Ադրբեջանի ԱԳ նախկին նախարար Էլմար Մամեդյարովn իր տեսակետն է հայտնել այն պահանջների մասին, որոնց պետք է բավարարի ապագայում Հայաստանում նշանակվելիք Ադրբեջանի դեսպանը։ Նա նշել է, որ դեսպանը պետք է տիրապետի հայերենին և հասկանա հայերի առանձնահատկությունները:
Նա հիշեցրել է, որ համաձայն երկու երկրների միջև նախաստորագրված պայմանագրի հինգերորդ կետի՝ սահմանազատման վավերացման փաստաթղթերի փոխանակումից որոշ ժամանակ անց կձևավորվեն դիվանագիտական հարաբերություններ՝ ըստ Վիեննայի 1961 և 1963 թվականների դիվանագիտական և հյուպատոսական հարաբերությունների կոնվենցիաների։ Մամեդյարովը ենթադրել է, որ տեսանելի ապագայում Ադրբեջանը կարող է դեսպանատուն բացել Երևանում, գրում է Caucasus chronicle-ը։
«Պարտադիր չէ, որ նա գործող դիվանագետ լինի, հնարավոր է կողմնակի ինչ-որ մեկին նշանակել։ Ամենակարևորը՝ նա պետք է հասկանա և իմանա հայ ժողովրդի առանձնահատկությունները»,–ասել է նա։
Մամեդյարովը պարզաբանել է, որ դեսպան նշանակելու հնարավորությունը կարող է քննարկվել միայն այն բանից հետո, երբ ստորագրվի դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման մասին հատուկ փաստաթուղթ, որը պետք է հաջորդի խաղաղության պայմանագրին։
«Առանց այս փաստաթղթի ստորագրման՝ դեսպան նշանակելը հնարավոր չէ։ Դրանից հետո արդեն կարելի է քննարկել՝ ով պետք է լինի դեսպանը և որքան աշխատակիցներ պետք է ունենա դեսպանատունը։ Մնացածը տեխնիկական հարցեր են»,–հավելել է նա։
Լրագրողի հարցին՝ արդյոք ինքը պատրաստ է աշխատել Երևանում որպես դեսպան, Մամեդյարովը պատասխանել է․ «Պատասխանը մեկն է՝ ինչպես կհամարվի նպատակահարմար»։

Бывший министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров выразил мнение о требованиях к будущему послу Азербайджана в Армении. По его словам, посол должен владеть армянским языком и понимать особенности армянского народа.
Он напомнил, что согласно пятому пункту предварительно подписанного соглашения между двумя странами, после обмена документами о ратификации демаркации границ начнётся формирование дипломатических отношений в соответствии с Венскими конвенциями о дипломатических и консульских отношениях 1961 и 1963 годов. Мамедъяров предположил, что в обозримом будущем Азербайджан может открыть посольство в Ереване, сообщает Caucasus Chronicle.
«Необязательно, чтобы это был действующий дипломат. Можно назначить и постороннего человека. Главное, чтобы он знал и понимал особенности армянского народа», — отметил он.
Мамедъяров уточнил, что возможность назначения посла может обсуждаться только после подписания специального документа об установлении дипломатических отношений, который должен следовать за мирным соглашением.
«Без подписания этого документа назначение посла невозможно. После этого уже можно обсуждать, кто им станет и сколько сотрудников будет в посольстве. Всё остальное — технические детали», — добавил он.
На вопрос журналиста, готов ли он сам работать послом в Ереване, Мамедъяров ответил: «Ответ один — если сочтут целесообразным».
8 августа в Белом доме состоялась трёхсторонняя встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента США Дональда Трампа и президента Азербайджана Ильхама Алиева, по итогам которой была подписана совместная Декларация.
В рамках встречи министры иностранных дел Армении и Азербайджана — Арарат Мирзоян и Джейхун Байрамов — в присутствии лидеров и президента США предварительно подписали «Соглашение о мире и установлении межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан».