական գործառույթները ներկայացված են եղել որպես արդյունաբերական և տեխնոլոգիական ոլորտներում գործունեություն՝ հիմնված կազմակերպության կողմից հայտարարված ուղղությունների վրա։
Քանի որ այս տարի լրացել է նաև երկրորդ երկարաձգման ժամկետը, կազմակերպությունը ներկայացրել է հերթական հայտ՝ «Ալյանս» ԱՏԳ-ի գործունեությունը 2025-ից մինչև 2035 թվականները երկարաձգելու նպատակով՝ կցելով զարգացման բիզնես ծրագիր։
Ծրագիրը ուղարկվել է Ազատ տնտեսական գոտիների հարցերով միջգերատեսչական հանձնաժողովին։ Վերջինս այն գնահատել է՝ կազմելով միջին թվաբանական գնահատական՝ 60.83 միավոր։ Սակայն գնահատականների կազմում արձանագրվել է, որ երեք անդամ ծրագրին տվել են 60 միավորից ցածր գնահատական։
Ըստ գործող կարգավորումների, եթե առնվազն երեք անգամ նախագծին տալիս են անցողիկ շեմից ցածր գնահատական, ապա ծրագրին տրվում է բացասական եզրակացություն։
Այսպիսով, միջգերատեսչական հանձնաժողովը որոշել է մերժել «Ալյանս» ազատ տնտեսական գոտու գործունեության ժամկետը 10 տարով երկարաձգելու հայտը, ինչի արդյունքում գոտին լուծարվելու է։

7 Август 2025 - 10:15 AMT
Свободная экономическая зона «Альянс», действующая на территории заводов «Марс» и «Мергелян», будет ликвидирована. Такое решение было принято на заседании правительства.
Зона была создана постановлением от 18 июля 2013 года и начала свою деятельность 14 августа 2013 года сроком на 10 лет.
По окончании первоначального срока её деятельность продлевалась на один год в 2023 и 2024 годах, сообщает «Sputnik Армения».
Основными функциями зоны были обозначены как деятельность в промышленной и технологической сферах на основе направлений, заявленных управляющей организацией.
В этом году истёк срок второго продления, и организация представила новую заявку на продление деятельности СЭЗ «Альянс» на период с 2025 по 2035 годы, приложив бизнес-план развития.
Программа была направлена в Межведомственную комиссию по вопросам свободных экономических зон. Комиссия оценила её, присвоив средний балл 60,83. Однако трое членов поставили менее 60 баллов.
Согласно действующим правилам, если хотя бы три члена комиссии ставят ниже проходного балла, заявке присваивается отрицательное заключение.
Таким образом, межведомственная комиссия приняла решение отклонить заявку на продление деятельности СЭЗ «Альянс» на 10 лет, в результате чего зона будет ликвидирована.