ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանն աշխատանքային այցով գտնվել է Շիրակի մարզում։ Գյումրի քաղաքում նախարարն այցելել է մի շարք փողոցներ՝ դիտարկելու դրանց վերանորոգման գործընթացը։ Որոշ խնդիրների առկայության պատճառով նախարարը հանձնարարել է շտկել բոլոր թերությունները և ավարտին հասցնել ասֆալտապատումը՝ մինչև ցուրտ եղանակների սկիզբը։
Թերություններ են արձանագրվել նաև Աշոցք – Բավրա ճանապարհի հիմնանորոգված հատվածում։ Այս կապակցությամբ Դավիթ Խուդաթյանն շինարարներին հանձնարարել է ամբողջությամբ վերացնել անորակ աշխատանքը և նոր ասֆալտաշերտ տեղադրել․ հակառակ դեպքում կառավարությունը տվյալ ճանապարհահատվածի ֆինանսավորումը չի իրականացնի։
Շինհրապարակներում նախարարն ընդգծել է, որ ոչ մի թերի աշխատանք չի ընդունվելու և դրա դիմաց վճարում չի նախատեսվում։ Նա նաև հայտնել է, որ բոլոր ճանապարհների հիմնական շինանյութերը ենթարկվելու են ստուգման պետական լաբորատորիայում։
Խուդաթյանը եղել է na7 Անի համայնքի Հայկաձոր բնակավայր տանող ճանապարհի 1.5 կիլոմետրանոց հատվածում, որտեղ սուբվենցիոն ծրագրի շրջանակում ընթանում են ասֆալտապատման աշխատանքներ։ Այնուհետև դիտարկվել է Զարինջա–Շիրակի մարզի սահմանը միացնող 2.5 կմ և Տ-7-20, Ձիթհանքովից մինչև Արագածոտնի մարզի սահմանը ձգվող՝ 1.8 կմ երկարությամբ ճանապարհի վերակառուցման ընթացքը։ Այս 499 մլն դրամ արժողությամբ ծրագիրը մեկնարկվել է 2025 թվականին։
Մեկ այլ սուբվենցիոն նախագծով իրականացվում է նաև Անի համայնքի Մարալիկ քաղաքի Հրաչյա Շահինյան փողոցի 1 կմ հատվածի վերանորոգումը, որը ներկայում ակտիվ փուլում է։ Նախարարը այցելել է նաև Արթիկ համայնք, որտեղ մի շարք փողոցներում ընթանում են բարեկարգման և ասֆալտապատման աշխատանքներ։
Շիրակի մարզի Նոր Կյանք բնակավայրում Խուդաթյանն այցելել է «LEAD4Shirak» ծրագրի շրջանակում Եվրամիության համաֆինանսավորմամբ կառուցված վարդերի ջերմատուն։

14 Август 2025 - 07:15 AMT
Министр территориального управления и инфраструктур Армении Давид Худатян с рабочим визитом посетил Ширакскую область. В городе Гюмри он осмотрел несколько улиц, чтобы ознакомиться с ходом их ремонта. В связи с выявленными проблемами министр поручил устранить все недочеты и завершить асфальтирование до наступления холодов.
Недостатки зафиксированы и на капитально отремонтированном участке дороги Ашоцк–Бавра. В этой связи Давид Худатян потребовал от подрядчиков полностью устранить некачественные работы и уложить новый слой асфальта, иначе финансирование данного участка дороги со стороны правительства не будет осуществлено.
На строительных площадках министр подчеркнул, что некачественные работы приняты не будут и оплаты за них не предусмотрено. Также сообщается, что основные строительные материалы всех дорожных объектов будут проверяться в государственной лаборатории.
Худатян побывал на 1,5-километровом участке дороги, ведущей к селу Айкадзор в общине Ани, где в рамках субвенционного проекта проводится асфальтирование. Затем он осмотрел реконструкцию 2,5 км дороги, соединяющей Зариндж с границей Ширакской области, и участка Т-7-20 длиной 1,8 км от Цитханковка до границы с Арагацотнской областью. Стоимость этого проекта, начатого в 2025 году, составляет 499 млн драмов.
В рамках другого субвенционного проекта также ведется ремонт 1 км улицы Грачья Шагиняна в городе Маралик (община Ани), который находится в активной стадии. Министр посетил и общину Артик, где в ряде улиц идут работы по благоустройству и асфальтированию.
В селе Нор Кянк Ширакской области Худатян побывал в теплице по выращиванию роз, построенной при софинансировании ЕС в рамках программы «LEAD4Shirak».