Շվեյցարիայի վերին պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը մերժել է «Լեռնային Ղարաբաղի անեքսիա և Ադրբեջանի քաղբանտարկյալների ազատ արձակում» բանաձևի նախագիծը, որը ներկայացրել էին 2024–ի նոյեմբերի 5-ին Ժնևի կանտոնի խորհրդարանի պատգամավորները։
Այս որոշումն ընդունվել է Շվեյցարիայում Ադրբեջանի դեսպանատան նպատակաուղղված ակտիվ գործունեության հետևանքով, հայտնում է Panorama.am-ը։
Օրակարգից հանվել է նաև հանձնաժողովի փոխնախագահ Կառլո Սոմարուգայի առաջարկած նոր նախաձեռնությունը, որը սահմանափակվում էր Ադրբեջանում պահվող բանտարկյալների իրավունքների պաշտպանության և հայկական մշակութային ժառանգության պահպանման հարցերով։
Շվեյցարիայի խորհրդարանի վերին պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի հաղորդագրության մեջ ասվում է՝ «Ժնևի կանտոնալ խորհրդարանի սադրիչ նախաձեռնությունը միակողմանի է և պարունակում է բացառապես ադրբեջանական կողմին ուղղված պահանջներ, և նման մոտեցման դեմ բողոք է արտահայտվել»։
2025–ի մարտին Շվեյցարիայի Կանտոնների խորհուրդն ընդունել է №24.4259 նախագիծը՝ «Լեռնային Ղարաբաղի համար խաղաղության ֆորում. հայերի վերադարձի հնարավորության ապահովում» վերնագրով։ 46 անդամ ունեցող պալատում 29 պատգամավոր կողմ է քվեարկել, 12-ը՝ դեմ։ Նիստին ներկա արտաքին գործերի նախարար Իգնազիո Կասիսը և մի շարք պատգամավորներ փորձել են կանխել բանաձևի ընդունումը՝ պնդելով, որ այն հակասում է միջազգային իրավունքին, քանի որ Լեռնային Ղարաբաղի հայերը միջազգային իրավունքի սուբյեկտ չեն։ Կասիսը հայտարարել է, որ Բաքուն և Երևանը շուտով խաղաղության պայմանագիր կստորագրեն, ուստի նման նախաձեռնության կարիք չկա։

14 Август 2025 - 07:25 AMT
Комиссия по внешним связям верхней палаты парламента Швейцарии отклонила проект резолюции под названием «Аннексия Нагорного Карабаха и освобождение азербайджанских политзаключенных», представленный депутатами парламента кантона Женева 5 ноября 2024 года.
Как сообщает Panorama.am , решение было принято под воздействием целенаправленной и активной деятельности посольства Азербайджана в Швейцарии.
С повестки дня также снята новая инициатива заместителя председателя комиссии Карло Сомарруги, касающаяся защиты прав заключенных в Азербайджане и сохранения армянского культурного наследия.
В заявлении комиссии говорится, что «провокационная инициатива женевского кантонального парламента является односторонней и содержит исключительно требования в адрес Азербайджана, что вызвало протест».
В марте 2025 года Совет кантонов Швейцарии принял отдельную резолюцию №24.4259 под названием «Форум мира для Нагорного Карабаха: обеспечение возможности возвращения армян». Из 46 парламентариев 29 проголосовали за, 12 — против. Министр иностранных дел Игнацио Кассис и ряд депутатов пытались помешать принятию резолюции, утверждая, что она противоречит международному праву, поскольку армяне Нагорного Карабаха не являются субъектами международного права. Кассис заявил, что в ближайшее время Баку и Ереван подпишут мирный договор, поэтому в такой инициативе нет необходимости.
Сторонники резолюции возразили, подчеркнув, что Швейцария доказала свою эффективность как нейтральный посредник. По их словам, обеспечение диалога между Азербайджаном и представителями армян Нагорного Карабаха может способствовать безопасному и организованному возвращению насильственно перемещенных лиц.