Հուլիսի 15-ի դրությամբ Ստեփանակերտում այլևս չի մնացել ոչ մի արձան կամ կիսանդրի. Արցախի մայրաքաղաքի ամբողջ մոնումենտալ ժառանգությունը՝ թվով 25 հուշարձան, ամբողջությամբ վերացված է, հայտնում է Արցախի Մշակութային և Զբոսաշրջության զարգացման գործակալությունը։
«Այս փաստը հաստատվել է Google Earth-ի արբանյակային լուսանկարների վերլուծությամբ և ադրբեջանական սոցիալական ցանցերում տեղադրված հրապարակումներով։
Քաղաքի տարածքից ջնջված են.
Հայրենական Մեծ պատերազմի հերոսներ- մարշալ Հովհաննես Բաղրամյան, ծովակալ Հովհաննես (Իվան) Իսակով, օդաչու-աս Նելսոն Ստեփանյան։
Մշակույթի գործիչներ – Հենրիխ Բարխուդարյան, Հովհաննես Թումանյան, Խաչատուր Աբովյան, Վաղրամ Պապազյան, Շառլ Ազնավուր, Հովհաննես Այվազովսկի, իրավապաշտպան Անդրեյ Սախարով, (Ալեքսանդր Գրիբոյեդովի կիսանդրու ճակատագիրը դեռ ճշտման փուլում է)։
Ազատագրական շարժման մասնակիցներ և հայրենիքի պաշտպաններ – Աշոտ Գուլյան (Բեկոր), Քրիստափոր Իվանյան, Անատոլի Զինևիչ, Յուրի Պողոսյան։
Բոլշևիկյան հեղափոխական գործիչներ-Ստեփան Շահումյան, Ալեքսանդր Մյասնիկյան, Ալեքսանդր Ծատուրյան»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ քանդակների ճակատագիրը դեռևս պաշտոնապես չի հստակեցվել, սակայն, հաշվի առնելով Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից հայկական մշակութային ժառանգության հետևողական ոչնչացման գործելակերպը, բարձր հավանականություն կա, որ դրանք ամբողջությամբ վերացվել են։
«Հուշարձանները միայն պատմամշակութային արժեք չեն կրել. դրանց հեղինակներն էին թե՛ ճանաչված հայ արվեստագետներ, թե՛ միջազգային ճանաչում ունեցող քանդակագործներ, այդ թվում՝ ռուս հայտնի հեղինակներ Սալավաթ Շչերբակովը և Գրիգորի Պոտոցկին, որոնք համապատասխանաբար ստեղծել են Այվազովսկու և Սախարովի արձանները։
Լուսանկարում պատկերված է Ստեփանակերտում ապամոնտաժված առաջին արձանը՝ Ստեփան Շահումյանինը, ում անունով մեկ դարից ավելի կոչվել է Արցախի մայրաքաղաքը»,–ասվում է հրապարակման մեջ։

14 Август 2025 - 14:39 AMT
По состоянию на 15 июля в Степанакерте не осталось ни одного памятника или бюста. Вся монументальная культурная собственность столицы Арцаха — 25 памятников — была полностью уничтожена, сообщает Агентство по развитию культуры и туризма Арцаха.
Факт сноса подтверждён спутниковыми снимками Google Earth и публикациями в азербайджанских соцсетях. Из городской среды удалены:
• Герои Великой Отечественной войны: маршал Ованес Баграмян, адмирал Ованес (Иван) Исаков, ас-пилот Нельсон Степанян
• Деятели культуры: Генрих Бархударян, Ованес Туманян, Хачатур Абовян, Ваграм Папазян, Шарль Азнавур, Ованес Айвазовский, правозащитник Андрей Сахаров (судьба бюста Александра Грибоедова пока уточняется)
• Участники освободительного движения и защитники Родины: Ашот Гулян (Бекор), Кристапор Иванян, Анатолий Зиневич, Юрий Погосян
• Большевистские революционеры: Степан Шаумян, Александр Мясникян, Александр Цатурян
Отмечается, что хотя официальные данные о судьбе скульптур пока отсутствуют, с учетом последовательной политики Азербайджана по уничтожению армянского культурного наследия, высока вероятность, что памятники полностью уничтожены.
«Памятники представляли собой не только историко-культурную ценность. Их авторами были как известные армянские художники, так и международно признанные скульпторы, в том числе российские мастера Салават Щербаков и Григорий Потоцкий, создавшие соответственно памятники Айвазовскому и Сахарову», — говорится в сообщении.
Первым демонтированным памятником в Степанакерте стал монумент Степану Шаумяну, имя которого город носил более ста лет.
19 сентября 2023 года Азербайджан начал масштабное наступление на Арцах, подвергнув регион массированному артобстрелу. Уже 20 сентября власти Арцаха согласились на предложение командования российской миротворческой миссии о прекращении огня и приняли условия Баку — разоружение Армии обороны и роспуск Республики Арцах. С 24 сентября началась насильственная депортация населения, в ходе которой более 100 000 человек были вынуждены переселиться в Армению. По некоторым данным, в Арцахе осталось около 20 армян. 28 сентября президент Арцаха Самвел Шахраманян подписал указ о роспуске республики, вступивший в силу с 1 января 2024 года.