ՌԴ Պետական դումայի պատգամավոր Կոնստանտին Զատուլինը մեկնաբանել է օգոստոսի 8-իn Վաշինգտոնում, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի միջնորդությամբ, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարներ Իլհամ Ալիևի և Նիկոլ Փաշինյանի կողմից խաղաղության մասին փաստաթղթի ակնկալվող ստորագրմանը։
Նա նշել է, որ, եթե դա համապատասխանում է իրականությանը, ԱՄՆ-ն մտնում է Հարավային Կովկաս, իսկ ՌԴ–ին և Իրանին առաջարկում են հաշտվել դրա հետ։
«Այն պահին, երբ ամբողջ աշխարհը գուշակում է Պուտինի և Թրամփի հանդիպման մասին, Ռուսաստանի երկու «հավատարիմ ընկերները»՝ Իլհամ Ալիևն ու Նիկոլ Փաշինյանը, շտապել են Վաշինգտոն՝ ԱՄՆ նախագահի հսկողության ներքո գործարք կնքելու։ Վերջնականապես պարզ չէ, արդյոք նրանք կստորագրեն այսպես կոչված խաղաղության պայմանագիր, թե կսահմանափակվեն միջանկյալ հուշագրով։ Բայց գուշակի մոտ գնալ պետք չէ, որպեսզի հասկանանք, որ խոսքը գործարքի մասին է, որի արդյունքում Ամերիկան գալիս է տարածաշրջան, իսկ Ռուսաստանը և Իրանը պետք է հաշտվեն դրա հետ։ Անկախ նրանից՝ դա կմտնի որևէ համաձայնագրի տեքստի մեջ, թե ոչ, կդրվի վերջակետ՝ այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» և դրա վերահսկողության հարցում։ Օգտագործելով Փաշինյանին՝ Թուրքիան կբացի Հայաստանի տարածքով ուղիղ ճանապարհ դեպի Ադրբեջան, Կասպից տարածաշրջան և Կենտրոնական Ասիա։ Իսկ նրա հետ միասին՝ ՆԱՏՕ-ն և ԱՄՆ-ը, որոնք այդպիսով կստանան իրենց բոնուսը», — համոզված է Զատուլինը, գրում է EADaily-ն։
Պատգամավորի խոսքով՝ վաշինգտոնյան բանակցությունների անուղղակի մասնակիցները կլինեն Թուրքիան, Ռուսաստանը, Իրանը և հնարավոր է՝ նաև Իսրայելը։ Նրա կարծիքով՝ Թուրքիայի, Իսրայելի, ԱՄՆ-ի և Ադրբեջանի համար սա ազգային շահերի իրագործում է, իսկ Ռուսաստանի և Իրանի համար՝ ազդեցության կորուստի և ծրագրերի շտապ վերանայման վտանգ, ներառյալ «Հյուսիս — Հարավ» տրանսպորտային միջանցքը, որին հակադրվելու է Զանգեզուրի «Արևմուտք — Արևելք» ուղին։
«Ամենախայտառակը այս ամենում Հայաստանի մասնակցությունն է։ Լեզուս չի դառնում դա ասել, բայց, իրենց վզին Փաշինյանին նստեցնելով, նրա ընտրողները դատավճիռ են արձակել իրենց և Հայաստանի համար։ Այստեղ որևէ ազգային շահ չկա», — նշել է Զատուլինը։
Նա հիշեցրել է, որ «Զանգեզուրի միջանցքի» գաղափարը եղել է 2020թ․ Արցախյան պատերազմի ավարտից հետո Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունների մաս։ Այն ժամանակ դա դիտարկվում էր որպես հակակշիռ՝ իրական գործող Լաչինի միջանցքի և Սյունիքով անցնող հնարավոր ուղու։ Այժմ, պատգամավորի խոսքով, Արցախում հայեր այլևս չկան, Լաչինի միջանցքն էլ փակ է, «իսկ դրանց հետ միասին վերացել է նաև որևէ բան Ռուսաստանի հետ համաձայնեցնելու անհրաժեշտությունը, որի հետ Վաշինգտոնի հանդիպման մասնակիցները ցուցադրաբար վիճում են»։
Զատուլինը հավելել է, որ այն, ինչ այսօր մեր աչքի առաջ հնարավոր է դարձել, ոչ միայն որոշ սխալ հաշվարկների հետևանք է, այլ նաև օբյեկտիվ փաստ՝ տարածաշրջանում Ռուսաստանի թուլացման՝ Ուկրաինայի պատերազմի և Արևմուտքի հետ հակամարտության պատճառով։

Russian State Duma member Konstantin Zatulin, commenting on the expected August 8 signing of a peace document in Washington between Azerbaijani President Ilham Aliyev and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan under U.S. President Donald Trump’s mediation, said that if the reports are accurate, the United States is entering the South Caucasus — and Russia and Iran are being asked to accept it.
“At a time when the whole world speculates about a Putin–Trump meeting, Russia’s two ‘loyal friends,’ Ilham Aliyev and Nikol Pashinyan, have rushed to Washington to strike a deal under the supervision of the U.S. president. Whether they sign a so-called peace treaty or just an interim memorandum, there’s no need to be a fortune-teller to see this is a deal that brings America into the region, while Russia and Iran are told to live with it. Regardless of whether it’s in the text of any agreement, a final decision will be made on the so-called ‘Zangezur corridor’ and its control. Using Pashinyan, Turkey will open a direct route through Armenia to Azerbaijan, the Caspian region, and Central Asia — along with NATO and the U.S., who will get their bonus,” Zatulin told EADaily.
He said the indirect participants in the Washington talks will be Turkey, Russia, Iran, and possibly Israel. In his view, for Turkey, Israel, the U.S., and Azerbaijan, this is the realization of national interests, while for Russia and Iran, it means a loss of influence and a need to urgently revise plans — including the “North–South” transport corridor, which would be countered by Zangezur’s “West–East” route.
“The most outrageous part is Armenia’s participation. I hate to say it, but by bringing Pashinyan to power, his voters have passed sentence upon themselves and on Armenia. There is no national interest here,” he said.
Zatulin recalled that the “Zangezur corridor” idea was part of the agreements reached between Armenia, Azerbaijan, and Russia after the 2020 Nagorno-Karabakh war. It was then seen as a counterbalance to the functioning Lachin corridor and a potential route through Syunik. Now, he said, there are no Armenians left in Karabakh, the Lachin corridor is closed, and with that, any need to coordinate with Russia has disappeared — something the Washington meeting’s participants are openly showing.
He added that what is now happening is not only the result of certain miscalculations but also an objective consequence of Russia’s weakening in the region due to the war in Ukraine and confrontation with the West.
On August 8, U.S. President Donald Trump will host Pashinyan and Aliyev at the White House. Separate meetings will be followed by a trilateral session, during which Trump says they will officially sign a peace agreement along with other documents.