Հայաստան-Թուրքիա սահմանի վերաբացման հստակ ժամկետ հայտնի չէ։ Անկարայի և Երևանի հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը ընթանում է զուգահեռաբար Բաքվի և Երևանի խաղաղ բանակցությունների հետ, գրում է ՌԻԱ Նովոստին՝ թուրքական դիվանագիտական աղբյուրի վրա հղումով։
Օգոստոսի ութին Սպիտակ տանը ԱՄՆ-ի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները ստորագրել են համատեղ հռչակագիր, որը վերաբերում է հայ-ադրբեջանական հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը։
«Այս թեմայի (թուրքա-հայկական սահմանի բացման – խմբ.) վերաբերյալ որևէ հստակ ժամկետներ չկան։ Ինչպես նշել է պարոն նախագահը (Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը – խմբ.), Թուրքիայի և Հայաստանի հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը կընթանա զուգահեռաբար Բաքվի և Երևանի խաղաղ գործընթացին։ Մենք տեսնում ենք դրական քայլեր այս ուղղությամբ, երկու երկրների միջև խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումից կշահի ամբողջ տարածաշրջանը», – նշել է գործակալության զրուցակիցը։
Թուրքիայի և Հայաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերություններ չկան, իսկ սահմանը փակ է 1993 թվականից՝ Անկարայի նախաձեռնությամբ։ Երկկողմ լարված հարաբերությունները պայմանավորված են մի շարք հանգամանքներով, ներառյալ՝ Անկարայի աջակցությունը Ադրբեջանի դիրքորոշմանը Ղարաբաղի հարցում և Թուրքիայի կտրուկ արձագանքը 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացին Օսմանյան կայսրությունում։
2022 թվականի հուլիսի 1-ին Վիեննայում կայացած հանդիպման ժամանակ Ռուբինյանը և Քըլըչը պայմանավորվել են կարճ ժամկետներում հնարավորություն տալ երրորդ երկրների քաղաքացիներին անցնելու Հայաստան-Թուրքիա ցամաքային սահմանը, ինչը, սակայն, մինչ օրս չի գործում։

Точная дата открытия границы между Арменией и Турцией пока не определена, пишет «РИА Новости» со ссылкой на турецкий дипломатический источник.
Процесс нормализации отношений между Анкарой и Ереваном идет параллельно мирным переговорам между Баку и Ереваном.
8 августа в Белом доме лидеры США, Армении и Азербайджана подписали совместную декларацию, касающуюся мирного урегулирования армяно-азербайджанского конфликта.
«По этой теме [открытие армяно-турецкой границы] конкретных сроков нет. Как отметил господин президент [президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган], процесс нормализации отношений между Турцией и Арменией будет проходить параллельно мирному процессу между Баку и Ереваном. Мы видим позитивные шаги в этом направлении, подписание мирного соглашения между двумя странами принесет пользу всему региону», — сообщил собеседник агентства.
Между Турцией и Арменией нет дипломатических отношений, а граница закрыта с 1993 года по инициативе Анкары. Напряженные двусторонние отношения обусловлены рядом факторов, включая поддержку Анкарой позиции Азербайджана по Нагорному Карабаху и резкую реакцию Турции на процесс международного признания Геноцида армян 1915 года в Османской империи.
1 июля 2022 года в Вене Рубен Рубинян и Сердар Кылыч договорились в короткие сроки предоставить возможность гражданам третьих стран пересекать сухопутную границу Армения–Турция, однако эта мера до сих пор не реализована.