ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը լրագրող Մարկ Լևինին տված հարցազրույցի ընթացքում կրկին անդրադարձել է Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ ձեռք բերված պայմանավորվածություններին ու Սպիտակ տանը տեղի ունեցած քննարկմանը: Նա ասել է, որ Վաշինգտոնում անցկացված հանդիպման ժամանակ ստիպված է եղել ուղղակիորեն միջամտել, երբ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը չեն թաքցրել իրենց լարվածությունը։
«Հակամարտությունը տևել էր 34-35 տարի: Ես ծանոթացա առաջնորդների հետ, ապա ասացի՝ ինչո՞ւ եք ընհանրապես կռվում, ես չեմ պատրաստվում ձեզ հետ առևտուր անել, տղե՛րք, եթե դուք կռվելու եք։ Դա խելագարություն է», – պատմել է նա:
Թրամփը նշել է, որ թեև հանդիպման ընթացքում Փաշինյանը և Ալիևն անգամ Օվալաձև աշխատասենյակում իրենց անհարմար են զգացել ու, ըստ նրա, «փորձել են փախչել» մինչև փաստաթղթի նախաստորագրումը, ի վերջո գրկախառնվել են ու միմյանց շնորհավորել։
«Հաճելի էր դա դիտել», – ասել է Սպիտակ տան ղեկավարը՝ հավելելով, – «Ես սիրում եմ պատերազմներ դադարեցնել»:
Նա ընդգծել է, որ իր նախագահության ընթացքում կարողացել է արդեն վեց պատերազմ դադարեցնել, այն դեպքում, երբ մի շարք այլ նախագահների չի հաջողվել նույնիսկ մեկ հակամարտության հանգուցալուծման հասնել։
Հարցազրույցի ժամանակ նկատվել է, որ Թրամփը դժվարացել է արտասանել «Ադրբեջան» անվանումը, իսկ «Հայաստան»-ի փոխարեն ասել է «Ալբանիա»։

20 Август 2025 - 10:59 AMT
Президент США Дональд Трамп в интервью журналисту Марку Левину вновь рассказал о своих усилиях по урегулированию конфликта между Арменией и Азербайджаном во время переговоров в Вашингтоне. Он отметил, что ему пришлось лично вмешаться, когда между премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым возникла напряжённость.
«Конфликт длился 34–35 лет. Я встретился с лидерами и сказал: “Зачем вы вообще воюете? Я не собираюсь с вами вести дела, ребята, если вы воюете. Это безумие”», — поделился Трамп.
По его словам, даже находясь в Овальном кабинете, Пашинян и Алиев чувствовали себя некомфортно и «пытались уйти» до подписания совместного заявления. Тем не менее, в итоге они обнялись и поздравили друг друга.
«Было приятно на это смотреть», — отметил Трамп, добавив: «Я люблю прекращать войны».
Он подчеркнул, что за время своего президентства ему удалось прекратить шесть войн, в то время как другим главам государства не удавалось урегулировать даже один конфликт.
Во время интервью Трамп испытывал трудности с произношением названия «Азербайджан», а Армению по ошибке назвал «Албанией».