Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որը կոչվում է «Արցախը (Լեռնային Ղարաբաղը)՝ Վաշինգտոնի հռչակագրի մեծ բացական»։
Նշվում է, որ ագրեսորի ախորժակի կանխումը վերջինիս ցանկությունները բավարարելու միջոցով պատրանքը բազմիցս հերքվել է պատմության ընթացքում։
«Օգոստոսի 8-ին, Հայաստանը եւ Ադրբեջանը Վաշինգտոնում ստորագրեցին խաղաղության համաձայնագրի կնքման մտադրության մասին հռչակագիր, որը ներկայացվում է որպես պատմական։ Սակայն Հարավային Կովկասի կայունացման ակնհայտ ցանկության հետևում, այս տեքստը շրջանցում է մի շարք կենսական հարցեր, ինչը վտանգում է արդարցի և կայուն խաղաղության հեռանկարները։
Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակը ողջունում է Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունների՝ խաղաղության համաձայնության հասնելու պատրաստակամությունը, որը վկայում է տարածաշրջանում նոր էջ բացելու ձգտման մասին։ Սակայն, Շրջանակը ափսոսանք է հայտնում, որ հռչակագիրը ոչ անդրադառնում է Արցախից տեղահանված, 2023թ․ սեպտեմբերին Ադրբեջանի իրականացրած էթնիկ զտման զոհ հայ գաղթականների վերադարձի իրավունքին, ոչ էլ Բաքվում դեռևս պահվող հայ ռազմագերիների ազատ արձակման հարցին։ Այն լռում է նաև Արցախի հայկական մշակութային ժառանգության պաշտպանության հարցում, որն այսօր լուրջ սպառնալիքի տակ է՝ ոչնչացման կամ յուրացման տեսքով»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Շրջանակը բարձրաձայնել է նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների՝ ԵԱՀԿ-ին ուղղված համատեղ կոչի մասին, որն առնչվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործընթացի ու հարակից մեխանիզմների լուծարմանը։ Չնայած այս կառույցը վերջին հինգ տարիներին ակտիվություն չի ցուցաբերել, այդ քայլը, ըստ կազմակերպության, կարող է վերացնել միջազգային հանրության՝ Լեռնային Ղարաբաղի չլուծված հարցերին օրինական ու բազմակողմանի մոտեցում ցուցաբերելու հնարավորությունը։
Հռչակագրում ներառված է նաև «Թրամփի ուղի՝ միջազգային խաղաղության և բարգավաճման համար» ծրագրի իրականացումը՝ նախատեսելով առանց խոչընդոտի հաղորդակցություն Ադրբեջանի մայրցամաքային հատվածի և Նախիջևանի միջև՝ Հայաստանի տարածքով։ Շրջանակի համոզմամբ՝ այս նախագիծը նպաստելու է Թուրքիայի ու Ադրբեջանի դիրքերի ամրապնդմանը տարածաշրջանում՝ խորացնելով արդեն առկա ուժային անհավասարակշռությունը Հայաստանի Հանրապետության հաշվին։
«Մեր հին եվրոպական մայրցամաքի պատմությունը մեզ հիշեցնում է, որ ցանկացած գնով խաղաղության ձգտումը երկարատև խաղաղության համար լավագույն երաշխիքը չէ: Ագրեսորի ախորժակի կանխումը վերջինիս ցանկությունները բավարարելը միջոցով պատրանքը բազմիցս հերքվել է մեր պատմության ընթացքում։ Եթե մենք ընդունում ենք այս ճշմարտությունը ռուս-ուկրաինական հակամարտության համատեքստում, ապա պետք է նաև ընդունենք, որ այն լիովին կիրառելի է Լեռնային Ղարաբաղի /խաղաղության հռչակագրում մեծ բացակայի/ հակամարտության նկատմամբ»,- նշել է Ֆրանսուա Պուպոնին, Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանի նախագահը։

The France-Artsakh friendship group has issued a statement titled “Nagorno-Karabakh: the great absentee of the Washington Declaration”, expressing concern over key omissions in the August 8 agreement signed by Armenia and Azerbaijan in Washington, D.C.
The group welcomed Armenia's willingness to achieve peace but warned that the declaration ignores critical issues, including the right of return for Armenians displaced during Azerbaijan's 2023 ethnic cleansing campaign, the release of Armenian prisoners still held in Baku, and the protection of Armenian cultural heritage in Artsakh — currently under threat of destruction or appropriation.
The statement argues that history has repeatedly disproven the illusion that appeasing aggressors leads to lasting peace.
It also raises alarm over the joint appeal by the Armenian and Azerbaijani foreign ministers to the OSCE to terminate the Minsk Group and related mechanisms. While acknowledging the group's recent inactivity, the initiative warned that its formal dissolution could remove the last avenue for a multilateral and legitimate international approach to unresolved Nagorno-Karabakh issues.
The statement criticizes the inclusion of the Trump Route for International Peace and Prosperity in the declaration—enabling unobstructed transit between mainland Azerbaijan and Nakhichevan through Armenian territory. The group argues this will strengthen Turkey’s and Azerbaijan’s regional positions, further tipping the power imbalance against Armenia.
“Our old European continent teaches us that pursuing peace at any cost is not the best guarantee for lasting peace,” said François Pupponi, President of the France-Artsakh friendship group. “History has shown that satisfying an aggressor’s appetite only invites further danger. If we accept this truth in the context of the Russian-Ukrainian conflict, we must equally apply it to Nagorno-Karabakh—the great absentee from this peace declaration.”
On August 8, a joint declaration was signed at the White House following a trilateral meeting between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, U.S. President Donald Trump, and Azerbaijani President Ilham Aliyev. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov pre-signed the “Agreement on Peace and Establishment of Interstate Relations” in the presence of the leaders.