Թուրքիան ողջունել է առաջընթացը, որը ձեռք է բերվել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կայուն խաղաղություն հաստատելու ճանապարհին, ինչպես նաև «Վաշինգտոնում օգոստոսի 8-ին արտահայտած կամքը»։
Այդ մասին ասվում է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարության X-–ի միկրոբլոգում և վերաբերում է Վաշինգտոնում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի, ԱՄՆ նախագահի Դոնալդ Թրամփի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջև ձեռք բերված եռակողմ պայմանավորվածություններին, գրում է APA–ն։
«Այս քայլը, որը ձեռնարկվել է միջազգային հակամարտությունների և ճգնաժամերի սրման շրջանում, չափազանց կարևոր իրադարձություն է տարածաշրջանային խաղաղությունն ու կայունությունը ապահովելու տեսանկյունից։ Մենք բարձր ենք գնահատում ԱՄՆ վարչակազմի ներդրումը այս գործընթացում։
Պատմական հնարավորություն է ստեղծվել Հարավային Կովկասում խաղաղություն և բարեկեցություն բերելու համար։
Թուրքիան շարունակելու է իր ներդրումն ունենալ այս հնարավորության իրագործման ջանքերում և աջակցել Ադրբեջանի նվիրված ջանքերին», — նշված է նախարարության հրապարակման մեջ։

Турция приветствует прогресс, достигнутый на пути к установлению прочного мира между Азербайджаном и Арменией, а также «волю, выраженную в Вашингтоне 8 августа».
В заявлении, опубликованном в микроблоге МИД Турции в сети X, речь идет о трехсторонних договоренностях, достигнутых в Вашингтоне между президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, президентом США Дональдом Трампом и премьер-министром Армении Николом Пашиняном.
«Этот шаг, предпринятый на фоне обострения международных конфликтов и кризисов, является крайне важным событием с точки зрения обеспечения регионального мира и стабильности. Мы высоко ценим вклад администрации США в этот процесс.
Создана историческая возможность для установления мира и процветания на Южном Кавказе. Турция продолжит вносить свой вклад в усилия по реализации этой возможности и поддерживать целенаправленные усилия Азербайджана», — говорится в заявлении МИД Турции.