Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ տրանսպորտային ոլորտում նոր ներդրումային քայլեր են նախաձեռնվել։ Նրա խոսքով՝ օգոստոսի 22-ին մեկնարկել է Հարավային Կովկասի համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող կարևոր ծրագրի իրագործումը, հայտնում է Factor.am-ը՝ Anadolu գործակալությանը հղումով։
Ըստ Էրդողանի՝ իրենք հպարտ են Կարս-Իգդիր-Արալըք-Դիլուջու երկաթուղու շինարարության մեկնարկով, որը նոր ուղի կբացի դեպի, այսպես կոչված, «Զանգեզուրի միջանցք», որը, ըստ նրա, խաղաղության նախագիծ է ամբողջ տարածաշրջանի համար։
«Նախագծի բոլոր տարրերի իրականացմամբ՝ Թուրքիայի, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև տնտեսական համագործակցությունը նոր չափում կստանա»,- նշել է նա՝ ընդգծելով, որ այս ծրագրի հիմքը համարվող 224 կիլոմետրանոց Կարս-Իգդիր-Արալըք-Դիլուջու երկաթուղին կառուցվելու է որպես երկկողմանի, էլեկտրաֆիկացված և ազդանշանային գիծ։
Ըստ ծրագրի, այդ երկաթուղով տարեկան պետք է տեղափոխվի մոտ 5,5 մլն ուղևոր և մինչև 15 մլն տոննա բեռ։ 2,4 մլրդ եվրո արժողությամբ այս նախաձեռնության ավարտից հետո միջազգային առևտրային երթուղին՝ սկսած Չինաստանից մինչև Մեծ Բրիտանիա, ավելի արդյունավետ կդառնա։
«Նախագիծը նաև կմիացնի Կասպից և Միջերկրական ծովերի ավազանները՝ զգալի ներդրում ունենալով մեր Արևելյան և Հարավարևելյան Անատոլիայի շրջանների արտադրական հզորությունների, արտահանման և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների զարգացման գործում: Մաղթում եմ հաջողություններ Կարս-Իգդիր-Արալըք-Դիլուջու երկաթուղային գծին, որը մեծ նշանակություն ունի ինչպես մեր երկրի, այնպես էլ մեր տարածաշրջանի համար»,- հավելել է Էրդողանը։
Վերջերս Թուրքիայում տեղի է ունեցել այդ 224 կիլոմետրանոց երկաթուղու կառուցման մեկնարկի պաշտոնական արարողությունը, որը պետք է կապ հաստատի Կարսի և Նախիջևանի միջև։ Թուրքիայի տրանսպորտի նախարար Աբդուլքադիր Ուրալօղլուն այս կապակցությամբ հայտարարել է. «Այն կդառնա, այսպես կոչված, «Զանգեզուրի միջանցքի» տրանսպորտային համակարգի մաս»։ Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանն արձագանքել է Ուրալօղլուի հայտարարությանը՝ ընդգծելով. «Այսպես կոչված, «Զանգեզուրի միջանցք»-ը կամրապնդի Թուրքիայի, Հայաստանի և Ադրբեջանի տնտեսական համագործակցությունը»։ Նա նաև հավելել է, որ ՀՀ տարածքում կարող են գործել և իրականացվել միայն այնպիսի ենթակառուցվածքային ծրագրեր, որոնք առաջարկված, ընդունված կամ հաստատված են ՀՀ կառավարության կողմից։

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил о запуске новой инвестиционной инициативы в сфере транспорта, которая, по его словам, укрепит экономическое взаимодействие между Арменией, Азербайджаном и Турцией. Об этом сообщает Factor.am со ссылкой на агентство Anadolu.
22 августа началась реализация стратегического проекта — строительство железной дороги Карс–Игдыр–Аралык–Дилуджу, которую Эрдоган назвал частью так называемого «Зангезурского коридора», подчёркивая её значение как «проекта мира» для всего Южного Кавказа.
«С завершением всех компонентов проекта экономическое сотрудничество между Турцией, Азербайджаном и Арменией выйдет на новый уровень», — отметил он. Железная дорога протяжённостью 224 километра будет двухпутной, электрифицированной и оснащённой системой сигнализации.
Согласно планам, новая линия будет ежегодно обслуживать около 5,5 млн пассажиров и до 15 млн тонн грузов. После завершения €2,4-миллиардного проекта международный торговый маршрут от Китая до Великобритании станет более эффективным.
«Проект также соединит бассейны Каспийского и Средиземного морей, что даст серьёзный импульс развитию производственного потенциала, экспорта и транспортной инфраструктуры восточных и юго-восточных регионов Анатолии. Желаю успехов проекту железной дороги Карс–Игдыр–Дилуджу, имеющему важное значение как для нашей страны, так и для всего региона», — добавил Эрдоган.
Недавно в Турции прошла официальная церемония старта строительства этой 224-километровой линии, которая должна связать Карс с Нахичеванью. Министр транспорта Турции Абдулкадир Уралоглу заявил, что она станет частью транспортной системы так называемого «Зангезурского коридора».
Министр территориального управления и инфраструктур Армении Давид Худатян, комментируя это заявление, отметил, что на территории Армении могут реализовываться только те инфраструктурные проекты, которые предложены, одобрены или утверждены правительством РА. Он также подчеркнул, что «Зангезурский коридор» должен способствовать укреплению экономического сотрудничества между Турцией, Арменией и Азербайджаном.