ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը լրագրող Մարկ Լևինին տված հարցազրույցի ընթացքում կրկին անդրադարձել է Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ ձեռք բերված պայմանավորվածություններին ու Սպիտակ տանը տեղի ունեցած քննարկմանը: Նա ասել է, որ Վաշինգտոնում անցկացված հանդիպման ժամանակ ստիպված է եղել ուղղակիորեն միջամտել, երբ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը չեն թաքցրել իրենց լարվածությունը։
«Հակամարտությունը տևել էր 34-35 տարի: Ես ծանոթացա առաջնորդների հետ, ապա ասացի՝ ինչո՞ւ եք ընհանրապես կռվում, ես չեմ պատրաստվում ձեզ հետ առևտուր անել, տղե՛րք, եթե դուք կռվելու եք։ Դա խելագարություն է», – պատմել է նա:
Թրամփը նշել է, որ թեև հանդիպման ընթացքում Փաշինյանը և Ալիևն անգամ Օվալաձև աշխատասենյակում իրենց անհարմար են զգացել ու, ըստ նրա, «փորձել են փախչել» մինչև փաստաթղթի նախաստորագրումը, ի վերջո գրկախառնվել են ու միմյանց շնորհավորել։
«Հաճելի էր դա դիտել», – ասել է Սպիտակ տան ղեկավարը՝ հավելելով, – «Ես սիրում եմ պատերազմներ դադարեցնել»:
Նա ընդգծել է, որ իր նախագահության ընթացքում կարողացել է արդեն վեց պատերազմ դադարեցնել, այն դեպքում, երբ մի շարք այլ նախագահների չի հաջողվել նույնիսկ մեկ հակամարտության հանգուցալուծման հասնել։
Հարցազրույցի ժամանակ նկատվել է, որ Թրամփը դժվարացել է արտասանել «Ադրբեջան» անվանումը, իսկ «Հայաստան»-ի փոխարեն ասել է «Ալբանիա»։

U.S. President Donald Trump, in an interview with journalist Mark Levin, revisited his mediation efforts in the Armenian-Azerbaijani peace process during a Washington summit.
Trump described how he had to personally intervene when tensions between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev escalated.
“The conflict had gone on for 34–35 years. I met the leaders and asked: ‘Why are you even fighting? I’m not going to do business with you guys if you’re at war. That’s insanity,’” Trump recounted.
He said that both leaders appeared visibly uncomfortable during the meeting, even inside the Oval Office, and tried to “escape” before signing a joint statement. Nonetheless, Trump said they eventually embraced and congratulated each other.
“It was nice to see,” the president noted, adding: “I love ending wars.”
Trump emphasized that during his presidency he managed to end six conflicts—an achievement he claims surpasses the records of many other U.S. presidents.
During the interview, Trump reportedly mispronounced “Azerbaijan” and mistakenly referred to “Armenia” as “Albania.”