Հայտնի գործարար Գագիկ Ծառուկյանի անշարժ գույքի քանակն ավելացել է ևս 1-ով․ նա գնել է Առինջում գտնվող իր հայտնի տան և «Մուլտի» բենզալցակայանի միջև ընկած հողակտորը։ Աճուրդը կայացել է 2024-ի դեկտեմբերին։ 10․5 հա հողակտորի համար, որը, փաստացի, ծիրանի այգի է և սահմանազատված է քարե ու մետաղե ցանկապատով, Ծառուկյանը վճարել է 425․7 մլն դրամ։ Այդքան է եղել աճուրդի մեկնարկային գինը, հայտնում է Factor.am-ը։
Ծառուկյանն այդպիսով, ըստ 2024 թվականի գույքի և եկամուտների հայտարարագրի (ներկայացրել է որպես «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության քաղաքական խորհրդի նախագահ), ներկայում ունի 25 անշարժ գույք՝ 13 հողամաս Առինջում, Ծաղկաձորում, Պռոշյանում և Վերին Պտղնիում, բնակարան Երևանի Կենտրոնում, հողին ամրակայված 2 այլ անշարժ գույք Առինջում և Սևանում, 1 առանձնատուն Առինջում, ևս 8 կառույց Առինջում և Ծաղկաձորում, որոնք, սակայն, չեն ստացել պետական գրանցում։
Կիսակառույցները Ծառուկյանը ձեռք է բերել 2004-2015 թվականների ընթացքում։ Ծառուկյանը հայտարարագրել է 19 ավտոմեքենա՝ BENTLEY, ROLLS-ROYCE, BMW, RANGE ROVER, TOYOTA, MERCEDES-BENZ, NISSAN, JEEP մակնիշների։ Այս բոլորը նա գնել է, բացի մեկից՝ 2023-ի հունիսի 20-ին նա նվեր է ստացել RANGE ROVER։
ԲՀԿ ղեկավարը 55 կազմակերպությունների և անձանց տվել է ընդհանուր 24․5 մլրդ դրամ, 96․6 մլն եվրո, 53․8 մլն դոլար և 754․4 մլն ռուբլի փոխառություն։
Փոխառություն ստացածների թվում է նաև ՀՀ քննչական կոմիտեն, որին Ծառուկյանը 1 մլրդ 55 մլն դրամ է տվել, դրանից 55 մլնը՝ 2024 թվականին։ Թե ի՞նչ նպատակով է Ծառուկյանը Քննչական կոմիտեին փոխառություն տվել, հայտարարագրում նշված չէ, իսկ Կոմիտեից այդ հարցին պատասխանելու համար գրավոր հարցում պահանջեցին։ Ծառուկյանն անցած տարի 1 մլն 88 հազար դոլարանոց թանկարժեք գույք է գնել, որի բնույթը հստակ նշված չէ։
Նա հայտարարագրել է ընդհանուր 50 թանկարժեք գույք (4 մլն դրամից ավելի արժեքով), այդ թվում՝ ադամանդե քարերով ոսկե ժամացույցներ, ոսկե մատանիներ ադամանդե քարով, կահույք, ջահեր, վարագույր՝ ընդհանուր 12․6 մլն դոլար և 6․5 մլն եվրո արժողության։ Ի դեպ, նրա նշած միայն մեկ վարագույրի արժեքը 251 հազար 799 եվրո է։
Տարեվերջի դրությամբ նրա բանկային հաշիվներին եղել է 3․7 եվրո, 279․ 9 հազար դոլար, մոտ 7 մլն դրամ և 239 հազար ռուբլի, կանխիկ միջոցները կազմել են 4․7 մլն եվրո, 31․6 մլն դոլար և 1․8 մլրդ դրամ։ Ծառուկյանը 2024-ին ստացել է ընդհանուր 11․6 մլրդ դրամ եկամուտ։
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը դատարանում պահանջում է Գագիկ Ծառուկյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝ 79 անշարժ գույք, օրենքի իմաստով Ծառուկյանին պատկանող ևս 10 անշարժ գույքի շուկայական արժեք, 42 տրանսպորտային միջոց, չնույնականացված 8 տրանսպորտային միջոցների ձեռքբերման արժեք՝ 348 մլն 194 հազար դրամ, զիջված պահանջի իրավունքի գումար՝ շուրջ 33 միլիոն դրամ, 39 իրավաբանական անձանցում բաժնեմասեր և բաժնետոմսեր, 63 մլրդ դրամի փոխառությունների պահանջի իրավունք, 12 ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց (ում հնարավոր չի եղել նույնականացնել) տրամադրված փոխառությունների գումարի չափ գումար՝ շուրջ 16.8 մլրդ դրամ, նաև 86 մլրդ 400 մլն դրամ, որը հանդիսանում է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի օգտագործումից ստացված եկամուտների և օրինական եկամուտներով չհիմնավորվող վճարումների, փոխանցումների և այլ ելքերի հանրագումար:

