Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը Ղազախստանում ընթացող ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստում հայտարարել է, որ Հայաստանի համար առաջնահերթություն է ԵԱՏՄ ընդհանուր էներգետիկ շուկաների ձևավորումը, ինչպես նաև էներգետիկ անվտանգության ամրապնդումը։ Այս դիրքորոշումն ընդգծել է ընթացքում, որը կայացել է Ղրղզստանում։
«Էներգակիրների ընդհանուր շուկաների արագացված ձևավորումը՝ ոչ խտրական գործունեության սկզբունքներով, պետք է դառնա ԵԱՏՄ բոլոր անդամ պետությունների համար տնտեսական գործունեության հավասար պայմաններ ապահովելու հիմքերից մեկը»,– ասել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նա հատկապես կարևորել է միության անդամ երկրների մաքսային մարմինների ու հանձնաժողովների փոխգործակցությունը՝ նշելով, որ բարձր հարկվող ապրանքների մաքսային մոնիթորինգի ոլորտում արդյունավետ վերահսկողությունը նպաստում է ԵԱՏՄ երկրների բյուջեների եկամուտների ավելացմանը։
Փոխվարչապետը նշել է նաև, որ Հայաստանի համար կայուն տնտեսական աճի կարևոր ուղղություն է թվային օրակարգի իրականացումը ԵԱՏՄ շրջանակում։ Ըստ նրա՝ ներկայիս մարտահրավերները պահանջում են ոչ միայն կառույցների արդիականացում, այլև տեխնոլոգիական լուծումների կիրառություն։
«Արհեստական բանականությունը և թվային տեխնոլոգիաները դառնում են կարևորագույն ռեսուրս ինչպես տնտեսության, այնպես էլ կորպորատիվ և պետական կառավարման ոլորտներում փոխգործակցության նոր, ավելի արդյունավետ մոդելներ ձևավորելու համար»,– նշել է փոխվարչապետը։
Գրիգորյանի գնահատմամբ՝ բիզնես գործընթացների արդյունավետության բարձրացման, ինչպես նաև ԵԱՏՄ տարածքում միավորված թվային հարթակների ստեղծման նպատակով անհրաժեշտ է համակարգված աշխատանք՝ կառավարման էլեկտրոնային համակարգերի բարելավման և կիբեռանվտանգության ապահովման ուղղությամբ։
Նա ընդգծել է, որ տնտեսական համագործակցության կարևոր բաղադրիչ է նաև տրանսպորտային և լոգիստիկ ոլորտը։
Ըստ նրա՝ տրանսպորտային ենթակառուցվածքների բազմազանեցումը կդառնա լրացուցիչ խթան ինչպես ԵԱՏՄ-ի ներսում ապրանքաշրջանառության ընդլայնման, այնպես էլ երրորդ երկրներ արտահանման ծավալների աճի համար։
«Այս համատեքստում անհրաժեշտ եմ համարում ևս մեկ անգամ ընդգծել մեր կողմից նախաձեռնված «Խաղաղության խաչմերուկ» տարածաշրջանային ենթակառուցվածքային նախագծի կարևորությունը, որն ուղղված է հուսալի և փոխկապակցված տրանսպորտային երթուղիներ ստեղծելուն։ Այն կապահովի կայուն տարածաշրջանային զարգացում և տնտեսական կապերի ամրապնդում բոլոր շահագրգիռ պետությունների միջև՝ պետությունների ինքնիշխանության և իրավազորության, ինչպես նաև փոխադարձության սկզբունքի լիարժեք հարգման հիման վրա»,– հավելել է Գրիգորյանը։
Փոխվարչապետը խոսել է նաև ԵԱՏՄ-ում բժշկական միջոցների և պարագաների ընդհանուր շուկայի կայունացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքի մասին։
«Դրա շնորհիվ արդեն հաջորդ տարվանից կսկսի գործել դեղամիջոցների շրջանառության ընդհանուր շուկան»,– ասել է նա։
Մհեր Գրիգորյանը հավելել է, որ բիզնես գործընթացների օպտիմալացման և ԵԱՏՄ ներսում ինտեգրված թվային հարթակներ ստեղծելու համար անհրաժեշտ է համակարգված աշխատանք տանել՝ կառավարման էլեկտրոնային համակարգերը կատարելագործելու և կիբեռանվտանգության մեխանիզմներ ներդնելու ուղղությամբ։
Ղրղզստանի Չոլպոն Աթա քաղաքում ընթանում է ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստը։
ԵԱՏՄ անդամ պետությունների կառավարությունները քննարկել են մաքսային վարչարարությանը, առևտրային հարաբերություններին, տրանսպորտային ենթակառուցվածքների զարգացմանը, նավթի և գազի ընդհանուր շուկաների ձևավորմանը, ինչպես նաև դեղերի ու բժշկական ապրանքների շրջանառության բարելավմանը վերաբերող հարցեր։

Deputy Prime Minister Mher Grigoryan, speaking at the Eurasian Economic Union (EAEU) Intergovernmental Council meeting in Cholpon-Ata, Kyrgyzstan, stated that forming common energy markets within the union is a top priority for Armenia, along with strengthening energy security.
“The accelerated establishment of unified energy carrier markets, based on non-discriminatory principles, should become one of the pillars for ensuring equal economic conditions for all EAEU member states,” he said, according to Sputnik Armenia.
Grigoryan also emphasized the importance of cooperation between customs bodies and commissions of EAEU countries, highlighting that effective monitoring of highly taxed goods helps boost national revenues across the union.
He further noted that the implementation of the EAEU digital agenda is a crucial driver for Armenia’s stable economic growth. In his view, today’s challenges require not only institutional modernization but also the adoption of advanced technological solutions.
“Artificial intelligence and digital technologies are becoming key resources for forming new, more efficient models of interaction in both economic and public governance,” Grigoryan noted.
To enhance business efficiency and develop unified digital platforms across the EAEU, he called for coordinated work on improving electronic governance systems and ensuring cybersecurity.
He also underscored the importance of transport and logistics in economic cooperation. Diversifying transport infrastructure, he said, will stimulate both intra-EAEU trade and exports to third countries.
“In this context, I want to again emphasize the importance of our Crossroads of Peace regional infrastructure project. It aims to create reliable and interconnected transport routes that will ensure regional stability and strengthen economic ties among all interested states—based on full respect for sovereignty, jurisdiction, and reciprocity,” Grigoryan added.
The Deputy Prime Minister also spoke about efforts to stabilize the common market for medicines and medical supplies within the EAEU.
“As a result, the unified pharmaceutical market will begin operating as early as next year,” he said.
Grigoryan reiterated the need for structured efforts to optimize business processes and build integrated digital platforms within the EAEU by improving electronic governance and implementing cybersecurity mechanisms.
The meeting in Cholpon-Ata gathered the heads of government from EAEU member states to discuss customs administration, trade relations, transport infrastructure development, and the establishment of common markets for oil, gas, and pharmaceuticals.