Թուրքիայի ընդդիմադիր «Ժողովրդահանրապետական կուսակցության» (ԺՀԿ-CHP) նախագահի թեկնածու և Ստամբուլի կալանավորված քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուն աջակցություն է հայտնել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հովանավորությամբ ձեռք բերված խաղաղության համաձայնագրին։
Նա այն գնահատել է որպես պատմական հնարավորություն՝ հազարավոր կյանքեր խլած և երկար տարիներ լուծում չգտած հակամարտության վերքերը բուժելու, ինչպես նաև տարածաշրջանում բարիդրացիական հարաբերությունները վերականգնելու համար, հայտնում է Ermenihaber-ը։
Իմամօղլուն նաև շնորհավորել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ այս խիզախ քայլի համար։
Նրա խոսքով՝ թեև Թուրքիայի իշխանությունները հայտարարել էին, որ տարածաշրջանում «խաղի կանոն սահմանողի» դեր են ստանձնել և մեծ ջանքեր են գործադրել երկու հարևան երկրների միջև միջնորդելու համար, Անկարան այս կարևոր խաղաղության գործընթացի առանցքային դերակատարների շարքում ներկա չի եղել։
Նա ընդգծել է, որ անգամ այն պայմաններում, երբ Թուրքիան աջակցել է Ադրբեջանին Ղարաբաղյան պատերազմներում և մասնակցել ռազմավարական ձեռքբերումներին, դեռ չեն իրականացվել այնպիսի դիվանագիտական քայլեր, որոնք կապահովեին երկրի ներկայությունը բանակցությունների սեղանին, ինչը, ըստ նրա, լուրջ թուլություն է թուրքական դիվանագիտության համար։
Իմամօղլուի համոզմամբ՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղությունը կարող է կայունանալ միայն այն դեպքում, եթե այն ընդունվի Թուրքիայի և ambողջ տարածաշրջանի կողմից՝ ներառական տեսլականի շրջանակում։
Նա շեշտել է, որ Թուրքիան պետք է անպայման ներգրավվի այս գործընթացում, իսկ Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորումն ու կարևոր ենթակառուցվածքային և տրանսպորտային նախագծերի իրականացումը պետք է դիտարկվեն հենց այս համատեքստում։
Նրա կարծիքով՝ տարածաշրջանում ազդեցիկ և հեղինակավոր երկիր դառնալու ուղին անցնում է ժողովրդավարական լեգիտիմության, հզոր պետական ինստիտուտների, ինչպես նաև խելամիտ ու սկզբունքային արտաքին քաղաքականության միջոցով։

12 Август 2025 - 14:48 AMT
Находящийся под арестом мэр Стамбула и кандидат в президенты от турецкой оппозиционной Народно-республиканской партии (CHP) Экрем Имамоглу выразил поддержку мирному соглашению между Азербайджаном и Арменией, достигнутому при посредничестве президента США Дональда Трампа.
Он оценил его как историческую возможность залечить раны многолетнего конфликта, унесшего тысячи жизней, и восстановить добрососедские отношения в регионе, сообщает Ermenihaber. Имамоглу поздравил президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Армении Никола Пашиняна «с этим смелым шагом».
По его словам, хотя турецкие власти заявляли, что взяли на себя роль «правилоустанавливающего игрока» в регионе и прилагали усилия для посредничества между двумя соседними странами, Анкара не оказалась среди ключевых участников этого важного мирного процесса.
Он подчеркнул, что, несмотря на поддержку Азербайджана в карабахских войнах и участие в стратегических достижениях, не были предприняты дипломатические шаги, которые обеспечили бы присутствие Турции за столом переговоров. По его мнению, это является серьезной слабостью турецкой дипломатии.
Имамоглу убежден, что мир между Азербайджаном и Арменией может быть устойчивым только при условии его принятия Турцией и всем регионом в рамках инклюзивного подхода.
Он отметил, что Турция обязательно должна быть вовлечена в этот процесс, а нормализация отношений с Арменией и реализация крупных инфраструктурных и транспортных проектов должны рассматриваться именно в этом контексте.
По его мнению, путь к становлению влиятельной и авторитетной страной в регионе лежит через демократическую легитимность, сильные государственные институты и разумную, принципиальную внешнюю политику.
8 августа в Белом доме состоялась трехсторонняя встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента США Дональда Трампа и президента Азербайджана Ильхама Алиева, по итогам которой был подписан совместный хартия.
В Вашингтоне министры иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и Азербайджана Джейхун Байрамов в присутствии лидеров двух стран парафировали «Соглашение об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан».