Սեպտեմբերի 5-ին Երևանում կկայանա Հայաստան– ԵԱՏՄ համաժողովը։ Այդ մասին հայտնել է միջոցառման կազմակերպիչ, «Իմ երկիր, իմ Հայաստան» հայկական շարժման առաջնորդ, «Անմահ գունդ» միջազգային շարժման համակարգող Մհեր Ավետիսյանը։
Նրա փոխանցմամբ՝ համաժողովին ներկայություն են ցուցաբերելու ճանաչված քաղաքական և տնտեսական վերլուծաբաններ, իսկ հիմնական բանախոսները լինելու են քաղաքական վերլուծաբաններ Դմիտրի Սիմեսը և Ֆյոդր Լուկյանովը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Համաժողովի ընթացքում կքննարկվեն Հայաստանի և Եվրասիական տնտեսական միության միջև հարաբերությունները, ԵԱՏՄ-ի ազդեցությունը Հայաստանի տնտեսական և քաղաքական զարգացման հեռանկարների վրա», – նշել է Ավետիսյանը։
Օգոստոսի 14-15-ը, Ղրղզստանի Չոլպոն Աթա քաղաքում ծրագրված է Եվրասիական տնտեսական խորհրդի միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստը, որտեղ Հայաստանը ներկայացնելու է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։ Ավելացնենք, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա չի լինելու այս նիստին, քանի որ գտնվում է արձակուրդում։

The Armenia–EAEU Conference will take place in Yerevan on September 5, announced Mher Avetisyan, leader of the My Country, My Armenia movement and coordinator of the international Immortal Regiment movement.
According to Sputnik Armenia, the conference will feature well-known political and economic experts, with keynote speeches from political analysts Dmitri Simes and Fyodor Lukyanov.
Avetisyan said the discussions will address relations between Armenia and the Eurasian Economic Union (EAEU) and the union’s influence on Armenia’s economic and political development prospects.
On August 14–15, the regular meeting of the Eurasian Economic Council’s Intergovernmental Council will be held in Cholpon-Ata, Kyrgyzstan, with Armenia represented by Deputy Prime Minister Mher Grigoryan. Prime Minister Nikol Pashinyan will not attend, as he is currently on vacation.