Վաշինգտոնում գործող և Հարավային Կովկասի իրադարձությունները լուսաբանող լրագրող Ալեքս Ռաուֆօղլուն X սոցիալական ցանցում հրապարակել է ԱՄՆ կառավարության իր աղբյուրների տվյալներով փաստաթղթերի այն ցանկը, որոնք նախատեսվում է ստորագրել ԱՄՆ, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից։
Նրա խոսքով՝ Սպիտակ տանը կայանալիք հանդիպման ընթացքում կներկայացվի «Թրամփի երթուղի» կոչվող տրանսպորտային ենթակառուցվածքի նախագիծը, որը միացնելու է Հայաստանն ու Ադրբեջանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ըստ նրա՝ երկրների ղեկավարները պատրաստվում են ստորագրել հետևյալ փաստաթղթերը․
Համատեղ հռչակագիր
Սա այն հիմնական փաստաթուղթն է, որը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և նախագահ Իլհամ Ալիևը կստորագրեն ԱՄՆ նախագահի միջնորդությամբ։ Նրա նպատակը «խաղաղության անդառնալի ուղու» ձևավորումն է՝ շեշտը դնելով ոչ թե պատերազմը կանխելու, այլ կայուն խաղաղություն ստեղծելու վրա։
Խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրում
Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարները նախնական ստորագրություն կդնեն այն համաձայնագրի տակ, որի մշակման վրա աշխատանքներ են տարվել վերջին 4-5 ամիսների ընթացքում։ Այս քայլը խորհրդանշում է երկու կողմերի հավատարմությունը պայմանավորվածություններին։
Նամակ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբից դուրս գալու մասին
Արտաքին գործերի նախարարները կստորագրեն նաև համատեղ նամակ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբից դուրս գալու վերաբերյալ՝ փաստարկելով, որ այդ ձևաչափն արդյունավետ չի եղել բախումները կանխելու հարցում։
Երկկողմ հուշագրեր՝ ԱՄՆ-ի հետ
Բացի հայ-ադրբեջանական համաձայնագրերից՝ ԱՄՆ-ն առանձին ստորագրելու է հետևյալ փաստաթղթերը․
Հայաստանի հետ հուշագիր՝ «հարաբերությունների վերամեկնարկի և խորացման» նպատակով։
Ադրբեջանի հետ հուշագիր՝ «նոր ոլորտներում համագործակցության մեկնարկի» նպատակով։
Ռաուֆօղլուի խոսքով՝ «միջանցքը այլևս գոյություն չունի»։ Գագաթնաժողովի առանցքում կլինի «Թրամփի երթուղի՝ միջազգային խաղաղության և բարգավաճման համար» (TRIPP) նոր նախագիծը։
TRIPP-ը գլխավոր համաձայնագիր է՝ Միացյալ Նահանգների և Հայաստանի Հանրապետության միջև՝ միացյալ ձեռնարկության ստեղծման նպատակով, որը նախատեսում է տրանսպորտային ճանապարհի կառուցում Հայաստանի հարավային հատվածով։ Այս երթուղին առանց խոչընդոտների կտրամադրի Ադրբեջանին մուտք իր հիմնական տարածքից դեպի Նախիջևան։
Նախագծի առանձնահատկությունն այն է, որ այն զուտ առևտրային է և ոչ ռազմական կամ անվտանգության հետ կապված։ ԱՄՆ-ն չի տեղակայելու զորքեր, սակայն առևտրային պայմանագրերի միջոցով «առաջատար օպերատորների» հետ կապահովի երթուղու անվտանգ շահագործումը։
Այս նախագիծը դիտարկվում է որպես ամբողջ «Միջին միջանցքը» վերափոխելու հնարավորություն՝ նպաստելով տարածաշրջանում ու Եվրոպա ուղղվող առևտրի, էլեկտրաէներգիայի, նավթի, գազի և օպտիկամանրաթելային կապի փոխադրմանը։
Սպիտակ տանը ԱՄՆ-ի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների համատեղ հայտարարությունը սպասվում է օգոստոսի 9-ին, Երևանի ժամանակով՝ կեսգիշերին։
Ավելի վաղ Հայաստանի կառավարությունը հայտնել է, որ Նիկոլ Փաշինյանը օգոստոսի 7-8-ը կայցելի Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ։ Վաշինգտոնում նա նախատեսում է հանդիպել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ՝ հայ-ամերիկյան ռազմավարական գործընկերության խորացման նպատակով։

A journalist covering South Caucasus affairs in Washington, Alex Raufoglu, published on X a list of documents, based on U.S. government sources, that are expected to be signed by the leaders of the United States, Armenia, and Azerbaijan.
According to him, during the upcoming meeting at the White House, the “Trump route” transport infrastructure project will be presented, connecting Armenia and Azerbaijan, as reported by Sputnik Armenia.
He says the following documents are expected to be signed by the countries’ leaders:
Joint Declaration
This is the main document to be signed by Prime Minister Nikol Pashinyan and President Ilham Aliyev, mediated by the U.S. President. Its goal is to shape an “irreversible path to peace,” emphasizing not conflict prevention, but the establishment of lasting peace.
Pre-signing of Peace Agreement
The foreign ministers of Armenia and Azerbaijan will pre-sign a peace agreement that has been in development for the past 4–5 months. This step symbolizes both sides’ commitment to the agreed terms.
Letter on Withdrawal from the OSCE Minsk Group
The foreign ministers will also sign a joint letter on exiting the OSCE Minsk Group, arguing that the format has failed to prevent clashes.
Bilateral Memoranda with the United States
In addition to the Armenia-Azerbaijan agreements, the U.S. will separately sign the following documents:
- A memorandum with Armenia aimed at “restarting and deepening relations.”
- A memorandum with Azerbaijan aimed at “launching cooperation in new areas.”
According to Raufoglu, “the corridor no longer exists.” The summit’s centerpiece will be the new project titled “Trump Route for International Peace and Prosperity” (TRIPP).
TRIPP is a principal agreement between the United States and the Republic of Armenia to establish a joint venture to construct a transport corridor through Armenia’s southern region. The route will provide Azerbaijan with unobstructed access from its mainland to Nakhichevan.
The project is purely commercial and not related to military or security matters. The U.S. will not deploy troops but will ensure the secure operation of the route through trade agreements with “leading operators.”
The initiative is seen as an opportunity to transform the entire “Middle Corridor,” facilitating regional trade and the transport of electricity, oil, gas, and fiber-optic communications to Europe.
A joint statement by the leaders of the United States, Armenia, and Azerbaijan is expected on August 9 at midnight Yerevan time.
Earlier, the Armenian government announced that Nikol Pashinyan would visit the United States on August 7–8. In Washington, he is expected to meet U.S. President Donald Trump to deepen the Armenia-U.S. strategic partnership.