«Մարսի» ու «Մերգելյանի» տարածքում գործող «Ալյանս» ազատ տնտեսական գոտին կլուծարվի: Որոշումն ընդունվել է կառավարության նիստում:
Այս գոտին ստեղծվել է 2013 թվականի հուլիսի 18-ին ընդունված որոշմամբ և սկսել է գործել 2013–ի օգոստոսի 14-ից՝ նախատեսված 10 տարվա ժամկետով։
Նախատեսված ժամկետի ավարտից հետո «Ալյանս» ԱՏԳ-ի գործունեությունը մեկական տարով երկարաձգվել է 2023 և 2024 թվականներին, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Գոտու հիմնական գործառույթները ներկայացված են եղել որպես արդյունաբերական և տեխնոլոգիական ոլորտներում գործունեություն՝ հիմնված կազմակերպության կողմից հայտարարված ուղղությունների վրա։
Քանի որ այս տարի լրացել է նաև երկրորդ երկարաձգման ժամկետը, կազմակերպությունը ներկայացրել է հերթական հայտ՝ «Ալյանս» ԱՏԳ-ի գործունեությունը 2025-ից մինչև 2035 թվականները երկարաձգելու նպատակով՝ կցելով զարգացման բիզնես ծրագիր։
Ծրագիրը ուղարկվել է Ազատ տնտեսական գոտիների հարցերով միջգերատեսչական հանձնաժողովին։ Վերջինս այն գնահատել է՝ կազմելով միջին թվաբանական գնահատական՝ 60.83 միավոր։ Սակայն գնահատականների կազմում արձանագրվել է, որ երեք անդամ ծրագրին տվել են 60 միավորից ցածր գնահատական։
Ըստ գործող կարգավորումների, եթե առնվազն երեք անգամ նախագծին տալիս են անցողիկ շեմից ցածր գնահատական, ապա ծրագրին տրվում է բացասական եզրակացություն։
Այսպիսով, միջգերատեսչական հանձնաժողովը որոշել է մերժել «Ալյանս» ազատ տնտեսական գոտու գործունեության ժամկետը 10 տարով երկարաձգելու հայտը, ինչի արդյունքում գոտին լուծարվելու է։

The Alliance free economic zone, operating in the areas of Mars and Mergelyan plants, will be dissolved following a decision made at a cabinet meeting.
The zone was established by a government resolution adopted on July 18, 2013, and became operational on August 14, 2013, for an initial term of 10 years.
After the initial term expired, the Alliance FEZ was extended by one year each in 2023 and 2024, according to Sputnik Armenia.
Its main declared functions were industrial and technological activities based on the development directions specified by the managing organization.
As the second extension has now expired, the organization submitted a new request to extend the zone’s activity from 2025 to 2035, along with a business development plan.
The proposal was sent to the Interagency Commission on Free Economic Zones, which evaluated it and gave an average score of 60.83 points. However, three commission members gave scores below 60.
According to current regulations, if a proposal receives a failing score from at least three evaluators, it results in a negative conclusion.
Therefore, the Interagency Commission decided to reject the request to extend the Alliance FEZ’s term by ten years, leading to its dissolution.