Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ տրանսպորտային ոլորտում նոր ներդրումային քայլեր են նախաձեռնվել։ Նրա խոսքով՝ օգոստոսի 22-ին մեկնարկել է Հարավային Կովկասի համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող կարևոր ծրագրի իրագործումը, հայտնում է Factor.am-ը՝ Anadolu գործակալությանը հղումով։
Ըստ Էրդողանի՝ իրենք հպարտ են Կարս-Իգդիր-Արալըք-Դիլուջու երկաթուղու շինարարության մեկնարկով, որը նոր ուղի կբացի դեպի, այսպես կոչված, «Զանգեզուրի միջանցք», որը, ըստ նրա, խաղաղության նախագիծ է ամբողջ տարածաշրջանի համար։
«Նախագծի բոլոր տարրերի իրականացմամբ՝ Թուրքիայի, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև տնտեսական համագործակցությունը նոր չափում կստանա»,- նշել է նա՝ ընդգծելով, որ այս ծրագրի հիմքը համարվող 224 կիլոմետրանոց Կարս-Իգդիր-Արալըք-Դիլուջու երկաթուղին կառուցվելու է որպես երկկողմանի, էլեկտրաֆիկացված և ազդանշանային գիծ։
Ըստ ծրագրի, այդ երկաթուղով տարեկան պետք է տեղափոխվի մոտ 5,5 մլն ուղևոր և մինչև 15 մլն տոննա բեռ։ 2,4 մլրդ եվրո արժողությամբ այս նախաձեռնության ավարտից հետո միջազգային առևտրային երթուղին՝ սկսած Չինաստանից մինչև Մեծ Բրիտանիա, ավելի արդյունավետ կդառնա։
«Նախագիծը նաև կմիացնի Կասպից և Միջերկրական ծովերի ավազանները՝ զգալի ներդրում ունենալով մեր Արևելյան և Հարավարևելյան Անատոլիայի շրջանների արտադրական հզորությունների, արտահանման և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների զարգացման գործում: Մաղթում եմ հաջողություններ Կարս-Իգդիր-Արալըք-Դիլուջու երկաթուղային գծին, որը մեծ նշանակություն ունի ինչպես մեր երկրի, այնպես էլ մեր տարածաշրջանի համար»,- հավելել է Էրդողանը։
Վերջերս Թուրքիայում տեղի է ունեցել այդ 224 կիլոմետրանոց երկաթուղու կառուցման մեկնարկի պաշտոնական արարողությունը, որը պետք է կապ հաստատի Կարսի և Նախիջևանի միջև։ Թուրքիայի տրանսպորտի նախարար Աբդուլքադիր Ուրալօղլուն այս կապակցությամբ հայտարարել է. «Այն կդառնա, այսպես կոչված, «Զանգեզուրի միջանցքի» տրանսպորտային համակարգի մաս»։ Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանն արձագանքել է Ուրալօղլուի հայտարարությանը՝ ընդգծելով. «Այսպես կոչված, «Զանգեզուրի միջանցք»-ը կամրապնդի Թուրքիայի, Հայաստանի և Ադրբեջանի տնտեսական համագործակցությունը»։ Նա նաև հավելել է, որ ՀՀ տարածքում կարող են գործել և իրականացվել միայն այնպիսի ենթակառուցվածքային ծրագրեր, որոնք առաջարկված, ընդունված կամ հաստատված են ՀՀ կառավարության կողմից։

Turkish President Recep Tayyip Erdogan has announced new investments in the transportation sector, including the launch of a strategically important railway project aimed at boosting regional cooperation among Turkey, Armenia, and Azerbaijan, Factor.am reported, citing Anadolu Agency.
Speaking on August 22, Erdogan said construction has begun on the Kars–Igdir–Aralık–Dilucu railway, which he called a key part of the so-called “Zangezur Corridor”—a project he described as one of peace for the entire South Caucasus.
“With the implementation of all elements of the project, economic cooperation among Turkey, Azerbaijan, and Armenia will enter a new phase,” Erdogan said. The 224-kilometer railway will be dual-track, electrified, and equipped with signaling systems.
According to project estimates, the railway is expected to carry about 5.5 million passengers and up to 15 million tons of freight annually. The €2.4 billion initiative is expected to enhance trade efficiency across an international route stretching from China to the United Kingdom.
“The project will also link the Caspian and Mediterranean basins and significantly contribute to the industrial capacity, exports, and infrastructure development in Eastern and Southeastern Anatolia. I wish success to this railway line, which holds great importance for both our country and the region,” Erdogan added.
A recent official ceremony in Turkey marked the start of construction on the 224-kilometer line that will eventually connect Kars and Nakhchivan. Turkish Transport Minister Abdulkadir Uraloğlu stated that the line would become part of the so-called “Zangezur Corridor” transport network.
In response, Armenia’s Minister of Territorial Administration and Infrastructure, Davit Khudatyan, emphasized that only infrastructure projects proposed, approved, or endorsed by the Armenian government can operate on Armenian territory. He added that “Zangezur Corridor” should enhance economic cooperation among Turkey, Armenia, and Azerbaijan.