ՀՀ-ն ու Իրանը համաձայնության են հասել Արաքսի վրայով նոր կամուրջ կառուցելու շուրջ՝ նպաստելով երկու երկրի միջև տարանցիկ հաղորդակցությունների զարգացմանը, հայտնում է Radar-ը՝ իրանական Tasnim-ին հղումով։ Նշվում է, որ ԻԻՀ ճանապարհների և քաղաքաշինության նախարար Ֆարզանե Սադեղը հանդիպել է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանի հետ։
Հանդիպմանը Իրանի ներկայացուցիչը կարևորություն է տվել Հյուսիս-Հարավ և Պարսից ծոց-Սև ծով տարանցիկ միջանցքներին՝ շեշտելով, որ անհրաժեշտ է ամրապնդել Հայաստանի ճանապարհային, երկաթուղային ու լոգիստիկ ենթակառուցվածքները՝ առևտրային հոսքերը դյուրացնելու նպատակով։
Կողմերը նաև պայմանավորվածություն են ձեռք բերել Մեղրի-Նորդուզ սահմանային հատվածում երկրորդ կամուրջ կառուցելու, գործող կամրջի արդիականացման, տերմինալների բարելավման և բեռնատարների վճարների ճշգրտման վերաբերյալ։
Նշված միջոցառումները միտված են երկու պետության բեռնափոխադրող տրանսպորտային միջոցների տեղաշարժի դյուրացմանը, ինչպես նաև ամբողջական տարանցիկ փաթեթի ձևավորմանը, որը նախատեսվում է վերջնականացնել առաջիկա ամիսներին։
ԻԻՀ ճանապարհների և քաղաքաշինության նախարարը Ջուղա-Երևան-Վրաստան երկաթուղու վերագործարկումը դիտարկել է որպես կարևոր գործոն տարածաշրջանային տարանցման խթանման համար։ Նա նաև ընդգծել է, որ Իրանի նախագահի այցը Հայաստան կարող է համարվել շրջադարձային պահ՝ երկու երկրների համագործակցության խորացման տեսանկյունից տրանսպորտային ու լոգիստիկ ոլորտներում։
Նրա խոսքով, Պարսից ծոցը Սև ծովին կապող ճանապարհային ուղին ունի ռազմավարական նշանակություն։ Իրանական կողմը տեղեկացրել է, որ երկաթուղին Ջուղայից արդեն հասանելի է, իսկ դրա շարունակությունը՝ Նախիջևանից Երևան, հաստատված է։
«Այս երկաթուղագիծը կարող է կարևոր դեր խաղալ Իրանի, Ադրբեջանի, Հայաստանի և Եվրոպայի միջև տարանցման գործում: Օդային տրանսպորտի ոլորտում պատրաստվել են նաև հուշագրերի նախագծեր, որոնք շուտով կստորագրվեն»,- ասել է Ֆարզանե Սադեղը։

Армения и Иран договорились о строительстве нового моста через реку Аракс, что должно способствовать развитию транзитных связей между двумя странами. Об этом сообщает Radar.am со ссылкой на иранское агентство Tasnim. Соглашение было достигнуто в ходе встречи министра дорог и градостроительства Ирана Фарзане Садех с министром территориального управления и инфраструктур Армении Давитом Худатяном.
На встрече иранская сторона подчеркнула важность Север–Юг и транзитного коридора Персидский залив–Черное море, указав на необходимость укрепления дорожной, железнодорожной и логистической инфраструктуры Армении для упрощения торговых потоков.
Стороны также договорились о строительстве второго моста в пограничной зоне Мегри–Нордуз, модернизации существующего моста, улучшении терминалов и корректировке тарифов на перевозку грузов. Эти меры направлены на упрощение передвижения грузового транспорта между странами и формирование полного транзитного пакета, который планируется завершить в ближайшие месяцы.
Министр Ирана отметила, что восстановление железнодорожного сообщения Джуга–Ереван–Грузия имеет ключевое значение для стимулирования регионального транзита. Она добавила, что визит президента Ирана в Армению можно считать поворотным моментом в углублении двустороннего сотрудничества в транспортной и логистической сферах.
По ее словам, наземный маршрут, соединяющий Персидский залив и Черное море, имеет стратегическое значение. Иранская сторона подтвердила, что участок железной дороги от Джуги уже доступен, а продолжение от Нахичевани до Еревана утверждено.
«Эта железная дорога может сыграть важную роль в транзите между Ираном, Азербайджаном, Арменией и Европой. Также подготовлены проекты меморандумов в области воздушного транспорта, которые вскоре будут подписаны», — заявила Фарзане Садех.