Կիրակի օրվա «Հրեշտակ Տիրամոր» աղոթքի ընթացքում Հռոմի պապ Լեո XIV-ը կոչ է հղել համաշխարհային առաջնորդներին՝ ստանձնելու պատասխանատվություն հակամարտությունների լուծման համար։ Նա իր աջակցությունն է հայտնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնգարի նախաստորագրմանը։
Պատերազմը, ընդգծել է նա, պետք է մերժվի որպես «հակամարտությունների լուծման միջոց», հայտնում է Vatican News-ը։
Աղոթքից հետո Պապը միջազգային հանրությանը և առաջնորդներին հորդորել է ակտիվորեն աշխատել խաղաղության հաստատման ուղղությամբ՝ հավատացյալներին կոչ անելով երբեք չդադարել դրա համար աղոթել։
«Շարունակենք աղոթել բոլոր պատերազմների ավարտի համար», – ասել է Պապը։
Օգոստոսի 8-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ստորագրել են համաձայնագիր, որը Պապ Լեոն հույսի նշան է անվանել։ Նա նշել է, որ նրանց համատեղ հայտարարությունը կարևոր առաջընթաց է և «մենք բոլորս հույս ունենք, որ այն կնպաստի կայուն և երկարատև խաղաղությանը Հարավային Կովկասում»։

В воскресенье, во время молитвы «Ангел Господень», Папа Лев XIV обратился к мировым лидерам с призывом взять на себя ответственность за урегулирование конфликтов и выразил поддержку предварительному подписанию мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном.
Война, подчеркнул он, должна быть отвергнута как «средство разрешения конфликтов», сообщает Vatican News.
После молитвы Папа призвал международное сообщество и лидеров активно работать над установлением мира, а верующим напомнил — никогда не переставать молиться об этом.
«Продолжим молиться о завершении всех войн», — сказал Папа.
8 августа премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев подписали соглашение, которое Папа Лев назвал знаком надежды. Он отметил, что их совместное заявление — это важный шаг вперед, и «мы все надеемся, что оно будет способствовать стабильному и долгосрочному миру на Южном Кавказе».