Եվրոպական միությունն արտահայտել է իր պատրաստակամությունն մասնակցելու Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործմանը։ Այդ մասին Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան ասել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հեռախոսազրույցի, հայտնում է Report.az․–ը։
Կոշտան կարևորել է Վաշինգտոնում կայացած եռակողմ գագաթնաժողովի շրջանակներում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ձեռք բերված համաձայնությունները՝ տարածաշրջանում տևական խաղաղություն և կայունություն ապահովելու տեսանկյունից։
Օգոստոսի 12–ին տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հեռախոսազրույցը Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտայի հետ։ Վարչապետը ներկայացրել է ս/թ օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում տեղի ունեցած բանակցությունների արդյունքները, մասնավորապես «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի» նախաստորագրումը, ԵԱՀԿ ՄԽ մեխանզիմները լուծարելու մասին ԵԱՀԿ-ին ուղղված համատեղ դիմումը, տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակումը երկրների տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, իրավազորության սկզբունքների շրջանակում և փոխադարձության հիման վրա, ինչպես նաև «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագիծը։

The European Union has expressed its readiness to assist in implementing the agreements reached between Azerbaijan and Armenia, according to European Council President António Costa, who conveyed this during a phone call with Azerbaijani President Ilham Aliyev, Report.az reports.
Costa highlighted the significance of the agreements reached between Armenia and Azerbaijan during the trilateral summit in Washington, viewing them as vital for ensuring lasting peace and stability in the region.
On August 12, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan also held a phone conversation with António Costa, in which he presented the results of the August 8 Washington talks. These included the pre-signing of the “Agreement on the establishment of peace and interstate relations between Armenia and Azerbaijan,” a joint request to the OSCE on the dissolution of the Minsk Group mechanisms, the unblocking of regional communications based on territorial integrity, sovereignty, jurisdiction, and reciprocity, as well as the Trump Route for International Peace and Prosperity initiative.