Կառավարությունից պարզաբանում է տարածել՝ նշելով, որ ոչ թե վաճառել է «Վիվա Արմենիայի» իր բաժնետոմսերը, այլ նման իրավունք վերապահել իրեն:
«Մամուլում շրջանառվող՝ Կառավարության կողմից «Վիվա Արմենիա» ընկերությունում իր բաժնեմասը 50 մլն դոլարով վաճառելու վերաբերյալ տեղեկությունների կապակցությամբ պարզաբանում ենք, որ Կառավարության 2025 թվականի օգոստոսի 7-ի նիստում ոչ թե հավանություն է տրվել «Վիվա Արմենիա» ընկերությունում Կառավարության բաժնեմասը վաճառելու գործարքի, այլ Կառավարության որոշմամբ թույլատրվել է Կառավարության անունից «Վիվա Արմենիա» ընկերության մյուս բաժնետեր «Ֆեդիլքո Գրուպ Լիմիթիդ» ընկերության հետ կնքել վաճառքի օպցիոնի պայմանագիր:
Օպցիոն պայմանագրով Կառավարությունը ստանում է իրավունք (սակայն ոչ պարտավորություն) մինչև 2028 թվականի մայիսի 15-ը ընկած ժամանակահատվածում ցանկացած պահի պահանջելու, որպեսզի մյուս բաժնետերը Կառավարությունից գնի վերջինիս պատկանող 110 000 հասարակ բաժնետոմսերը 50 մլն ԱՄՆ դոլարով (որոշման հավելվածով նախատեսված պայմանների բավարարված լինելու դեպքում): Այլ խոսքով՝ որոշումը Կառավարությանը իրավունք վերապահելու մասին է, որից օգտվելու կամ չօգտվելու հարցը որոշվելու է հենց Կառավարության կողմից՝ ըստ նպատակահարմարության»,-ասվում է պարզաբանման մեջ։
Ավելի վաղ ԶԼՄ–ները հայտնել էին, որ Հայաստանի կառավարությունը կվաճառի «Վիվա Արմենիա» ընկերություն ունեցած 20 տոկոս բաժնետոմսերը և որ ՀՀ կառավարությունը իր 20 տոկոս բաժնետոմսերի վաճառքի գործարքից կստանա 50 միլիոն դոլար։

7 Август 2025 - 14:06 AMT
Правительство Армении распространило разъяснение в связи с сообщениями СМИ о якобы продаже 20-процентной доли в компании Viva Armenia за 50 миллионов долларов. В заявлении говорится, что на заседании от 7 августа 2025 года не утверждалась сделка по продаже доли, а лишь предоставлялось право заключить опционное соглашение.
Решением разрешено от имени правительства подписать с другим акционером компании — Fedilco Group Limited — соглашение опциона на продажу. Согласно условиям этого документа, правительство получает право (но не обязательство) в любой момент до 15 мая 2028 года потребовать от Fedilco выкупить у него 110 000 обыкновенных акций за 50 миллионов долларов, если будут соблюдены условия, указанные в приложении к решению.
«Иными словами, решение лишь закрепляет за правительством соответствующее право, а воспользоваться им или нет — будет зависеть от целесообразности», — говорится в заявлении.
Ранее в СМИ сообщалось, что правительство Армении продаст 20% акций компании Viva Armenia и получит от сделки 50 миллионов долларов.