Վրաստանի նախկին նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին, 2008 թվականի օգոստոսյան ռուս-վրացական պատերազմի տարելիցի կապակցությամբ այցելել է Մուխաթգվերդիի եղբայրների գերեզմանատուն, որտեղ հարգանքի տուրք է մատուցել մարտերում զոհված զինվորականների հիշատակին։
Լրագրողների հետ զրույցում նա ասել է, որ այսօր պայքար է գնում հանուն խաղաղության՝ ԱՄՆ նախագահը բանակցում է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ, իսկ Վրաստանը միայն ՌԴ կողմն է նայում, ինչը շատ վատ է, գրում է Haqqin.az-ը։
«Այդ պայքարը վարում են Ամերիկան և մեր եվրոպացի գործընկերները։ Այն, ինչ տեղի է ունենում այսօր Վաշինգտոնում օգոստոսի 7-8-ին, երբ ամերիկացի նախագահը հանդիպեցնում է Փաշինյանին և Ալիևին և նրանց հետ անցկացնում շատ կարևոր խաղաղ բանակցություններ, մեծ նշանակություն ունի այս տարածաշրջանի համար։ Շատ վատ է, որ այս պահին Վրաստանը մեկուսացված է, նայում է միայն Ռուսաստանի կողմն ու գտնվում է միայն նրա ազդեցության տակ։ Այս տարածաշրջանը պետք է լիներ աշխարհի ամենահաջողվածներից մեկը, մենք բացառված ենք այս ամենից»,–ասել է Զուրաբիշվիլին։
Զուրաբիշվիլին նշել է, որ «պատերազմը չի ավարտվել 2008 թվականին և այսօր շարունակվում է հիբրիդային պատերազմի ձևով»։

Former president of Georgia Salome Zurabishvili, marking the anniversary of the August 2008 Russian-Georgian war, visited the Mukhatgverdi Brothers’ Cemetery to honor soldiers killed in combat.
Speaking to reporters, she said that today there is a struggle for peace, with U.S. President Donald Trump negotiating with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev, while Georgia looks only toward Russia — something she called “very bad,” Haqqin.az reported.
“This struggle is being led by America and our European partners. What is happening now in Washington on August 7–8, when the American president brings together Pashinyan and Aliyev for important peace talks, is of great significance for this region. It is very bad that at this moment Georgia is isolated, looks only toward Russia, and remains solely under its influence. This region could have been one of the most successful in the world, yet we are excluded from all this,” Zurabishvili said.
She added that “the war did not end in 2008 and today continues in the form of hybrid warfare.”
On August 8, U.S. President Donald Trump will host Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev at the White House. Separate meetings will be followed by a trilateral session. Trump announced that Pashinyan and Aliyev will officially sign a peace agreement, along with other documents.