Եվրամիությունը կարևոր առաջընթաց է համարել օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ներկայությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների ստորագրած համաձայնագրերը՝ տեսնելով դրանք որպես տասնամյակներ շարունակված հակամարտության ավարտին տանող նշանակալի քայլ։ Այդ մասին ԵՄ անունից հայտարարել է արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը։
«Մենք բարձր ենք գնահատում երկու կողմերի և ԱՄՆ վարչակազմի ջանքերը՝ ստեղծված նպաստավոր պահը օգտագործելու և առաջընթաց ապահովելու համար։ Հիմա կարևոր կլինի ապահովել համաձայնեցված քայլերի ժամանակին իրականացումը, մասնավորապես՝ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը և վավերացումը»,– նշված է հայտարարության մեջ, հայտնում է Արմենպրեսը։
Կալասը հիշեցրել է, որ այս տարվա մարտին Հայաստան–Ադրբեջան երկկողմ բանակցությունների ավարտից հետո սա դարձել է վճռորոշ քայլ, որը կարող է բերել կողմերի միջև հարաբերությունների ամբողջական կարգավորմանը՝ հիմնված միմյանց ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և սահմանների անձեռնմխելիության փոխադարձ ճանաչման վրա՝ համաձայն 1991 թվականի Ալմաթիի հռչակագրի։
«Կիրառվելուց հետո այսօր համաձայնեցված քայլերն ակնկալվում է, որ դրական ազդեցություն կունենան տարածաշրջանի ընդհանուր խաղաղ զարգացման վրա և կօգնեն հակամարտության հետևանքով բաժանված հասարակություններին մոտեցնել կայուն խաղաղության և համատեղ բարգավաճման։ ԵՄ-ն լիովին աջակցում է Հայաստան–Ադրբեջան կարգավորման գործընթացին և տարիներ շարունակ աշխատել է երկու կողմերի և մեր միջազգային գործընկերների հետ՝ երկարատև խաղաղության պայմաններ ստեղծելու համար։ Մենք շարունակում ենք պատրաստ լինել գործընկերների հետ համագործակցելու լիարժեք կարգավորման ուղղությամբ՝ տրամադրելով լրացուցիչ աջակցություն և խորհրդատվություն, այդ թվում՝ հաջորդ քայլերի գործնական իրականացման համար»,– ասվում է հայտարարության մեջ։
Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեն ջերմորեն ողջունել է Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումը, որը, ըստ նրա, ճանապարհ է հարթում երկու երկրների միջև երկարատև հակամարտության վերջնական լուծման համար, նշված է ԵԽ տարածած հաղորդագրության մեջ։
«Այս զարգացումը պատմական հանգրվան է Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հասնելու ճանապարհին, տարածաշրջան, որի կայունությունը կենսական նշանակություն ունի այնտեղ գտնվող բոլոր ժողովուրդների, այդ թվում՝ Վրաստանի ժողովրդի բարգավաճման և անվտանգության համար»,– նշել է Բերսեն՝ ընդգծելով, որ Եվրոպայի խորհուրդը պատրաստ է աջակցել Հայաստանին և Ադրբեջանին։
Նրա խոսքով, խաղաղության հաստատման թեմայով ինքը պարբերաբար զրուցել է Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ տարբեր հանդիպումների ժամանակ։
«Ես ողջունում եմ երկու երկրների առաջնորդներին և քաղաքացիներին արդար և տևական խաղաղության ուղղությամբ իրենց ցուցաբերած քաղաքական կամքի, համառության և քաջության համար։ Տասնամյակներ տևած անվստահության, տարածքային վեճերի և մարդասիրական մարտահրավերների հաղթահարումը պահանջում է դժվար, բայց անհրաժեշտ փոխզիջումներ բոլոր կողմերից։ Մենք կոչ ենք անում երկու երկրներին էլ անել առավելագույնը՝ շարունակելու առաջ շարժվել խաղաղության ուղղությամբ՝ ոչ միայն վստահությունը, կապը և ենթակառուցվածքները վերակառուցելու, այլև մեր հիմնական արժեքները՝ ժողովրդավարությունը, մարդու իրավունքները և օրենքի գերակայությունն ակտիվորեն ամրապնդելու համար, այդ թվում՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումները լիարժեք և արդյունավետ իրականացնելու միջոցով»,– հայտարարել է Բերսեն։
Վերջում նա ընդգծել է, որ արդար և կայուն խաղաղությունը կգնահատվի ինստիտուտների դիմադրողականությամբ, քաղաքացիական ազատությունների կենսունակությամբ և բոլոր քաղաքացիների բարեկեցությամբ։ «Եվրոպայի խորհուրդը կշարունակի ջանքերը՝ նման արդյունքի հասնելու գործում իր ներդրումն ունենալու համար»,– եզրափակել է ԵԽ գլխավոր քարտուղարը։

9 Август 2025 - 08:25 AMT
Европейский союз назвал подписанные 8 августа в Вашингтоне при участии президента США Дональда Трампа соглашения важным продвижением на пути к завершению десятилетиями длящегося конфликта между Арменией и Азербайджаном. От имени ЕС об этом заявила высокий представитель по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас, отметив, что ЕС высоко ценит усилия обеих сторон и администрации США по использованию сложившегося благоприятного момента для достижения прогресса.
«Теперь важно обеспечить своевременное выполнение согласованных шагов, в частности подписание и ратификацию мирного договора», — говорится в заявлении, передает «Арменпресс».
Каллас напомнила, что после завершения в марте двусторонних переговоров между Арменией и Азербайджаном этот шаг стал решающим и может привести к полной нормализации отношений на основе взаимного признания суверенитета, территориальной целостности и неприкосновенности границ в соответствии с Алма-Атинской декларацией 1991 года. По ее словам, реализация согласованных мер окажет положительное влияние на мирное развитие региона и поможет сблизить разделенные конфликтом общества, обеспечив устойчивый мир и общее процветание.
ЕС подтвердил полную поддержку процессу урегулирования и готовность сотрудничать с обеими сторонами и международными партнерами, предоставляя дополнительную поддержку и консультации, в том числе для практической реализации следующих шагов.
Генеральный секретарь Совета Европы Ален Берсе также тепло приветствовал парафирование мирного соглашения в Вашингтоне, назвав его путем к окончательному разрешению затяжного конфликта между двумя странами.
«Это событие — историческая веха на пути к устойчивому миру на Южном Кавказе, региону, стабильность которого жизненно важна для процветания и безопасности всех его народов, включая грузинский», — отметил Берсе, подчеркнув готовность Совета Европы оказывать поддержку Армении и Азербайджану.
По его словам, он неоднократно обсуждал тему мира с лидерами обеих стран и приветствует проявленную ими и их гражданами политическую волю, настойчивость и мужество. Преодоление десятилетий недоверия, территориальных споров и гуманитарных проблем, подчеркнул он, требует сложных, но необходимых компромиссов.
Берсе призвал обе страны приложить максимум усилий для продолжения движения к миру — не только ради восстановления доверия, связей и инфраструктуры, но и для активного укрепления демократии, прав человека и верховенства права, в том числе путем полного и эффективного исполнения решений Европейского суда по правам человека.
В завершение он подчеркнул, что справедливый и устойчивый мир будет оцениваться устойчивостью институтов, жизнеспособностью гражданских свобод и благополучием всех граждан. «Совет Европы продолжит прилагать усилия, чтобы внести свой вклад в достижение такого результата», — заключил Берсе.