Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ Ֆրանսիան ողջունում է Վաշինգտոնում, նախագահ Դոնալդ Թրամփի հովանու ներքո, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը միտված համաձայնության մասին արված հայտարարությունը, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«ԱՄՆ-ի մասնակցությամբ ձեռք բերված արդյունքները նշանավորում են վճռական առաջընթացի քայլ։ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի հնարավորինս շուտ ստորագրումն ու վավերացումը կավարտի այս գործընթացը։ Այս համատեքստում Ֆրանսիան աջակցում է կողմերի համատեղ կոչին՝ սկսելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կառույցների լուծարման գործընթացը։
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորումը, տարածաշրջանային փոխկապակցվածության զարգացումը և սահմանների վերաբացումը՝ պետությունների տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության, ինչպես նաև 1991 թվականի Ալմաթիի հռչակագրով ամրագրված սկզբունքների պահպանմամբ, պետք է հնարավորություն տա Հարավային Կովկասին վերածվելու խաղաղության և բարեկեցության գոտու՝ ի շահ տարածաշրջանի ժողովուրդների։ Իր եվրոպացի գործընկերների հետ Ֆրանսիան շարունակելու է ակտիվորեն նպաստել այդ նպատակին, մասնավորապես՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի շրջանակում»,– ասվում է հայտարարությունում։
ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը ստեղծվել է 1992թ․ ղարաբաղյան հակամարտութան կարգավորման նպատակով։ Ֆրանսիայի հետ մեկտեղ խմբի համանախագահներն են ԱՄՆ–ն ու ՌԴ–ն։

Министерство иностранных дел Франции заявило, что Франция приветствует сделанное в Вашингтоне под эгидой президента США Дональда Трампа заявление об урегулировании отношений между президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и премьер-министром Армении Николом Пашиняном, передает «1lurer.am ».
«Результаты, достигнутые при участии США, знаменуют решающий шаг вперед. Как можно более скорое подписание и ратификация мирного договора между Арменией и Азербайджаном завершат этот процесс. В этом контексте Франция поддерживает совместный призыв сторон начать процесс роспуска структур Минской группы ОБСЕ.
Нормализация отношений между Арменией и Азербайджаном, развитие региональной взаимосвязанности и открытие границ — при соблюдении территориальной целостности и суверенитета государств, а также принципов, закрепленных Алма-Атинской декларацией 1991 года — должны дать возможность Южному Кавказу стать зоной мира и процветания на благо народов региона. Вместе с европейскими партнерами Франция продолжит активно содействовать этой цели, в частности в рамках Европейского политического сообщества», — говорится в заявлении.
Минская группа ОБСЕ была создана в 1992 году для содействия урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Наряду с Францией, ее сопредседателями являются США и Россия.