Բաքվում Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի դեմ հարուցված քրեական գործի շրջանակում կայացել է հերթական դատական նիստը։
Վարդանյանին բազմաթիվ շինծու մեղադրանքներ են առաջադրված Ադրբեջանի ՔՕ մի շարք հոդվածներով, որոնք վերաբերում են խաղաղության և մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություններին», պատերազմական հանցագործություններին, ահաբեկչությանը, դրա ֆինանսավորմանը և այլ ծանր հանցագործությունների։
Վարդանյանի շահերը ներկայացնող փաստաբան Աբրահամ Բերմանը դատարանին ներկայացրել է միջնորդություն՝ գործը քննող դատավորների կազմի ինքնաբացարկի վերաբերյալ։ Ռուբեն Վարդանյանը միացել է պահանջին։
Ի պատասխան՝ դատարանի ներկայացուցիչ Զեյնալ Աղաևը նշել է, որ պաշտպանական կողմը նախկինում ևս նմանատիպ միջնորդություններ է ներկայացրել, իսկ ներկայիս միջնորդությունը նոր փաստարկներ չի պարունակում։ Այդ հիմքով ինքնաբացարկի հարցը քննարկման չի դրվել։
Այնուհետև Բերմանը դիմել է դատարանին՝ պաշտպանյալի հետ գաղտնի հանդիպման թույլտվություն ստանալու համար։ Դատավորը բավարարել է խնդրանքը և հայտարարել դադար։
ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Մայք Ուոլցը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Հիքմեթ Հաջիևի հետ զրույցում ասել է, որ պետք է ազատ արձակել գերիներին և ավարտին հասցնել ՀՀ հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը։
Ռուբեն Վարդանյանի փաստաբաններից Ջարեդ Գենսերը կոչ է արել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ու ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանին ուշադրությամբ ուսումնասիրել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Մայք Ուոլցի հայտարարությունները։

20 Август 2025 - 11:01 AMT
В Баку состоялось очередное заседание по уголовному делу в отношении бывшего государственного министра Арцаха Рубена Варданяна.
Варданяну предъявлены многочисленные обвинения по различным статьям Уголовного кодекса Азербайджана — в том числе в преступлениях против мира и человечности, военных преступлениях, терроризме, его финансировании и других особо тяжких преступлениях. Защита считает обвинения сфабрикованными и политически мотивированными.
Адвокат Абраам Бермaн, представляющий интересы Варданяна, подал ходатайство об отводе состава судей. Сам Варданян поддержал просьбу.
Однако представитель суда Зейнал Агаев заявил, что защита уже ранее подавала аналогичные ходатайства, а текущее не содержит новых оснований. В связи с этим вопрос о самоотводе не был вынесен на обсуждение.
После этого Берман обратился с просьбой о разрешении на конфиденциальную встречу с подзащитным. Судья удовлетворил запрос и объявил перерыв.
Советник президента США по нацбезопасности Майк Уолц сообщил, что в разговоре с советником президента Азербайджана Хикметом Гаджиевым подчеркнул необходимость освобождения пленных и завершения подписания мирного договора с Арменией. Адвокат Рубена Варданяна Джаред Генсер призвал премьер-министра Никола Пашиняна и главу МИД Арарата Мирзояна внимательно изучить недавние заявления Дональда Трампа и Уолца.