Վաշինգտոնում գործող և Հարավային Կովկասի իրադարձությունները լուսաբանող լրագրող Ալեքս Ռաուֆօղլուն X սոցիալական ցանցում հրապարակել է ԱՄՆ կառավարության իր աղբյուրների տվյալներով փաստաթղթերի այն ցանկը, որոնք նախատեսվում է ստորագրել ԱՄՆ, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից։
Նրա խոսքով՝ Սպիտակ տանը կայանալիք հանդիպման ընթացքում կներկայացվի «Թրամփի երթուղի» կոչվող տրանսպորտային ենթակառուցվածքի նախագիծը, որը միացնելու է Հայաստանն ու Ադրբեջանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ըստ նրա՝ երկրների ղեկավարները պատրաստվում են ստորագրել հետևյալ փաստաթղթերը․
Համատեղ հռչակագիր
Սա այն հիմնական փաստաթուղթն է, որը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և նախագահ Իլհամ Ալիևը կստորագրեն ԱՄՆ նախագահի միջնորդությամբ։ Նրա նպատակը «խաղաղության անդառնալի ուղու» ձևավորումն է՝ շեշտը դնելով ոչ թե պատերազմը կանխելու, այլ կայուն խաղաղություն ստեղծելու վրա։
Խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրում
Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարները նախնական ստորագրություն կդնեն այն համաձայնագրի տակ, որի մշակման վրա աշխատանքներ են տարվել վերջին 4-5 ամիսների ընթացքում։ Այս քայլը խորհրդանշում է երկու կողմերի հավատարմությունը պայմանավորվածություններին։
Նամակ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբից դուրս գալու մասին
Արտաքին գործերի նախարարները կստորագրեն նաև համատեղ նամակ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբից դուրս գալու վերաբերյալ՝ փաստարկելով, որ այդ ձևաչափն արդյունավետ չի եղել բախումները կանխելու հարցում։
Երկկողմ հուշագրեր՝ ԱՄՆ-ի հետ
Բացի հայ-ադրբեջանական համաձայնագրերից՝ ԱՄՆ-ն առանձին ստորագրելու է հետևյալ փաստաթղթերը․
Հայաստանի հետ հուշագիր՝ «հարաբերությունների վերամեկնարկի և խորացման» նպատակով։
Ադրբեջանի հետ հուշագիր՝ «նոր ոլորտներում համագործակցության մեկնարկի» նպատակով։
Ռաուֆօղլուի խոսքով՝ «միջանցքը այլևս գոյություն չունի»։ Գագաթնաժողովի առանցքում կլինի «Թրամփի երթուղի՝ միջազգային խաղաղության և բարգավաճման համար» (TRIPP) նոր նախագիծը։
TRIPP-ը գլխավոր համաձայնագիր է՝ Միացյալ Նահանգների և Հայաստանի Հանրապետության միջև՝ միացյալ ձեռնարկության ստեղծման նպատակով, որը նախատեսում է տրանսպորտային ճանապարհի կառուցում Հայաստանի հարավային հատվածով։ Այս երթուղին առանց խոչընդոտների կտրամադրի Ադրբեջանին մուտք իր հիմնական տարածքից դեպի Նախիջևան։
Նախագծի առանձնահատկությունն այն է, որ այն զուտ առևտրային է և ոչ ռազմական կամ անվտանգության հետ կապված։ ԱՄՆ-ն չի տեղակայելու զորքեր, սակայն առևտրային պայմանագրերի միջոցով «առաջատար օպերատորների» հետ կապահովի երթուղու անվտանգ շահագործումը։
Այս նախագիծը դիտարկվում է որպես ամբողջ «Միջին միջանցքը» վերափոխելու հնարավորություն՝ նպաստելով տարածաշրջանում ու Եվրոպա ուղղվող առևտրի, էլեկտրաէներգիայի, նավթի, գազի և օպտիկամանրաթելային կապի փոխադրմանը։
Սպիտակ տանը ԱՄՆ-ի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների համատեղ հայտարարությունը սպասվում է օգոստոսի 9-ին, Երևանի ժամանակով՝ կեսգիշերին։
Ավելի վաղ Հայաստանի կառավարությունը հայտնել է, որ Նիկոլ Փաշինյանը օգոստոսի 7-8-ը կայցելի Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ։ Վաշինգտոնում նա նախատեսում է հանդիպել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ՝ հայ-ամերիկյան ռազմավարական գործընկերության խորացման նպատակով։

7 Август 2025 - 14:19 AMT
Журналист Алекс Рауфоглу, освещающий события в Южном Кавказе и работающий в Вашингтоне, опубликовал в социальной сети X список документов, которые, по его данным от источников в правительстве США, планируется подписать лидерами Соединённых Штатов, Армении и Азербайджана.
По его словам, на встрече в Белом доме будет представлен транспортный инфраструктурный проект под названием «Маршрут Трампа», который соединит Армению и Азербайджан, сообщает Sputnik Армения.
По словам Рауфоглу, планируется подписание следующих документов:
Совместная декларация
Это основной документ, который премьер-министр Никол Пашинян и президент Ильхам Алиев подпишут при посредничестве президента США. Его цель — формирование «необратимого пути к миру», с акцентом не на предотвращение войны, а на установление устойчивого мира.
Предварительное подписание мирного соглашения
Министры иностранных дел Армении и Азербайджана предварительно подпишут мирное соглашение, над которым велась работа последние 4–5 месяцев. Этот шаг символизирует приверженность обеих сторон достигнутым договорённостям.
Письмо о выходе из Минской группы ОБСЕ
Главы внешнеполитических ведомств подпишут также совместное письмо о выходе из Минской группы ОБСЕ, аргументируя это тем, что данный формат оказался неэффективным в вопросе предотвращения конфликтов.
Двусторонние меморандумы с США
Помимо армяно-азербайджанских соглашений, США отдельно подпишут следующие документы:
• Меморандум с Арменией — с целью «перезапуска и углубления отношений».
• Меморандум с Азербайджаном — с целью «начала сотрудничества в новых сферах».
По словам Рауфоглу, «понятие коридора больше не существует». В центре саммита будет стоять новый проект «Маршрут Трампа ради международного мира и процветания» (TRIPP).
TRIPP — это основное соглашение между Соединёнными Штатами и Республикой Армения о создании совместного предприятия, которое предусматривает строительство транспортного маршрута через южную часть Армении. Этот путь предоставит Азербайджану беспрепятственный доступ из основной территории в Нахичевань.
Особенность проекта в том, что он исключительно коммерческий и не связан с военной или оборонной сферой. США не будут размещать войска, но обеспечат безопасную эксплуатацию маршрута посредством торговых соглашений с «ведущими операторами».
Проект рассматривается как возможность трансформации всего «Среднего коридора», способствуя торговле в регионе и перевозке электроэнергии, нефти, газа и оптоволоконной связи в Европу.
Совместное заявление лидеров США, Армении и Азербайджана ожидается 9 августа в полночь по ереванскому времени.
Ранее правительство Армении сообщило, что Никол Пашинян 7–8 августа посетит США. В Вашингтоне он намерен встретиться с президентом Дональдом Трампом для углубления стратегического партнёрства между Арменией и США.