ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ օգոստոսի 8–ին Սպիտակ տանը հյուրընկալելու է Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներին՝ բնորոշելով հանդիպումը որպես «պատմական խաղաղության գագաթնաժողով», գրում է The Guardian–ը։
Նշվում է, որ Թրամփը նպատակ ունի վերջ դնել երկու նախկին խորհրդային հանրապետությունների միջև տասնամյակներ տևած թշնամությանը։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը «կմիանան ինձ Սպիտակ տանը՝ պաշտոնական խաղաղության ստորագրման արարողության համար», գրել է Թրամփը իր Truth Social հարթակում։
«Տասնամյակներ շարունակ հակառակորդ այս երկու պետությունները երկու անգամ պատերազմել են վիճելի Լեռնային Ղարաբաղի համար, որը Ադրբեջանը 2023 թվականին արագ հարձակման արդյունքում նվաճեց հայկական ուժերից, ինչի հետևանքով ավելի քան 100 հազար էթնիկ հայեր լքեցին իրենց տները»,–ասվում է հրապարակման մեջ։
Նշվում է, որ թեև երկրները մի քանի փուլով բանակցություններ են վարել, այդ թվում՝ անցած ամիս Արաբական Միացյալ Էմիրություններում, մինչ այժմ դրանք հաջող արդյունքի չէին հանգեցրել։
«Այս երկու երկրները շատ տարիներ պատերազմել են՝ հանգեցնելով հազարավոր մարդկանց մահվան։ Շատ ղեկավարներ փորձել են ավարտել պատերազմը, բայց չեն հաջողել, մինչ այժմ։ Իմ վարչակազմը բավական երկար ժամանակ է շփումներ է ունեցել երկու կողմերի հետ»,– նշել է նա՝ գովեստի խոսքեր ուղղելով «այս քաջ առաջնորդներին ճիշտ որոշում կայացնելու համար»։
Թրամփը, որը բազմիցս պնդել է, որ միջազգային հակամարտությունների միջնորդման գործում իր աշխատանքը արժանի է Նոբելյան խաղաղության մրցանակի, հավելել է, որ Վաշինգտոնը երկկողմ համաձայնագրեր է ստորագրելու «երկու երկրների հետ՝ միասին տնտեսական հնարավորություններ զարգացնելու» նպատակով՝ Հարավային Կովկասի ներուժը բացահայտելու համար։
«ԱՄՆ պաշտոնյաները, որոնց հղում է անում Associated Press-ը, հայտնել են, որ համաձայնագրով Վաշինգտոնին կտրվեն վարձակալական իրավունքներ զարգացնելու այն տրանսպորտային միջանցքը, որը կկոչվի «Trump Route for International Peace and Prosperity» և որը կապելու է Ադրբեջանն իր մասի՝ Նախիջևանի հետ, որից բաժանված է Հայաստանի տարածքի 32 կիլոմետրանոց հատվածով։
Միջանցքով նախատեսվում է ապագայում անցկացնել երկաթուղի, նավթամուղ և գազամուղ, ինչպես նաև մալուխային օպտիկամանրաթելային գծեր՝ հնարավորություն տալով բեռնափոխադրումների և հետագայում՝ ուղևորափոխադրումների համար։ Կառուցումը չի ֆինանսավորվի ԱՄՆ կառավարության կողմից, այլ կիրականացվի մասնավոր ընկերությունների միջոցներով»,–ասվում է հրապարակման մեջ։
Համաձայնագիրը ձեռք է բերվել այս տարվա սկզբին Թրամփի հատուկ բանագնաց Սթիվ Վիթքոֆի այցից հետո Բաքու և կողմերի միջև շարունակական բանակցությունների արդյունքում։

U.S. President Donald Trump announced that on August 8 he will host Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev at what he called a “historic peace summit” at the White House. The goal, Trump said, is to end decades of hostility between the two former Soviet republics.
Pashinyan and Aliyev “will join me at the White House for the official peace signing ceremony,” Trump wrote on his Truth Social platform.
“For decades, these two rival states have fought two wars over the disputed Nagorno-Karabakh region, which Azerbaijan captured from Armenian forces in a swift 2023 offensive, displacing more than 100,000 ethnic Armenians from their homes,” The Guardian report said.
Although multiple rounds of talks have been held, including last month in the United Arab Emirates, they had so far failed to achieve lasting results.
“These two countries have fought for many years, causing thousands of deaths. Many leaders tried to end the war but failed — until now. My administration has engaged with both sides for quite some time,” Trump stated, praising “these brave leaders for making the right decision.”
Trump, who has repeatedly claimed that his mediation in international conflicts merits a Nobel Peace Prize, added that Washington will also sign bilateral agreements with each country to develop economic opportunities and unlock the South Caucasus’s potential, The Guardian says.
According to Associated Press sources, the agreement grants Washington lease rights to develop a transport corridor named the “Trump Route for International Peace and Prosperity,” linking Azerbaijan to its exclave Nakhichevan through a 32-kilometer stretch of Armenian territory.
The corridor is planned to carry a railway, oil and gas pipelines, and fiber-optic cables, enabling freight transport and later passenger travel. Construction will be funded not by the U.S. government but by private companies.
The deal follows months of talks and the visit earlier this year of Trump’s special envoy, Steve Witkoff, to Baku.
On August 8, Trump will hold separate meetings with Pashinyan and Aliyev before a trilateral session. He said the leaders will formally sign a peace agreement, along with other documents.