Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն մասնակցել է Փաթրիկ Բեթ-Դևիդի փոդքաստին, որի ընթացքում հայտարարել է, որ անձամբ ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը, հայտնում է JPost-ը։ Ծագմամբ հայ-ասորի Բեթ-Դևիդը հարցրել է Նեթանյահուին, թե ինչու է Իսրայելը խուսափում Օսմանյան կայսրության կողմից 1915-1917 թթ․ իրականացված կոտորածները ցեղասպանություն անվանել՝ հաշվի առնելով Հոլոքոստի համաշխարհային ճանաչման համատեքստը։
Վարչապետը, դիմելով հաղորդավարի պնդումներին անձնական դիրքորոշում արտահայտելու վերաբերյալ, պատասխանել է․ «Ես հենց նոր արեցի»։
Նեթանյահուն նշել է, որ վերջերս Քնեսեթը որոշում է ընդունել՝ ճանաչելով Ցեղասպանությունը։ Սակայն առայժմ պաշտոնական օրենք կամ պարտադիր քաղաքական որոշում չի ընդունվել։
Սա առաջին դեպքն է, երբ Իսրայելի վարչապետը անձամբ ու հրապարակային կերպով օգտագործում է «ցեղասպանություն» եզրույթը՝ նկարագրելու համար այդ իրադարձությունները։
Բեթ-Դևիդը նշել է, որ թեման հուզական նշանակություն ունի հայերի, ասորիների և հույների համար՝ ասելով, որ «շատերը ցանկանում են, որ համաշխարհային առաջնորդները ճանաչեն ցեղասպանությունը»։
Անցյալում Իսրայելի օրենսդիրները մի քանի անգամ՝ 2018 և 2021 թվականներին, փորձել են օրենքով ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, սակայն նախաձեռնությունները ձախողվել են։
Թեման շարունակում է դիվանագիտական զգայունություն պահպանել։ Օրինակ՝ Միացյալ Նահանգները միայն 2021 թվականին, նախագահ Ջո Բայդենի օրոք, պաշտոնապես ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը։ Դրանից հետո Թուրքիան արձագանքեց՝ կանչելով ԱՄՆ դեսպանին՝ բողոքելու այդ քայլի դեմ։

27 Август 2025 - 10:15 AMT
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху принял участие в подкасте Патрика Бет-Дэвида, в ходе которого заявил, что лично признаёт Геноцид армян, сообщает The Jerusalem Post.
Бет-Дэвид, имеющий армяно-ассирийское происхождение, задал Нетаньяху вопрос, почему Израиль избегает назвать массовые убийства 1915–1917 годов, совершённые Османской империей, геноцидом — особенно в контексте международного признания Холокоста.
Премьер-министр, отвечая на просьбу выразить личную позицию, сказал: «Я только что это сделал».
Он также отметил, что Кнессет недавно принял решение, признающее Геноцид. Однако до настоящего времени не принято ни одного официального закона или обязательного политического постановления.
Это первый случай, когда израильский премьер-министр открыто и недвусмысленно использует термин «геноцид» для описания этих событий.
Бет-Дэвид подчеркнул, что эта тема имеет эмоциональное значение для армян, ассирийцев и греков, добавив: «Многие хотят, чтобы мировые лидеры признали Геноцид».
В прошлом израильские парламентарии пытались принять закон о признании Геноцида армян — в 2018 и 2021 годах, но инициативы не были реализованы.
Вопрос по-прежнему остаётся предметом дипломатической чувствительности. Например, Соединённые Штаты официально признали Геноцид армян только в 2021 году при президенте Джо Байдене. В ответ Турция вызвала посла США для выражения протеста.