Կառավարությունից պարզաբանում է տարածել՝ նշելով, որ ոչ թե վաճառել է «Վիվա Արմենիայի» իր բաժնետոմսերը, այլ նման իրավունք վերապահել իրեն:
«Մամուլում շրջանառվող՝ Կառավարության կողմից «Վիվա Արմենիա» ընկերությունում իր բաժնեմասը 50 մլն դոլարով վաճառելու վերաբերյալ տեղեկությունների կապակցությամբ պարզաբանում ենք, որ Կառավարության 2025 թվականի օգոստոսի 7-ի նիստում ոչ թե հավանություն է տրվել «Վիվա Արմենիա» ընկերությունում Կառավարության բաժնեմասը վաճառելու գործարքի, այլ Կառավարության որոշմամբ թույլատրվել է Կառավարության անունից «Վիվա Արմենիա» ընկերության մյուս բաժնետեր «Ֆեդիլքո Գրուպ Լիմիթիդ» ընկերության հետ կնքել վաճառքի օպցիոնի պայմանագիր:
Օպցիոն պայմանագրով Կառավարությունը ստանում է իրավունք (սակայն ոչ պարտավորություն) մինչև 2028 թվականի մայիսի 15-ը ընկած ժամանակահատվածում ցանկացած պահի պահանջելու, որպեսզի մյուս բաժնետերը Կառավարությունից գնի վերջինիս պատկանող 110 000 հասարակ բաժնետոմսերը 50 մլն ԱՄՆ դոլարով (որոշման հավելվածով նախատեսված պայմանների բավարարված լինելու դեպքում): Այլ խոսքով՝ որոշումը Կառավարությանը իրավունք վերապահելու մասին է, որից օգտվելու կամ չօգտվելու հարցը որոշվելու է հենց Կառավարության կողմից՝ ըստ նպատակահարմարության»,-ասվում է պարզաբանման մեջ։
Ավելի վաղ ԶԼՄ–ները հայտնել էին, որ Հայաստանի կառավարությունը կվաճառի «Վիվա Արմենիա» ընկերություն ունեցած 20 տոկոս բաժնետոմսերը և որ ՀՀ կառավարությունը իր 20 տոկոս բաժնետոմսերի վաճառքի գործարքից կստանա 50 միլիոն դոլար։

The Armenian government has issued a clarification regarding media reports claiming it sold its 20% stake in Viva Armenia for $50 million. According to the statement, during its session on August 7, 2025, the government did not approve any sale transaction but instead granted itself the right to do so in the future.
Specifically, the decision allows the government to sign a share sale option agreement with the company’s other shareholder, Fedilco Group Limited. Under this agreement, the government acquires the right (but not the obligation) to require Fedilco Group Limited to purchase 110,000 ordinary shares from the government for $50 million at any point before May 15, 2028—provided the conditions outlined in the decision’s annex are met.
"In other words, the decision only reserves this right for the government, and whether to exercise it or not will be decided based on suitability," the statement said.
Earlier, media outlets had reported that the Armenian government planned to sell its 20% stake in Viva Armenia and would receive $50 million from the deal.