Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Վաշինգտոնում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ եռակողմ հանդիպումից հետո, որտեղ համատեղ Հռչակագիր է ստորագրվել, վստահություն է հայտնել, որ Հայաստանի սահմանադրական փոփոխությունների դեպքում այնտեղից կհեռացվեն Ադրբեջանի «տարածքների նկատմամբ պահանջները»։
«Ես չեմ կասկածում, որ Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխությունների դեպքում — և հենց հայկական կողմն է հայտարարում այդպիսի փոփոխությունների անհրաժեշտության մասին — Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջները կհանվեն այնտեղից։ Հակառակ դեպքում դա, առաջին հերթին, կլինի անհարգալից վերաբերմունքի դրսևորում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նկատմամբ», — ասել է Ալիևը Վաշինգտոնում ադրբեջանական ԶԼՄ-ներին տված հարցազրույցում, գրում է Minval.az-ը։
Նա հավելել է, որ այս դիրքորոշումը կիսում են նաև առաջատար միջազգային դերակատարները, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ն։
«Քանի որ բոլորը գիտեն և մեր դիրքորոշումն ըմբռնում են գրեթե բոլոր առաջատար միջազգային դերակատարները, ներառյալ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները։ Քանի որ, երբ խաղաղության համաձայնագիր է ստորագրվում, բոլոր հարցերը պետք է լուծված լինեն, և դրանից պետք է հանվեն մեզ ուղղված անհիմն տարածքային պահանջները։ Այդ պատճառով ես այս հարցում որևէ կասկած չունեմ», — ընդգծել է Իլհամ Ալիևը։
Սպիտակ տանը կայացած ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպմանը ստորագրվել է համատեղ Հռչակագիր` Վաշինգտոնում տեղի ունեցած հանդիպման արդյունքների մասին:

9 Август 2025 - 08:14 AMT
Президент Азербайджана Ильхам Алиев, выступая в Вашингтоне после трехсторонней встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом США Дональдом Трампом, на которой была подписана совместная декларация, выразил уверенность, что в случае внесения изменений в Конституцию Армении оттуда будут удалены, как он выразился, территориальные претензии к Азербайджану.
«Я не сомневаюсь, что при изменении Конституции Армении — а именно армянская сторона заявляет о необходимости таких изменений — территориальные претензии к Азербайджану будут оттуда убраны. В противном случае это, прежде всего, будет проявлением неуважения к Соединенным Штатам Америки», — сказал Алиев в интервью азербайджанским СМИ в Вашингтоне, пишет Minval.az .
Он добавил, что эту позицию разделяют и ведущие международные игроки, включая США.
«Поскольку почти все ведущие международные акторы, включая Соединенные Штаты, понимают и принимают нашу позицию, при подписании мирного соглашения все вопросы должны быть решены, и из него должны быть исключены любые необоснованные территориальные претензии к нам. Поэтому я не имею никаких сомнений в этом вопросе», — заявил Ильхам Алиев.
Ранее, во время трехсторонней встречи в Белом доме между Пашиняном, Трампом и Алиевым, была подписана совместная декларация по итогам переговоров в Вашингтоне. Также в Вашингтоне министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов в присутствии лидеров Армении, Азербайджана и США парафировали «Соглашение об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан».