Իրանի ԱԳՆ խոսնակ Էսմաիլ Բաղային նշել է, որ Թեհրանը մշտապես պահպանել է սերտ և կառուցողական կապեր Հարավային Կովկասի իր հարևան երկրների հետ, մասնավորապես՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի։
Նա նշել է, որ Հայաստանի հետ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման շուրջ քննարկումները շարունակվում են արդեն որոշ ժամանակ և դա նոր հարց չէ։ Նախորդ քննարկումների ընթացքում երկու կողմերին հորդորել են արագացնել համաձայնագրի ստորագրումը, քանի որ այն կարող է դառնալ շրջադարձային պահ Կովկասում խաղաղության և կայունության ամրապնդման համար, հայտնում է Mehr news-ը։
Նա հավելել է, որ օգոստոսի 12–ին նախատեսվում են բարձր մակարդակի խորհրդակցություններ Իրանի և Հայաստանի պաշտոնյաների միջև՝ ավելի հստակ գնահատելու ընթացիկ զարգացումները և հայկական կողմին փոխանցելու Իրանի դիտարկումներն ու մտահոգությունները։
Նա ընդգծել է, որ Իրանը կարևորել է բարիդրացիական հարաբերությունները, որոնք հիմնված են փոխադարձ շահերի վրա, և մշտապես կապ է պահպանել այս երկրների հետ՝ քննարկելու այն հարցերը, որոնք ուղղակի կամ անուղղակի ազդեցություն ունեն Իրանի վրա։
ՀՀ վարչապետն Իրանի նախագահի հետ հեռախոսով քննարկել է խաղաղության և համագործակցության հարցերԼ Վարչապետն ԻԻՀ նախագահին ներկայացրել է օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշիգնտոնում տեղի ունեցած բանակցությունների արդյունքները, շեշտադրելով այն հնարավորությունները, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղությունը բացում է տարածաշրջանի համար։
Փաշինյանն ընդգծել է, որ տարածաշրջանային հաղորդուղիները գործելու են երկրների տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, իրավազորության սկզբունքների շրջանակում և փոխադարձության հիման վրա։

Iranian Foreign Ministry spokesperson Esmail Baghaei said Tehran has always maintained close and constructive ties with its South Caucasus neighbors, particularly Azerbaijan and Armenia.
He noted that discussions on the signing of a peace agreement with Armenia have been ongoing for some time and are not a new matter. In earlier talks, both sides were urged to accelerate the signing, as it could become a turning point for strengthening peace and stability in the Caucasus, Mehr News reported.
Baghaei announced that on August 12, senior Iranian and Armenian officials will hold high-level consultations to better assess current developments and communicate Iran’s observations and concerns to the Armenian side.
He stressed that Iran values good-neighborly relations based on mutual interests and has consistently maintained contact with these countries to discuss issues that directly or indirectly affect Iran.
Earlier, the Armenian prime minister discussed peace and cooperation with the Iranian president, presenting the results of the August 8 Washington talks and stressing that regional routes will function within the principles of territorial integrity, sovereignty, jurisdiction, and reciprocity.