ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ Սթիվ Դեյնսը 77 WABC ռադիոկայանին տված հարցազրույցում ասել է, որ «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագիրը չափազանց կարևոր է ԱՄՆ ազգային անվտանգության համար»։
Նա անդրադարձել է նաև Հայաստանով անցկացվելիք ճանապարհին։
«Այս միջանցքով Կենտրոնական Ասիայի հինգ երկրները գտնվում են ռուսական և չինական ուղղությունից դեպի ավելի եվրոպական և արևմտյան ուղղություն շարժվելու շեմին։ Սա վճռորոշ և կարևոր պահ է»,-ասել է նա, գրում է APA-ն։
Հիշելով իր մայիսյան այցը տարածաշրջան՝ Դեյնսը նշել է. «Ես այնտեղ եմ եղել մայիսին, հանդիպել եմ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ, ապա մեկնել եմ Հայաստան և հանդիպել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։ Նրանք գտնվում են այս խաղաղության պայմանագրին հասնելու շեմին»։
Սենատորը շեշտել է, որ այս գործընթացը անհանգստացնում է Ռուսաստանին և Իրանին։
«Սա նման է ևս մեկ «Աբրահամյան համաձայնագրերի», որը կարող է կարևոր դիվիդենտներ բերել ոչ միայն Միացյալ Նահանգների, այլև Արևմուտքի համար։ Իհարկե, Ռուսաստանը և Իրանը գոհ չեն այս իրավիճակից»,–նշել է նա։

Член Комитета по международным делам Сената США Стив Дейнс в интервью радиостанции 77 WABC заявил, что мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном имеет решающее значение для национальной безопасности Соединенных Штатов.
«Этот коридор открывает для пяти стран Центральной Азии возможность перейти от российского и китайского влияния к более европейской и западной ориентации. Это переломный и важный момент», — сказал он, передает APA.
Вспоминая свой майский визит в регион, Дейнс отметил: «Я был там в мае, встретился с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, затем отправился в Армению и встретился с премьер-министром Николом Пашиняном. Они находятся на пороге заключения этого мирного соглашения».
Сенатор подчеркнул, что этот процесс вызывает обеспокоенность у России и Ирана.
«Это похоже на еще одни «Соглашения Авраама», которые могут принести важные дивиденды не только Соединенным Штатам, но и Западу. Разумеется, Россия и Иран недовольны этой ситуацией», — заявил он.