Շվեյցարիայի վերին պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը մերժել է «Լեռնային Ղարաբաղի անեքսիա և Ադրբեջանի քաղբանտարկյալների ազատ արձակում» բանաձևի նախագիծը, որը ներկայացրել էին 2024–ի նոյեմբերի 5-ին Ժնևի կանտոնի խորհրդարանի պատգամավորները։
Այս որոշումն ընդունվել է Շվեյցարիայում Ադրբեջանի դեսպանատան նպատակաուղղված ակտիվ գործունեության հետևանքով, հայտնում է Panorama.am-ը։
Օրակարգից հանվել է նաև հանձնաժողովի փոխնախագահ Կառլո Սոմարուգայի առաջարկած նոր նախաձեռնությունը, որը սահմանափակվում էր Ադրբեջանում պահվող բանտարկյալների իրավունքների պաշտպանության և հայկական մշակութային ժառանգության պահպանման հարցերով։
Շվեյցարիայի խորհրդարանի վերին պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի հաղորդագրության մեջ ասվում է՝ «Ժնևի կանտոնալ խորհրդարանի սադրիչ նախաձեռնությունը միակողմանի է և պարունակում է բացառապես ադրբեջանական կողմին ուղղված պահանջներ, և նման մոտեցման դեմ բողոք է արտահայտվել»։
2025–ի մարտին Շվեյցարիայի Կանտոնների խորհուրդն ընդունել է №24.4259 նախագիծը՝ «Լեռնային Ղարաբաղի համար խաղաղության ֆորում. հայերի վերադարձի հնարավորության ապահովում» վերնագրով։ 46 անդամ ունեցող պալատում 29 պատգամավոր կողմ է քվեարկել, 12-ը՝ դեմ։ Նիստին ներկա արտաքին գործերի նախարար Իգնազիո Կասիսը և մի շարք պատգամավորներ փորձել են կանխել բանաձևի ընդունումը՝ պնդելով, որ այն հակասում է միջազգային իրավունքին, քանի որ Լեռնային Ղարաբաղի հայերը միջազգային իրավունքի սուբյեկտ չեն։ Կասիսը հայտարարել է, որ Բաքուն և Երևանը շուտով խաղաղության պայմանագիր կստորագրեն, ուստի նման նախաձեռնության կարիք չկա։

The Foreign Affairs Committee of Switzerland’s upper house has rejected a draft resolution titled “Annexation of Nagorno-Karabakh and Release of Azerbaijani Political Prisoners,” submitted by members of the Geneva cantonal parliament on November 5, 2024.
According to Panorama.am , the decision followed targeted and active lobbying efforts by the Azerbaijani Embassy in Switzerland.
A new initiative by Committee Vice-Chair Carlo Sommaruga, which focused solely on protecting the rights of prisoners held in Azerbaijan and safeguarding Armenian cultural heritage, was also removed from the agenda.
The Committee stated that “the provocative initiative by the Geneva Cantonal Parliament is one-sided and contains demands directed exclusively at Azerbaijan, which has drawn objections.”
In March 2025, Switzerland’s Council of States adopted a separate resolution (No. 24.4259), titled “Peace Forum for Nagorno-Karabakh: Ensuring Possibility of Return for Armenians.” The measure passed with 29 votes in favor and 12 against. Foreign Minister Ignazio Cassis and several members tried to block the resolution, arguing it violated international law since Nagorno-Karabakh Armenians are not subjects of international law. Cassis stated that a peace agreement between Baku and Yerevan was imminent, making such an initiative unnecessary.
Supporters of the resolution disagreed, saying Switzerland had proven itself a neutral and effective mediator. They emphasized that facilitating dialogue between Azerbaijan and representatives of the Armenians of Nagorno-Karabakh could support the safe and organized return of forcibly displaced persons.