Ամերիկաբնակ լրագրող Ալեքս Ռաուֆօղլուն ֆեյսբուքյան իր էջում նոր մանրամասներ է հայտնել օգոստոսի 8–ի ուշ երեկոյան կայանալիք ԱՄՆ-Հայաստան-Ադրբեջան գագաթնաժողովի վերաբերյալ՝ անանուն բարձաստիճան պաշտոնյաների վրա հղումով։
Նա գրել է, որ հաջորդ շաբաթ բանակցություններ են ակնկալվում «Թրամփի երթուղու» շուրջ, որով 9 օպերատոր է հետաքրքրված։
«ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ տեղեկացրել են ԱՄՆ-Հայաստան-Ադրբեջան գագաթնաժողովի ակնկալվող արդյունքների մասին։
Ինչպես արդեն հաղորդվել է, խաղաղության համաձայնագրի առանցքային տարրը «Trump Route» կամ TRIPP նախաձեռնությունն է։ Պաշտոնյաները հաստատել են, որ երթուղին ապահովելու է անխափան կապ՝ հարգելով Հայաստանի ինքնիշխանությունը։
Համաձայնագիրը ներկայացվում է որպես Արևմուտքի աշխարհաքաղաքական հաղթանակ։
Նրանց խոսքով՝ նոր երթուղին նախատեսված է հակազդելու ռուսական և իրանական ազդեցությանը տարածաշրջանում՝ ապահովելով առևտրի և էներգետիկայի ուղիղ կապ Հարավային Կովկասից դեպի Եվրոպա՝ շրջանցելով այդ երկրները։
Վարչակազմը նախատեսում է անհապաղ ստեղծել աշխատանքային խմբեր՝ ճանապարհային քարտեզի մանրամասները իրականացնելու համար, իսկ «Trump Route»-ի շուրջ բանակցությունները կշարունակվեն հաջորդ շաբաթ։
Պաշտոնյաներից մեկը նշել է, որ նախագծի նկատմամբ հետաքրքրություն է ցուցաբերել 9 տարբեր օպերատոր, որոնց թվում երեքը՝ ԱՄՆ-ից։ Նրանք ընդգծել են, որ այս նախաձեռնությունը կոմերցիոն բնույթի է, ոչ թե բարեգործություն, և կոչված է «ապահովելու խաղաղություն գալիք սերունդների համար»,–ասվում է գրառման մեջ։

8 Август 2025 - 14:58 AMT
Американский журналист Алекс Раууфоглу на своей странице в Facebook сообщил новые подробности о намеченном на поздний вечер 8 августа саммите США–Армения–Азербайджан, сославшись на анонимные высокопоставленные источники.
Он написал, что на следующей неделе ожидаются переговоры по проекту «Маршрут Трампа», к которому проявили интерес девять операторов.
По его словам, представители администрации США рассказали о предполагаемых итогах саммита. Как уже сообщалось, центральным элементом мирного соглашения является инициатива «Trump Route» или TRIPP. Чиновники подтвердили, что маршрут обеспечит бесперебойное сообщение при сохранении уважения к суверенитету Армении.
Соглашение представляется как геополитическая победа Запада.
По их словам, новая трасса призвана противодействовать российскому и иранскому влиянию в регионе, обеспечивая прямую торговую и энергетическую связь Южного Кавказа с Европой в обход этих стран.
Администрация намерена немедленно создать рабочие группы для реализации деталей дорожной карты, а переговоры по «Маршруту Трампа» продолжатся на следующей неделе.
Один из источников отметил, что интерес к проекту проявили девять различных операторов, включая трех из США. Он подчеркнул, что инициатива носит коммерческий, а не благотворительный характер и направлена на «обеспечение мира для будущих поколений».
8 августа президент США Дональд Трамп примет в Белом доме премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева. После отдельных встреч состоится трехсторонняя, на которой, по словам Трампа, лидеры официально подпишут мирное соглашение и другие документы.