ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Թեմմի Բրյուսը ճեպազրույցում հայտարարել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հռչակագրի ստորագրումը կարևոր ձեռքբերում է միջազգային դիվանագիտության համար և հաստատում է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն իսկապես խաղաղության նախագահ է։
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հռչակումը վերահաստատել է, որ նախագահ Թրամփն իսկապես խաղաղության նախագահ է։ Անցյալ շաբաթ նա Հայաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդներին հյուրընկալեց Սպիտակ տանը, որտեղ նրանք ստորագրեցին խաղաղության պատմական համատեղ հռչակագիր՝ տասնամյակներ տևած ծանր հակամարտությունից և մեծ թվով մարդկային կորուստներից հետո, ինչը միջազգային դիվանագիտության համար նշանակալի նվաճում է և բռնության դադարեցում, որը միայն նախագահ Թրամփը կարող էր իրականացնել», – հայտարարել է Պետքարտուղարության խոսնակը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Բրյուսը հիշեցրել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և նախագահ Իլհամ Ալիևն օգոստոսի 8-ին նաև երկկողմ տնտեսական համաձայնագրեր են ստորագրել Միացյալ Նահանգների հետ՝ «բացելով Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի մեծ ներուժը առևտրի, տարանցման, էներգետիկայի, ենթակառուցվածքների և տեխնոլոգիաների ոլորտներում և ստեղծելով նոր հնարավորություններ ամերիկյան ժողովրդի և ամերիկյան բիզնեսի համար»։
Պետքարտուղարության ներկայացուցչին նաև խնդրել են մեկնաբանել Իրանից և Ռուսաստանից հնչող հայտարարությունները, որոնք «այնքան էլ չեն աջակցում խաղաղության այս պլանին»։
«Աշխարհը գիտի, որ նախագահ Թրամփին պետք է լուրջ ընդունել։ Այդ պայմանավորվածությունը, այս համաձայնագիրը կարևոր է նրա համար։ Նրանք (խմբ.՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները) Սպիտակ տանն էին։ Սա կարևոր է վարչակազմի համար։ Սա կարևոր է աշխարհի համար», – նշել է Բրյուսը։
Նա շեշտել է, որ ինչպես եվրոպացիները, ֆրանսիացիները, այնպես էլ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և նույնիսկ ԱՄՆ նախկին նախագահ Ջո Բայդենը փորձել են լուծել տասնամյակներ տևած հակամարտությունը, սակայն «միայն նախագահ Թրամփն է կարողացել այս երկու երկրներին հաջողությամբ բերել այս պատմական խաղաղությանը»։
«Այնպես որ, կարծում եմ՝ աշխարհը գիտի, որ նա հանձնառու է երկրների միջև երկարատև, կայուն խաղաղությանը՝ անկախ նրանից, թե որքան են տևել հակամարտությունները կամ թշնամանքը», – ասել է խոսնակը՝ հավելելով, որ Թրամփը կանի այն ամենն, ինչ անհրաժեշտ է պատերազմները դադարեցնելու համար։

Официальный представитель Государственного департамента США Темми Брюс заявила на брифинге, что подписание мирной декларации между Арменией и Азербайджаном стало важным достижением международной дипломатии и подтверждением того, что президент США Дональд Трамп действительно является президентом мира.
«Подписание мирной декларации между Арменией и Азербайджаном подтвердило, что президент Трамп — действительно президент мира. На прошлой неделе он принял лидеров Армении и Азербайджана в Белом доме, где они подписали историческую совместную декларацию о мире после десятилетий тяжелого конфликта и значительных человеческих потерь. Это выдающееся дипломатическое достижение и прекращение насилия, которое мог обеспечить только президент Трамп», — заявила пресс-секретарь, передаёт «Арменпресс».
Брюс напомнила, что 8 августа премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев также подписали двусторонние экономические соглашения с Соединёнными Штатами, «открыв большой потенциал региона Южного Кавказа в сферах торговли, транзита, энергетики, инфраструктуры и технологий, создавая новые возможности для американского народа и бизнеса США».
Представителя Госдепартамента также попросили прокомментировать заявления со стороны Ирана и России, которые «не особенно поддерживают данный мирный план».
«Мир знает, что президента Трампа нужно воспринимать всерьёз. Это соглашение важно для него. Они (лидеры Армении и Азербайджана — ред.) были в Белом доме. Это важно для администрации. Это важно для всего мира», — отметила Брюс.
Она подчеркнула, что как европейские лидеры, так и президент России Владимир Путин и даже бывший президент США Джо Байден пытались решить затяжной конфликт, но «только президент Трамп смог успешно привести эти две страны к историческому миру».
«Так что, думаю, мир понимает: он предан идее долгосрочного, устойчивого мира между государствами, независимо от продолжительности конфликтов или вражды», — добавила пресс-секретарь, подчеркнув, что Трамп сделает всё необходимое для прекращения войн.
8 августа в Белом доме состоялась трёхсторонняя встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента США Дональда Трампа и президента Азербайджана Ильхама Алиева, по итогам которой была подписана совместная декларация о достигнутых договорённостях. В присутствии лидеров министры иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и Азербайджана Джейхун Байрамов предварительно подписали «Соглашение о мире и установлении межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан».