Թուրքիայի մեջլիսի նախկին պատգամավոր Կարո Փայլանը քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցությունից կոչ է արել երկրի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին՝ հորդորելով բացել Հայաստանի հետ սահմանը։ Այդ մասին նա գրել է X–ի իր միկրոբլոգում։
«Ադրբեջանի և Հայաստանի առաջնորդներն ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ներկայությամբ ստորագրեցին պատմական համաձայնագիր, որը վերջ դրեց տասնամյակներ տևած թշնամանքին։ Մեր պարտականությունն է անհապաղ քայլեր ձեռնարկել այս խաղաղությունը տևական դարձնելու համար։ Պարոն Էրդողան, անհապաղ բացեք Թուրքիա-Հայաստան սահմանը, միավորեք Հայաստանի, Թուրքիայի և Ադրբեջանի ժողովուրդներին։ Եկեք անմիջապես անենք այդ քայլը»,- ասվում է գրառման մեջ։
Օգոստոսի 11-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ, ներկայացրել է Վաշինգտոնում Ադրբեջանի և ԱՄՆ-ի հետ կայացած բանակցությունների արդյունքները՝ շեշտելով, որ ներկայիս իրավիճակը առավել բարենպաստ է, քան երբևէ, 2022 թվականին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու համար։
Խոսքը վերաբերում է դիվանագիտական անձնագիր ունեցող և երրորդ երկրների քաղաքացիների համար Հայաստան-Թուրքիա սահմանի բացմանը, որի շուրջ համաձայնություն էր ձեռք բերվել դեռ 2022-ին, սակայն մինչ օրս կյանքի չի կոչվել։

Бывший депутат Великого национального собрания Турции от прокурдской Демократической партии народов Гаро Пайлан обратился к президенту Реджепу Тайипу Эрдогану с призывом открыть границу с Арменией. Об этом он написал в своем микроблоге X (бывший Twitter).
«Лидеры Азербайджана и Армении подписали в присутствии президента США Дональда Трампа историческое соглашение, положившее конец десятилетиям вражды. Наша обязанность — немедленно предпринять шаги для закрепления этого мира. Господин Эрдоган, немедленно откройте границу между Турцией и Арменией, объедините народы Армении, Турции и Азербайджана. Давайте сделаем этот шаг прямо сейчас», — говорится в записи.
11 августа премьер-министр Армении Никол Пашинян провел телефонный разговор с Эрдоганом, представив итоги переговоров в Вашингтоне с участием Азербайджана и США. Он отметил, что нынешняя ситуация более благоприятна, чем когда-либо, для реализации договоренностей 2022 года, которые касаются открытия армяно-турецкой границы для владельцев дипломатических паспортов и граждан третьих стран. Несмотря на достигнутое соглашение, эти меры до сих пор не реализованы.