11 Август 2025 - 14:31 AMT
Известный бизнесмен Гагик Царукян увеличил количество принадлежащей ему недвижимости на один объект, купив участок земли между своим известным домом в Ариндже и автозаправкой «Мулти». Аукцион состоялся в декабре 2024 года. За участок площадью 10,5 га, который фактически является абрикосовым садом и огорожен каменным и металлическим забором, Царукян заплатил 425,7 млн драмов — стартовую цену аукциона, сообщает Factor.am.
Согласно декларации о имуществе и доходах за 2024 год, представленной в качестве председателя политсовета партии «Процветающая Армения», Царукян сейчас владеет 25 объектами недвижимости: 13 земельными участками в Ариндже, Цахкадзоре, Прошяне и Верхнем Птхни, квартирой в центре Еревана, двумя другими капитальными объектами в Ариндже и Севане, одним особняком в Ариндже, а также восемью зданиями в Ариндже и Цахкадзоре, которые не получили государственной регистрации. Незавершенные объекты Царукян приобрел в период с 2004 по 2015 годы.
Он задекларировал 19 автомобилей марок BENTLEY, ROLLS-ROYCE, BMW, RANGE ROVER, TOYOTA, MERCEDES-BENZ, NISSAN, JEEP. Все они куплены, кроме одного — RANGE ROVER, полученного в подарок 20 июня 2023 года.
Глава партии предоставил 55 организациям и физическим лицам займы на общую сумму 24,5 млрд драмов, 96,6 млн евро, 53,8 млн долларов и 754,4 млн рублей. Среди получателей — Следственный комитет Армении, которому Царукян передал 1 млрд 55 млн драмов, из которых 55 млн — в 2024 году. Цель займа в декларации не указана, а в Комитете запросили письменный запрос для ответа. В прошлом году Царукян приобрел дорогостоящее имущество на сумму 1,088 млн долларов, не уточнив его характер.
Он задекларировал в общей сложности 50 предметов ценного имущества (стоимостью более 4 млн драмов каждый), включая золотые часы с бриллиантами, золотые кольца с бриллиантами, мебель, люстры и шторы — общей стоимостью 12,6 млн долларов и 6,5 млн евро. Примечательно, что стоимость только одной шторы составила 251 799 евро.
На конец года на его банковских счетах находилось 3,7 евро, 279,9 тыс. долларов, около 7 млн драмов и 239 тыс. рублей, а наличными — 4,7 млн евро, 31,6 млн долларов и 1,8 млрд драмов. В 2024 году Царукян получил в общей сложности 11,6 млрд драмов дохода.
Генеральная прокуратура Армении требует в суде конфисковать у Гагика Царукяна и связанных с ним лиц в пользу Республики Армения 79 объектов недвижимости, рыночную стоимость еще 10 объектов, принадлежащих Царукяну по закону, 42 транспортных средства, стоимость приобретения 8 неидентифицированных транспортных средств в размере 348 194 000 драмов, около 33 млн драмов по уступленным правам требования, доли и акции в 39 юридических лицах, права требования по займам на 63 млрд драмов, сумму займов около 16,8 млрд драмов, выданных 12 физическим и юридическим лицам, которых не удалось идентифицировать, а также 86 млрд 400 млн драмов, являющихся совокупностью доходов от использования имущества незаконного происхождения и не подтвержденных законными доходами платежей, переводов и иных расходов.