ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանն անդրադարձել է Fitch գործակալության միջանկյալ զեկույցին հայ-ադրբեջանական խաղաղության գործընթացի հետևանքների վերաբերյալ։
Դրանում արձանագրված է` Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կոնֆլիկտի վերսկսման ռիսկերը նվազել են, իսկ խաղաղության համաձայնագիրը միտված է միջնաժամկետ հատվածում նպաստելու Հայաստանի վարկունակության բարձրացմանը, Թուրքիայի տարածքով այլընտրանքային ուղիների հաշվին առևտրի աշխուժացմանը և ոչ միայն Հայաստանի, այլև ողջ տարածաշրջանի տնտեսական աճի զարգացմանը:
«Fitch-ը փաստացի վերահաստատել է աշխարհաքաղաքական ռիսկերի նվազման շնորհիվ միջնաժամկետում Հայաստանի տնտեսական աճի խթանման, ինչպես նաև արժութային տատանումների ու հարկաբյուջետային ռիսկերի նվազեցման մեր կանխատեսումները: Այս դրական զարգացումները բացում են նոր հնարավորություններ միջազգային ներդրումների ներգրավման համար և բարձրացնում Հայաստանի վստահելիության մակարդակը: Սպասում ենք մյուս գործակալությունների արձագանքներին»,- նշել է Հովհաննիսյանը, մեջբերում է «Արմենպրեսը»։

Armenian Finance Minister Vahe Hovhannisyan has commented on the interim report by Fitch Ratings regarding the implications of the Armenian-Azerbaijani peace process.
The report notes that the risk of renewed conflict between Armenia and Azerbaijan has decreased. A potential peace agreement is expected to support Armenia’s creditworthiness in the medium term, boost trade via alternative routes through Turkey, and contribute to broader economic development across the region.
“Fitch has effectively reaffirmed our forecasts that reduced geopolitical risks will drive economic growth and lessen currency and fiscal volatility in the medium term. These positive trends open new avenues for attracting international investment and enhance Armenia’s credibility. We are awaiting responses from other agencies as well,” Hovhannisyan was quoted by Armenpress as saying.