Թուրքիան ողջունել է առաջընթացը, որը ձեռք է բերվել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կայուն խաղաղություն հաստատելու ճանապարհին, ինչպես նաև «Վաշինգտոնում օգոստոսի 8-ին արտահայտած կամքը»։
Այդ մասին ասվում է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարության X-–ի միկրոբլոգում և վերաբերում է Վաշինգտոնում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի, ԱՄՆ նախագահի Դոնալդ Թրամփի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջև ձեռք բերված եռակողմ պայմանավորվածություններին, գրում է APA–ն։
«Այս քայլը, որը ձեռնարկվել է միջազգային հակամարտությունների և ճգնաժամերի սրման շրջանում, չափազանց կարևոր իրադարձություն է տարածաշրջանային խաղաղությունն ու կայունությունը ապահովելու տեսանկյունից։ Մենք բարձր ենք գնահատում ԱՄՆ վարչակազմի ներդրումը այս գործընթացում։
Պատմական հնարավորություն է ստեղծվել Հարավային Կովկասում խաղաղություն և բարեկեցություն բերելու համար։
Թուրքիան շարունակելու է իր ներդրումն ունենալ այս հնարավորության իրագործման ջանքերում և աջակցել Ադրբեջանի նվիրված ջանքերին», — նշված է նախարարության հրապարակման մեջ։

Turkey has welcomed the progress achieved on the path to establishing lasting peace between Azerbaijan and Armenia, as well as “the will expressed in Washington on August 8.”
In a statement posted on X, referring to the trilateral arrangements reached in Washington between Azerbaijani President Ilham Aliyev, U.S. President Donald Trump, and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, the Turkish MFA said:
“This step, taken amid escalating international conflicts and crises, is an extremely important development for ensuring regional peace and stability. We highly value the contribution of the U.S. administration to this process.
A historic opportunity has emerged to bring peace and prosperity to the South Caucasus. Turkey will continue to contribute to efforts to realize this opportunity and to support Azerbaijan’s dedicated efforts.”