Իրանի ԱԳՆ խոսնակ Էսմաիլ Բաղային նշել է, որ Թեհրանը մշտապես պահպանել է սերտ և կառուցողական կապեր Հարավային Կովկասի իր հարևան երկրների հետ, մասնավորապես՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի։
Նա նշել է, որ Հայաստանի հետ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման շուրջ քննարկումները շարունակվում են արդեն որոշ ժամանակ և դա նոր հարց չէ։ Նախորդ քննարկումների ընթացքում երկու կողմերին հորդորել են արագացնել համաձայնագրի ստորագրումը, քանի որ այն կարող է դառնալ շրջադարձային պահ Կովկասում խաղաղության և կայունության ամրապնդման համար, հայտնում է Mehr news-ը։
Նա հավելել է, որ օգոստոսի 12–ին նախատեսվում են բարձր մակարդակի խորհրդակցություններ Իրանի և Հայաստանի պաշտոնյաների միջև՝ ավելի հստակ գնահատելու ընթացիկ զարգացումները և հայկական կողմին փոխանցելու Իրանի դիտարկումներն ու մտահոգությունները։
Նա ընդգծել է, որ Իրանը կարևորել է բարիդրացիական հարաբերությունները, որոնք հիմնված են փոխադարձ շահերի վրա, և մշտապես կապ է պահպանել այս երկրների հետ՝ քննարկելու այն հարցերը, որոնք ուղղակի կամ անուղղակի ազդեցություն ունեն Իրանի վրա։
ՀՀ վարչապետն Իրանի նախագահի հետ հեռախոսով քննարկել է խաղաղության և համագործակցության հարցերԼ Վարչապետն ԻԻՀ նախագահին ներկայացրել է օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշիգնտոնում տեղի ունեցած բանակցությունների արդյունքները, շեշտադրելով այն հնարավորությունները, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղությունը բացում է տարածաշրջանի համար։
Փաշինյանն ընդգծել է, որ տարածաշրջանային հաղորդուղիները գործելու են երկրների տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, իրավազորության սկզբունքների շրջանակում և փոխադարձության հիման վրա։

11 Август 2025 - 10:58 AMT
Официальный представитель МИД Ирана Эсмаил Багаи заявил, что Тегеран всегда поддерживал тесные и конструктивные связи со своими соседями на Южном Кавказе, особенно с Азербайджаном и Арменией.
Он отметил, что обсуждения по подписанию мирного соглашения с Арменией продолжаются уже некоторое время и не являются новым вопросом. В ходе предыдущих встреч обе стороны призывали ускорить подписание, так как оно может стать переломным моментом для укрепления мира и стабильности на Кавказе, передает Mehr News.
Багаи сообщил, что 12 августа состоятся консультации высокого уровня между иранскими и армянскими официальными лицами для более точной оценки текущих событий и передачи армянской стороне замечаний и обеспокоенности Ирана.
Он подчеркнул, что Иран придает большое значение добрососедским отношениям, основанным на взаимных интересах, и постоянно поддерживает связь с этими странами для обсуждения вопросов, которые прямо или косвенно затрагивают Иран.
Ранее премьер-министр Армении в телефонном разговоре с президентом Ирана обсудил вопросы мира и сотрудничества, представив итоги переговоров 8 августа в Вашингтоне и подчеркнув, что региональные коммуникации будут действовать в рамках принципов территориальной целостности, суверенитета, юрисдикции и взаимности.