Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ԱՄՆ կատարած այցի ընթացքում ամերիկյան Fox News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում ասել է, որ այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» (TRIPP) շուրջ ձեռք բերված համաձայնությունը ուղղված չէ որևէ երկրի դեմ և դառնալու է միջազգային երթուղիների կարևոր օղակներից մեկը։
«Մեր տարածաշրջանի, ինչպես նաև նրա սահմաններից դուրս գտնվող ցանկացած երկրի համար շատ դժվար կլինի ինչ-որ վատ բան ասել այսօրվա ձեռքբերման մասին։ Քանի որ այսօր, ըստ էության, մենք կատարել ենք վերջին քայլը խաղաղության հաստատման ուղղությամբ»,–նշել է նա, հայտնում է 1news.az-ը։
Հարցազրույցում Ալիևը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին և նրա թիմին՝ համաձայնության ձեռքբերման գործում ունեցած դերի համար։
Նա խոսել է նաև Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների մասին և անդրադարձել 2024 թվականի դեկտեմբերին «Ազերլայնս» ավիաընկերության 8243 թռիչքի ինքնաթիռի խոցման դեպքին։ Նա նշել է, որ Ադրբեջանը տեղի ունեցածը չի դիտարկում որպես կանխամտածված հարձակում։
«Մեր միակ պահանջն էր՝ ընդունել այդ փաստը, պատժել հանցագործության մեղավորներին և լիարժեք փոխհատուցում վճարել», – ասել է Ալիևը։

15 Август 2025 - 09:30 AMT
Президент Азербайджана Ильхам Алиев в интервью американскому телеканалу Fox News во время визита в США заявил, что достигнутое соглашение по так называемому «Зангезурскому коридору» не направлено против какой-либо страны и станет одним из ключевых звеньев международных транспортных маршрутов.
«Любой стране региона или за его пределами будет сложно сказать что-то негативное об этой договоренности. Ведь по сути, сегодня мы сделали последний шаг на пути к установлению мира», — отметил он, передает «1news.az».
В интервью Алиев выразил благодарность президенту США Дональду Трампу и его команде за вклад в достижение договоренности.
Он также прокомментировал отношения с Россией и затронул инцидент с уничтожением самолета рейса 8243 авиакомпании «Азерлайнс» в декабре 2024 года. По его словам, Баку не рассматривает произошедшее как преднамеренную атаку.
«Нашим единственным требованием было признать сам факт, наказать виновных и выплатить полную компенсацию», — сказал Алиев.
*8 августа в Белом доме состоялась трехсторонняя встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента США Дональда Трампа и президента Азербайджана Ильхама Алиева. По итогам переговоров в Вашингтоне был подписан совместный документ. Министры иностранных дел Армении и Азербайджана — Арарат Мирзоян и Джейхун Байрамов — в присутствии лидеров стран предварительно подписали соглашение «О мире и установлении межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан».