Ադրբեջանի և Հայաստանի, ինչպես նաև Ադրբեջանի և ԱՄՆ-ի միջև կնքված մի շարք համաձայնություններ ձևավորել են բավականին հուսադրող իրավիճակ ամբողջ տարածաշրջանի համար։ Այդ մասին ասել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը TGRT Haber հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
Նա պարզաբանել է, որ Վաշինգտոնում կայանալիք բանակցություններից առաջ ադրբեջանական կողմը խորհրդակցություններ է անցկացրել Թուրքիայի հետ՝ քննարկելով հանդիպման ու պայմանավորվածությունների մանրամասները։
Ֆիդանն ընդգծել է, որ Թուրքիայի դիրքորոշումը այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» հարցում հիմնված է փոխադարձ վստահության վրա և նշել, որ Անկարան սերտ գործակցություն է պահպանում Բաքվի հետ այդ ուղղությամբ։
«Ներկայում Զանգեզուրի միջանցքի շուրջ կոնկրետ ոչինչ չկա։ Կողմերը կքննարկեն՝ ինչ է լինելու և ինչպես է զարգանալու իրավիճակը։ Մեր դիրքորոշումը հիմնված է վստահության վրա։ Մենք վստահում ենք մեր ադրբեջանցի եղբայրներին», — ասել է նախարարը։

A number of agreements between Azerbaijan and Armenia, as well as between Azerbaijan and the United States, have shaped a rather promising situation for the entire region. This was stated by Turkish Foreign Minister Hakan Fidan in an interview with TGRT Haber.
He said that prior to talks in Washington, the Azerbaijani side held consultations with Turkey, discussing the details of the meeting and the agreements.
Fidan emphasized that Turkey's position on the so-called "Zangezur corridor" is based on mutual trust, and noted that Ankara maintains close cooperation with Baku on this issue.
"Currently, there is nothing concrete about the Zangezur corridor. The parties will discuss what will happen and how the situation will develop. Our position is based on trust. We trust our Azerbaijani brothers," the minister said.