Կառավարությունը նախատեսում է փոփոխություն կատարել 2025 թվականի պետական բյուջեում՝ ավարտին հասցնելու «Իրան–Հայաստան 400 կՎ էլեկտրահաղորդման օդային գիծ և ենթակայան» ծրագիրը։ Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է մոտ 106 մլն 800 հազար, որի 85%-ը տրամադրվում է Իրանի արտահանման զարգացման բանկի վարկով, իսկ մնացած 15%-ը՝ կապալառուի փոխառությամբ։
Պահանջվող գումարը հատկացվելու է էլեկտրաէներգետիկ համակարգի զարգացման այլ ծրագրից՝ «Հայկական ԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգում» միջոցառումից։ 2025 թվականի 9 ամսի համար նախատեսված գումարից կկրճատվի 828 մլն դրամ, տարվա համար՝ 1 մլրդ 35 մլն դրամ, որը վերաբաշխվելու է 2026–2028 թվականներին։
Ծրագիրը մեկնարկել է 2006-ին, սակայն 2023-ին «Նորավան» ենթակայանում գրանցվել է միջադեպ՝ երկու հզոր տրանսֆորմատորներից (200 ՄՎԱ) գողացվել են պղնձե փաթույթներ, ինչի հետևանքով դրանք դարձել են անօգտագործելի։ Կապալառու «Սանիր» ընկերությունը չի ունեցել բավարար միջոցներ նոր սարքավորումներ ձեռք բերելու համար, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
2024 թվականի նոյեմբերին կառավարությունը որոշել է երկու տարում` 2024 և 25 թվականներին տրամադրել 2 մլրդ 7 մլն դրամ բյուջետային վարկ։ 2024-ի գումարն արդեն փոխանցվել է, իսկ 2025-ի հատկացումը պահանջում է բյուջեի փոփոխություն։
Որոշման ընդունմամբ՝ հնարավոր սեղմ ժամկետներում ավարտին կհասցվի ծրագիրը, ՀՀ և ԻԻՀ միջև էլեկտրաէներգիայի փոխհոսքերը 350 ՄՎտ-ից կհասնի մինչև 1200ՄՎտ-ի, կբարձրանա Հայաստանի էներգետիկ համակարգի անվտանգության մակարդակը, հուսալիությունը և կայունությունը, հնարավորություն կստեղծվի ամբողջ ծավալով օգտագործել Իրան-Հայաստան գազատարի թողունակությունը՝ «Գազ էլեկտրաէներգիայի դիմաց» ծրագրի շրջանակներում:

Правительство Армении планирует внести изменения в госбюджет 2025 года, чтобы завершить проект «Воздушная линия электропередачи 400 кВ Иран–Армения и подстанция». Общая стоимость проекта — около 106,8 млн долларов США, из которых 85% финансируется за счет кредита Банка развития экспорта Ирана, а 15% — за счет заемных средств подрядчика.
Для покрытия дефицита 1,035 млрд драмов будут перераспределены из статьи бюджета «Продление срока эксплуатации 2-го энергоблока Армянской АЭС» — 828 млн драмов из средств, предусмотренных на первые 9 месяцев 2025 года, и остальная сумма — из годового остатка. Эти средства будут перенесены на 2026–2028 годы.
Проект стартовал в 2006 году, но столкнулся с задержками, в том числе из-за инцидента в 2023 году на подстанции «Нораван», когда из двух мощных трансформаторов (200 МВА) были похищены медные обмотки, что сделало их непригодными для использования. Подрядчик Sunir не имел достаточных средств для приобретения нового оборудования, сообщает Sputnik Армения.
В ноябре 2024 года правительство утвердило двухлетний бюджетный заем в размере 2,007 млрд драмов. Средства за 2024 год уже выделены, но перечисление доли за 2025 год требует пересмотра бюджета.
Завершение строительства позволит увеличить мощность обмена электроэнергией между Арменией и Ираном с 350 МВт до 1 200 МВт, повысит уровень энергетической безопасности, надежности и стабильности энергосистемы страны, а также создаст условия для полного использования пропускной способности газопровода Иран–Армения в рамках программы «Газ в обмен на электроэнергию».