Կիրակի օրվա «Հրեշտակ Տիրամոր» աղոթքի ընթացքում Հռոմի պապ Լեո XIV-ը կոչ է հղել համաշխարհային առաջնորդներին՝ ստանձնելու պատասխանատվություն հակամարտությունների լուծման համար։ Նա իր աջակցությունն է հայտնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնգարի նախաստորագրմանը։
Պատերազմը, ընդգծել է նա, պետք է մերժվի որպես «հակամարտությունների լուծման միջոց», հայտնում է Vatican News-ը։
Աղոթքից հետո Պապը միջազգային հանրությանը և առաջնորդներին հորդորել է ակտիվորեն աշխատել խաղաղության հաստատման ուղղությամբ՝ հավատացյալներին կոչ անելով երբեք չդադարել դրա համար աղոթել։
«Շարունակենք աղոթել բոլոր պատերազմների ավարտի համար», – ասել է Պապը։
Օգոստոսի 8-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ստորագրել են համաձայնագիր, որը Պապ Լեոն հույսի նշան է անվանել։ Նա նշել է, որ նրանց համատեղ հայտարարությունը կարևոր առաջընթաց է և «մենք բոլորս հույս ունենք, որ այն կնպաստի կայուն և երկարատև խաղաղությանը Հարավային Կովկասում»։

During Sunday’s Angelus prayer, Pope Leo XIV urged world leaders to take responsibility for resolving conflicts, expressing support for the initial signing of the Armenia-Azerbaijan peace agreement.
War, he stressed, must be rejected as “a means of resolving disputes,” Vatican News reported.
Following the prayer, the Pope called on the international community and leaders to actively work toward peace, urging the faithful never to cease praying for it.
“Let us continue to pray for the end of all wars,” the Pope said.
On August 8, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev signed an agreement Pope Leo described as a sign of hope. He noted that their joint declaration marked significant progress and that “we all hope it will contribute to lasting and stable peace in the South Caucasus.”
On August 8 at the White House, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, U.S. President Donald Trump, and Azerbaijani President Ilham Aliyev signed a joint Declaration on the results of the Washington meeting.